Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / Życie kulturalne / Pielgrzymka Rolników i Sympatyków Ekologicznego Rolnictwa

Pielgrzymka Rolników i Sympatyków Ekologicznego Rolnictwa

W ostatnią sobotę listopada 30 listopada odbyła się 10 Jubileuszowa Pielgrzymka Rolników i Sympatyków Ekologicznego Rolnictwa.

Na Pielgrzymkę której hasło brzmiało; „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” przybyło około 500  przedstawicieli ekologicznych gospodarstw rolnych i wytwórni ekologicznych z całego kraju, było też wielu sympatyków  zdrowego jedzenia.

Po krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu głos zabrał o. Stanisław Jaromi, franciszkanin, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA),

przyjaciel  śp. Zbigniewa Przybylaka inicjatora jasnogórskich spotkań.  Powiedział między innymi;

 ,,- Pochodzę ze wsi, z gospodarstwa, które zawsze w tradycyjny sposób chciało dbać o ten kawałek ziemi, który Pan Bóg powierzył nam do uprawiania i pielęgnowania. I dzisiaj chcę towarzyszyć tym rolnikom, którzy we współczesnym świecie przychodzą tutaj na Jasną Górę na swoją Pielgrzymkę Rolników Ekologicznych, aby powierzać swoje troski i sprawy Bogu przez ręce Królowej Polski, Matki Bożej Częstochowskiej, a te sprawy nie są łatwe, wiemy, jak ten świat funkcjonuje, wiemy, co oferuje nam się w centrach handlowych, w supermarketach, jak smakuje ten chleb, te wędliny, ten ser, czy to jeszcze przypomina to, co pamiętamy, przynajmniej my starsi, z czasów dzieciństwa – mówi o. Stanisław Jaromi, franciszkanin, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) – Przecież mamy zdrowe, dobre, polskie, ekologiczne, tradycyjne żywienie, to, co polska ziemia i polski rolnik chce nam ofiarować, trzeba im tylko pomóc, trzeba stworzyć im systemy dystrybucji, możliwości sprzedaży”.

Pielgrzymi pamiętali w modlitwie o śp. Zbigniewie Przybylaku, który był dziennikarzem i publicystą, założycielem i redaktorem naczelnym Eko-Arki, kwartalnika poświęconego rolnictwu ekologicznemu. Zbigniew Przybylak, wielki miłośnik i propagator rolnictwa ekologicznego zmarł 1 lipca 2012 r. po wieloletnim zmaganiu się z białaczką. Miał 59 lat.

Na zdjęciu u góry o. Stanisław Jaromi, inicjator pielgrzymek rolników ekologicznych  i założyciel Ruchu Bożego Rolnictwa opartego na społecznej nauce Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obok niego obraz Jezusa Miłosiernego kroczącego wsród polskich pól. Fotografia druga to sala św. Józefa gdzie odbywała się druga część spotkania.

Inf. Zbigniew Kuraś, zdjęcia: Krzysztof Kamiński

Pielgrzymka RolnikĂłw i SympatykĂłw Ekologicznego Rolnictwa

Sprawdź również

Wystawa „Przez okno” – Galeria, ul. Kusocińskiego 2

Przez okno… adres z widokiem na obrazy  „Przez okno…”– wystawa twórczości Haliny Saj zagościła w …