Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Bezpieczeństwo / Wpadki i wypadki / Udział Samorządu Województwa Podkarpackiego w Pikniku Lotniczym

Udział Samorządu Województwa Podkarpackiego w Pikniku Lotniczym

Udział Samorządu Województwa Podkarpackiego w Pikniku Lotniczym

ATRAKCJE LOTNICZE, NAUKOWE I ARTYSTYCZNE NA MIELECKIM LOTNISKU. TRANSMISJA NA ŻYWO W INTERNECIE I TVP INFO

Główną częścią Pikniku Lotniczego, który w najbliższą sobotę odbędzie się na mieleckim lotnisku będzie oczywiście lotnicza parada. W powietrzu zaprezentują się samoloty, które na przestrzeni 75 lat powstały w mieleckich PZL. Na mieleckim niebie pojawią się więc m.in Iskry, Lim-2, AN-2 czy M28. Nie zabraknie też aktualnego, firmowego produktu Polskich Zakładów Lotniczych czyli śmigłowca Black-Hawk S70i.   

Bramy lotniska będą otwarte od godziny 12, natomiast początek imprezy zaplanowano na godzinę 14. Szczegóły organizacyjne są na stronie pzlmielec.com.pl.

Samorząd Województwa Podkarpackiego, promując Regionalny Program Operacyjny również bierze udział w Pikniku Lotniczym z okazji 75-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu. Marszałek Władysław Ortyl objął honorowy patronat nad imprezą. Podczas pikniku Podkarpacie zapewni również sporo atrakcji dla jego uczestników, głównie naukowych i artystycznych.

Gwiazdą artystyczną wieczoru będzie Sylwia Grzeszczak. To właśnie zapowiadany przez organizatorów koncert niespodzianka. Laureatka SuperNagrody podczas ostatniego Festiwalu Piosenki w Opolu, wystąpi na mieleckim lotnisku o godzinie 20.30.

Eksperymenty, doświadczenia i konkursy

Wspomniany koncert to tylko jedna z atrakcji jaką przygotował Samorząd Województwa Podkarpackiego. Na lotnisku zostanie ustawione specjalne stoisko Podkarpacia. Swoje namioty ustawi tam Politechnika Rzeszowska więc uczestnicy pikniku będą mieli niepowtarzalną okazję aby w sposób łatwy i przystępny obcować z trudnymi na pierwszy rzut oka zagadnieniami naukowymi. Zobaczyć będzie można m.in. bezzałogowe aparaty latające, modele statków latających, balon stratosferyczny, łazik „marsjański” oraz dwumiejscowy model motoszybowca nowej generacji z napędem elektrycznym AOS-71. Ponadto prowadzone będą pokazy, eksperymenty oraz prezentowane będą interaktywne eksponaty.

Będzie też coś dla najmłodszych. Politechnika Dziecięca pokaże doświadczenia związane z energią wiatru, prawami fizyki rządzące aerodynamiką, wpływem prędkości i kąta natarcia na rozkład siły nośnej na skrzydle samolotów, podstawowymi zasadami sterowania, siłami występującymi podczas manewrów, zasadą działania silników, tunelem aerodynamicznym, pływaniem ciał, iluzją, krzywym zwierciadłem. Będą oczywiście konkursy z nagrodami.

Swoje stoisko będzie miało także  Radiolatorium czyli program popularnonaukowy emitowany cyklicznie na antenie Polskiego Radia Rzeszów. Tam również przeprowadzanych będzie mnóstwo pokazów naukowych i doświadczeń. Na stoisku zostaną wykorzystane eksponaty i modele używane w programie, m.in.: rakieta Saturn V, wahadła Newtona, rower używany do szkolenia astronautów.

Samorząd Województwa przygotował też ciekawy… balonowy konkurs dla dzieci. Po zakończeniu lotniczej części pikniku najmłodsi będą puszczać w powietrze balony napełnione helem z przyczepionymi pocztówkami. Konkurs wygra dziecko, którego balon doleci najdalej. Na kartce pocztowej zaadresowanej na Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, będzie umieszczona prośba, aby znalazca wrzucił ją do skrzynki pocztowej. Pocztówka, która dotrze z najodleglejszej miejscowości, da odpowiedź kto jest zwycięzcą konkursu. Atrakcyjne nagrody ufunduje Urząd Marszałkowski.    

Transmisja w TVP INFO i w Internecie

Kto nie będzie mógł zjawić się na lotnisku, może przebieg pikniku śledzić w mediach. W sobotę TVP INFO nadawać będzie tradycyjną prognozę pogody z Mielca. O wyżach i niżach przed mapą z chmurkami opowiadał będzie Zimowit Pędziwiatr, a przy okazji pokazane będą atrakcje pikniku, lotnicze tradycje i inwestycje Samorządu Województwa. Pierwsze wejście na żywo, na antenie TVP INFO już o 11.50. Od godziny 17.00 relacje na żywo z pikniku zobaczymy również na antenie TVP Rzeszów.

Od godziny 15.00 do 19.00 trwać będzie także transmisja na żywo w Internecie. Banery z linkiem do strony, która przeprowadzi transmisję będą dostępne na najpopularniejszych portalach internetowych:  rzeszow.gazeta.pl; czyliwiesz.pl; hej.mielec.pl; hej.rzeszow.pl; stalowka.net; nowiny24.pl; krosno24.pl; onet.pl; wp.pl.

Więcej szczegółów nt. imprezy można znaleźć na stronie głównego organizatora czyli pzlmielec.com.pl

 

Inf. Tomasz Leyko, Departament Organizacyjny

Fotografię Sylwii Grzeszczak wykonał Kajus Pyrz

Sprawdź również

Przestępstwo chciał usprawiedliwić dobrym uczynkiem

18.06.2021. 29-letni mężczyzna wybił szybę w budynku usługowym, a swoje zachowanie usprawiedliwiał tym, że chciał …