Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / TUSZOWIANIE W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI

TUSZOWIANIE W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI

Legioniści 1         Po przeszło 100 latach zaborów  wolność nie przyszła łatwo.  Należało ją wywalczyć.  Nadzieję na nią Polacy wiązali wraz z wybuchem  l  wojny światowej. Która skłóciła wreszcie zaborców.

Część mężczyzn została wcielona do  armii  austryjackiej,  aby u jej boku brać udział w  l wojnie światowej.  Wśród nich byli też mieszkańcy Tuszowa Narodowego, oraz sąsiednich wiosek.

Z  Tuszowa  Narodowego byli między innymi:

Tonecki Antoni,   Kłoda Tomasz,   Tomecki Józef  ( ranny na wojnie ),   Dziewit Tomasz ( zmarł  po trudach wojny – 1919 ),   Dziewit Józef,   Zawada Michał,   Kłoda Jan,   Światowiec Jan  ( zginął na wojnie ),   Bojak Józef,   Tarapata  Wojciech,   Malinowski Antoni,   Bieniek Józef ( zginął na wojnie ),   Czerw Józef,   Czerw Franciszek,   Czerw Mateusz,   Czerw Tomasz,   Kardyś Wojciech ( zginął na wojnie ),   Łącz Józef,   Światkowski Jan,   Światkowski Józef,   Malec  Jan.

Ze wsi Jaślany byli między innymi :

Rzeźnik  Andrzej,   Klich Mateusz,   Sołdyga Wawrzyniec,   Orzech Józef,   Karkosza Michał,   Klich Jan,   Głaz Wojciech,   Karkosza Maciej,   Rzeźnik Wojciech,   Rzeźnik Michał,   Klich Józef.

Ze wsi Dębiaki byli między innymi :

Lewicki Józef,   Dudzik Kazimierz,   Łącz  Michał,   Głowienka Szczepan.

Ze wsi Czajkowa byli między innymi :

Łącz  Jan,   Sowa  Jan.

Ze wsi Pluty byli między innymi :

Flis  Jan  ( zginął na wojnie ),   Flis  Michał.

Ze wsi Grochowe byli między innymi :

Kasprzak Mateusz  ( zginął na wojnie ),   Zachwiej Antoni.

         Na szczególną uwagę i pamięć zasługują  Legioniści  wywodzący się z Tuszowa Narodowego i  Czajkowej.   Byli  to :

  • Jan   Światkowski  z Tuszowa, późniejszy  podpułkownik Wojska Polskiego, uczestnik trzech wojen o wolność i niepodległość.

Uczęszczał do Gimnazjum w Mielcu. Już wtedy w 1912 r. wstąpił do Związku Walki Czynnej w Mielcu.  Po wybuchu l wojny światowej, od 26 sierpnia 1914 r.  był żołnierzem l pułku piechoty Legionów Polskich. Jako oficer Wojska Polskiego brał udział w wojnie obronnej z bolszewikami w 1920  roku.  Za czyny waleczne służbę na froncie polsko – bolszewickim został  dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i Orderem  Virtuti Militari. Po agresji sowieckiej w 1939 roku  został internowany na Łotwie, a następnie osadzony w więzieniu i skazany na 10 lat ciężkich robót na Syberii.  Po zawarciu układu Sikorskiego ze Stalinem, został uwolniony. Początkowo przebywał w obozach Armii Polskiej na Wschodzie, a następnie wraz z Armią gen. Andersa udaje się do  Iranu, Iraku i Palestyny. W Palestynie pełnił funkcje Komendanta Placu w Jerozolimie.  Po wojnie udaje się do Anglii, skąd wraca do Polski.  Zmarł w roku 1963  i jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim  w Krakowie.

  • Drugim legionistą z Tuszowa był  Jan Malec,  późniejszy  major  Wojska  Polskiego, uczestnik  l wojny światowej i wojny bolszewickiej.

Uczęszczał do Gimnazjum w Mielcu. Do Legionów wstąpił  6 sierpnia 1914 roku.  Jako oficer Wojska Polskiego brał udział w wojnie  polsko – bolszewickiej. Za czyny waleczne na tej wojnie został odznaczony  ,

Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti  Militari.  W styczniu 1928 roku poważnie zachorował.  Tegoż  samego roku zmarł w Warszawie. W przeddzień śmierci został awansowany do stopnia majora.  Spoczywa na Cmentarzu wojskowym w Warszawie.   Odznaczony ponadto:  trzykrotnie Krzyżem Walecznych  i Odznaką Honorową „ Orlęta”.

  • Trzecim Legionistą z naszej Gminy, a konkretnie z Czajkowej był  Hyjek Stanisław,  uczeń Gimnazjum w Mielcu, członek Związku Strzeleckiego,  od 1914 roku  –  żołnierz  Vl  batalionu  Legionów Polskich.  W 1018 roku  zginął pod Wysokim Litewskim.
  • Na wyróżnienie zasługuje także  Dziewit Józef z Tuszowa  –  absolwent Gimnazjum w Mielcu.  Zajmował się między innymi zbiórka pieniędzy na rzecz  Legionów  Polskich.

Szczegółowe życiorysy wymienionych  Legionistów, a także innych zasłużonych  ludzi z terenu naszej Gminy można znaleźć w Gminnej Bibliotece Publicznej.

Przedstawione  wiadomości  o ludziach z  naszej Gminy nie są pełne.  W miarę czasu i możliwości, będziemy je uzupełniać.  Planuje się napisanie książki pt. „ Godni Pamięci i Chwały”.

 

                                                                                                                          Kazimierz  Tarapata

 

         Załączam zdjęcia legionistów z Mielca:

  1. Po zdaniu matury w terminie nadzwyczajnym  –  trzeci z lewej:  Jan Światkowski z Tuszowa Narodowego
  2. Legioniści w okopach  –  pierwszy z prawej:  Jan Światkowski

 

Sprawdź również

„Uchwycić ten moment” – wystawa malarstwa MARKA DZIECIUCHA

Z okazji Tygodnia Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż, który odbędzie się 8 maja …