Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Fotogaleria / Promocja Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego „Dygresje” Nr 4-5

Promocja Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego „Dygresje” Nr 4-5

Fot. Ryszard Krupa

Mimo smutnych wydarzeń związanych z agresją Rosji na Ukrainie Mieleckie Towarzystwo Literackie 5 marca 2022 r. odbyło zaplanowane wcześniej spotkanie promocyjne, swojego najnowszego wydawnictwa, które i tak ze względu na pandemię od grudnia 2021 r. czekało na swoją premierę. Parafrazując łacińskie powiedzenie: inter arma silent Musae – w czasie wojny milczą Muzy, można powiedzieć, że mimo to sztuka poprzez swoją wrażliwość krzyczy o pokój.

Spotkanie promocyjne tradycyjnie zagaił Zbigniew Michalski prezes MTL w Mielcu, który omówił wydanie rocznika, następnie zaś autorzy odczytywali swoje utwory poetyckie. Wiersze nieobecnych twórców odczytywała Barbara Augustyn, zaś prozę Janusz Pacholec. Z przerywnikami wokalno-muzycznymi wystąpili: Gabriela Kania, Zbigniew Radłowski oraz Kamila Bik, która zaśpiewała a capella.  Obecne mieleckie spotkanie literackie należy uznać za udane i na bardzo wysokim poziomie artystycznym, przełamuje ono pandemiczną lukę wydawniczą i inspiruje do dalszej twórczości. MTL w Mielcu od kilku lat prężnie realizuje swoje literackie aspiracje, promuje poetycką młodzież oraz dojrzałych już autorów. W jego szeregach lub jako wspierający sympatycy  jest kilku członków Związku Literatów Polskich Odział w Rzeszowie, których twórczość także zaistniała na łamach „Dygresji”.

 

„Dygresje” Nr 4-5 — Mielecki Rocznik Literacko-Kulturalny, który na 268 stronach, zawiera 132 zdjęcia i 54 artykuły z różnych dziedzin literatury. Pismo przedstawia bogatą plejadę autorów, pośród których prym wiedzie aż dwudziestu trzech poetów, trzech prozaików, sześciu krytyków, trzech satyryków i pięciu autorów rozmaitości. W numerze, po raz pierwszy, pojawił się rozdział eseje, są krótkie formy satyryczne, felietony, teksty krytyczno-literackie, literatura faktu, mieleckie rozmaitości kulturalne, teksty o zmarłych w 2020 roku Józefie Załuckim i w 2021 Wiesławie Kulikowskim, a także wspomnienia mieleckiego globtrotera i poezja nadesłana. Można w nim także znaleźć na okładce abstrakcję, mało znanej mieleckiej malarki Krystyny Burek, natomiast na kartach rocznika fotografie obrazów Małgorzaty Wiech – większości z ostatniej wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu. Wiele ciekawych wątków z jej ciekawej twórczości ozdabia, w znakomity sposób, karty rocznika. Redakcją całości ponownie się zajął prezes Mieleckiego Towarzystwa Literackiego Zbigniew Michalski, zaś korektę wykonała Barbara Augustyn. Łącznie w roczniku prezentuje się 39 autorów. Zdjęcia z imprez pochodzą od kilkunastu osób. Profesjonalny skład całości rocznika przygotował zaprzyjaźniony grafik z Rzeszowa Dominik Zawistowski. Drukiem zajęło się sandomierskie Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia. Spośród twórców jest jeden debiutujący poeta i dwoje prozaików.

Inf. i fot. Włodek Gąsiewski

oraz: Jerzy Szmalhofer i Ryszard Krupa

 

 

Zapraszam także do lektury:

Antykwariat-Galeria Pracownia Ikon Mielecjana-Galicjana zaprasza:

 

 

 

Sprawdź również

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych”

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” – projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwiz Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony …