Gimnazja publiczne, które w 1999 r. powstały były długo wyczekiwaną nobilitacją głównie polskiej wsi i małych miasteczek, która pozwoliła na edukacyjny skok cywilizacyjny i rozwój potencjału ludzkiego i materialnego oświaty. W ciągu kilku lat nowo powstałe gimnazja nie tylko okrzepły, ale też rozwinęły swoją działalność edukacyjną, społeczną oraz kulturalną i zintegrowały się ze społecznością lokalną. Ich absolwenci, mimo narzekań niektórych malkontentów, odnaleźli się w swojej grupie wiekowej i byli w pełni przygotowani i dojrzali do dalszej edukacji. Dlatego do dziś zupełnie niezrozumiała wydaje się być decyzja nowej władzy tzw. „dobrej zmiany”, która bez żadnej dyskusji zlikwidowała gimnazja i cofnęła, zwłaszcza edukację wiejską, do zamierzchłych czasów.
„20 lat Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim 1999-2019”, autorstwa Marii Przybyszewskiej, to kronikarski zapis prężnego funkcjonowania tej placówki edukacyjnej. W ciągu zaledwie kilku lat stała się ona kwitnącą szkołą w regionie. Super nowoczesny i przestronny budynek z doskonałym zapleczem dydaktycznym oraz wręcz fenomenalną bazą sportową. Powołanie gimnazjów to wiele inicjatyw społecznych i historyczno-patriotycznych. Świadczy o tym m.in. przyjęcie za patrona Jana Pawła II, upamiętnianie wielu wydarzeń, w tym zbrodni katyńskiej. Książka pokazuje wszystkie osiągnięcia szkoły, sukcesy w konkursach przedmiotowych i sporcie oraz bogate życie szkolne, artystyczne, rekreacyjne w tym turystyki edukacyjnej umożliwiającej poznanie historii i kultury Polski.
Radomyskie Gimnazjum odeszło, pozostało w pamięci mieszkańców, nauczycieli i uczniów. Świadczy też o nim niniejsza publikacja. 280 stron formatu 16×23,5 cm, na kredowym papierze z wieloma kolorowymi zdjęciami.
Włodzimierz Gąsiewski