Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Trzy do dwóch, czyli najnowsze wieści z Brukseli

Trzy do dwóch, czyli najnowsze wieści z Brukseli

Wyjątkowo pracowity i gorący dzień mieli dziś posłowie PE. W trakcie sesji plenarnej w Strasburgu, po miesiącach złożonych negocjacji, Parlament zaakceptował długoterminowy budżet UE, na lata 2014-2020. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 105,8 mld euro otrzyma Polska. To najlepsza wiadomość dnia i ogromny sukces polskich europarlamentarzystów. Jednocześnie ostatecznie zatwierdzony został budżet programu Erasmus+ na lata 2014-2020 w wysokości 18,8 mld euro.

Myślę, że będę wyrazicielem wielu opinii, że Erasmus jest programem, który pozwala młodym ludziom rozwijać skrzydła, uwierzyć w swoje  umiejętności, nawiązać kontakty i przyjaźnie, szlifować języki obce, poznawać kulturę i historię krajów UE. Program ten jest szczególnie ważny dla ludzi młodych z krajów Europy Wschodniej, bo pozwala im doświadczyć tego czego ich rodzice byli pozbawieni. – powiedziała Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska na forum PE tuż po głosowaniu.

W nowej perspektywie z programu oprócz studentów skorzystają również młodzi przedsiębiorcy. Pogram umożliwi przyszłym i początkującym przedsiębiorcom możliwość uczenia się od bardziej doświadczonych osób prowadzących firmy w innych państwach członkowskich.  Po raz pierwszy w historii wprowadzony został również oddzielny fundusz dla sportu. 

Smutną wiadomością dla Podkarpacia jest niestety informacja dotycząca długo wyczekiwanego dokumentu wyznaczającego kształt europejskiej sieci transportowej TEN-T do 2050 roku. Wszystkie poprawki zgłoszone przez Posłów do Parlamentu Europejskiego, w tym również te dotyczące drogi Via Carpathia  zostały przez PE odrzucone. Przyjęto finalny dokument dotyczący TEN-T, będący efektem kompromisu pomiędzy Komisją Europejską, Radą UE oraz Parlamentem Europejskim.
Na drogę Via Carpathia czekali wszyscy mieszkańcy Podkarpacia dlatego bardzo żałuję że poprawka moja i moich kolegów nie została przyjęta. Jednocześnie powinniśmy cieszyć się z faktu, że do sieci bazowej został wpisany odcinek  łączący Rzeszów i Lublin tak ważny dla naszego Podkarpacia.” – podsumowuje Poseł Elżbieta Łukacijewska, która była autorem poprawki dotyczącej wpisania Via Carpathia do sieci bazowej na całym jej przebiegu.

W innym przegłosowanym dziś dokumencie wskazano na sposób finansowania najważniejszych elementów sieci bazowej TEN-T.  Dzięki decyzji Parlamentu Europejskiego uruchomiono nowy instrument finansowy „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility).  W perspektywie najbliższych kilku lat Polska będzie miała dostęp do przeszło 4 miliardów euro na rozwój infrastruktury, przede wszystkim transportowej. Wysokość dofinansowania poszczególnych projektów wyniesie aż 85 procent!

 

Inf. BIURO POSELSKIE ELŻBIETY ŁUKACIJEWSKIEJ,
POSEŁ DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

 

Sprawdź również

Kolejne miliony na wsparcie podkarpackich przedsiębiorców

Zarząd województwa chce przeznaczyć dodatkowe pieniądze na pomoc dla podkarpackich przedsiębiorców. Chodzi o 20 mln …