Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Pierwszy F-16 70/72 z kadłubem tylnym wyprodukowanym w PZL Mielec

Pierwszy F-16 70/72 z kadłubem tylnym wyprodukowanym w PZL Mielec

Osiągnięcie tego kroku milowego pokazuje rosnącą rolę Polski w globalnej produkcji obronnej

MIELEC, Polska, 5 listopada 2024 r. – PZL Mielec, firma należąca do Lockheed Martin, osiągnęła znaczący sukces, skutecznie integrując pierwszą wyprodukowaną w Polsce strukturę kadłuba F-16 Block 70/72 z całym odrzutowcem, co miało miejsce w zakładzie w Greenville w Karolinie Południowej.  Po raz pierwszy tylny kadłub z PZL Mielec został połączony z samolotem na linii produkcyjnej, co podkreśla rosnącą rolę Polski w globalnej produkcji obronnej i jej wpływ na światową gospodarkę. Produkcję tylnego kadłuba w PZL Mielec ukończono w sierpniu 2023 r., potem został on wysłany do Greenville.

Proces „dopasowywania”, który obejmuje precyzyjne ustawienie i bezpieczne przymocowanie tylnej części F-16 do głównego kadłuba, jest kluczowym etapem budowy samolotu. Ta wrażliwa procedura, wykonywana przez wysoko wykwalifikowanych techników, zapewnia integralność strukturalną i wydajność odrzutowca. Pomyślne zakończenie tego procesu pozwala F-16 przejść przez linię montażową, co wieńczą rygorystyczne testy i finalna dostawa do zagranicznych klientów.

„Ten sukces to powód do dumy dla całego zespołu PZL Mielec” — powiedział Janusz Zakręcki, prezes zarządu, dyrektor naczelny PZL Mielec. „Nasi pracownicy, a są wśród nich jedni z najbardziej wykwalifikowanych techników w branży, udowodnili, że Polska jest w stanie wnieść znaczący wkład w globalny przemysł obronny. To osiągnięcie nie tylko wzmacnia zdolności obronne kraju, ale także umacnia pozycję Polski, jako kluczowego gracza na arenie światowej”.

„Osiągnięcie jest dowodem silnego partnerstwa między Lockheed Martin i PZL Mielec” — dodał OJ Sanchez, wiceprezes Integrated Fighter Group, Lockheed Martin. „Udana integracja tylnego kadłuba to nie tylko ogromne osiągnięcie techniczne, ale także dowód rosnących możliwości Polski w zakresie zaawansowanej produkcji obronnej. Ta współpraca wzmacnia naszą globalną sieć produkcyjną i strategiczną rolę, jaką Polska odgrywa we wspieraniu idei 21st Century Security® dla naszych międzynarodowych klientów”.

Ten sukces stanowi znaczący impuls gospodarczy dla Polski, wzmacniając także bezpieczeństwo kraju. PZL Mielec, zatrudniający ponad 1650 wykwalifikowanych pracowników, stoi na czele polskiego wzrostu przemysłowego, tworząc lokalne miejsca pracy i rozwijając gospodarkę. Współpraca między Lockheed Martin i PZL Mielec przyniosła już ponad 170 milionów dolarów zainwestowanych w wysiłki modernizacyjne, co jeszcze bardziej umocniło reputację Polski jako lidera w dziedzinie zaawansowanej produkcji zbrojeniowej.

O firmie Lockheed Martin

Lockheed Martin to globalna firma technologii obronnych, która napędza innowacje i rozwija odkrycia naukowe. Nasze rozwiązania misji obejmujące wszystkie domeny i wizja 21st Century Security® przyspieszają dostarczanie transformacyjnych technologii, aby zapewnić, że ci, którym służymy, zawsze będą gotowi. Więcej informacji na stronie Lockheedmartin.com .

Agnieszka Gąsiewska
PR & Marketing Manager 

Dział PR i Marketingu / PR&Marketing Manager

Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. / RMS

Sprawdź również

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych”

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” – projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwiz Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony …