Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Rocznicowe zmagania z historią

Rocznicowe zmagania z historią

W ramach programu ogólnopolskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w gminie Radomyśl Wielki odbyły się Testy Wiedzy Historycznej „Wojna Obronna 1939 r.”

 Rocznicowe obchody w skali ogólnokrajowej koordynuje Muzeum II Wojny Światowej. – Przystąpiliśmy do inicjatywy muzeum i z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowaliśmy Testy Wiedzy Historycznej dla młodzieży, a także seniorów – mówi organizator przedsięwzięcia Krzysztof Babiarz. – Poprzez te konkursy chcemy popularyzować postaci polskich bohaterów Września ’39, (w tym lokalnych i regionalnych) oraz pogłębiać wiedzę o historii Polski. To również kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia, a także seniorów, którzy często czerpali swoją wiedzę historyczną w okresie kiedy była ona zakłamywana – dodaje inicjator testów.

Wśród uczniów szkół podstawowych wygrał Norbert Sypek ze Szkoły Podstawowej w Podborzu. Drugie miejsce zajęli: jego szkolny kolega Adrian Kusek i Zuzanna Siembab (SP Zdziarzec). Trzecia miejsca przypadły Natalii Cichoń (SP Zdziarzec), Filipowi Skrzyniarzowi (SP Dulcza Wielka) i Konradowi Kiszce (SP Janowiec). Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Wróbel i Szymon Gawłowski (SP Dulcza Wielka), Damian Kukulski i Martyna Stec (SP Ruda), Jakub Wyzina i Aleksandra Pryga (SP Zdziarzec), Karolina Kukla (SP Dąbrówka Wisłocka) i Agnieszka Wójtowicz (SP Partynia). W konkursie wzięło udział ponad 40 uczniów.

Z kolei w gronie kilkunastu seniorów najlepszy okazał się Zdzisław Ryba z Radomyśla Wielkiego, który miał tylko jedną błędną odpowiedź. Drugie miejsce przypadło Zofii Gancarz-Przemyskiej z Janowca, trzecie Marii Weryńskiej z Partyni, a czwarte Zofii Grzech z Janowca. Wyróżnienia odebrały: Maria Kośla i Maria Wolanin i Rozalia Zielińska z Radomyśla Wielkiego.

Laureaci i wyróżnieni otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, Muzeum II Wojny Światowej, Narodowe Centrum Kultury i wydawnictwo Rebis. Testom patronował Burmistrz Radomyśla Wielkiego.

Krzysztof Babiarz
Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

 

Sprawdź również

Program Dni Mielca 2021

TERENY REKREACYJNE MOSiR: 28 SIERPNIA 2021 (SOBOTA) 17:00 VOID SPECTRUM 18:30 CHÓR ZPiT RZESZOWIACY STOWARZYSZENIE …