Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Wakacyjny rozkład jazdy w kulturze

Wakacyjny rozkład jazdy w kulturze

Zapraszamy dzieci i młodzież na zajęcia LETNIEJ AKADEMII ARTYSTYCZNEJ, której zajęcia odbywać się będą w każdą środę od 5 lipca do 23 sierpnia w Domu Kultury SCK od godz. 9 do 13.Zapisy pod nr 177875014.

Od 28 sierpnia do 1 września zapraszamy na zajęcia AKADEMII do filii DK SCK „Kulturnik” na os. Lotników.

Lipiec – sierpień

2 lipca

Koncert plenerowy kapeli i chóru ZPiT „Rzeszowiacy” oraz występ laureatów konkursu „Na ludowo-zespołowo”, warsztaty plastyczne „Sztuka moich rąk” – 2 lipca, godz. 18, Park im. ZPiT Rzeszowiacy (obok siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK).

Organizator – Dom Kultury SCK

Wstęp wolny.

* * *

To będzie plener z kapelą i chórem Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”, a dopełnieniem koncertu będą występy laureatów konkursu „Na ludowo-zespołowo”.29 maja odbyły się eliminacje 2. edycji tego konkursu, a liczba rywalizujących młodych wokalistów przerosła oczekiwania organizatorów z Domu Kultury SCK. Nagrody dla najlepszych rozdano uroczyście 25 czerwca, podczas koncertu ZPiT „Rzeszowiaków”, ale prawdziwym splendorem będzie zaprezentowanie się wszystkich laureatów podczas koncertu 2 lipca.

Ale nie tylko muzyką żyje człowiek, dlatego zapraszamy także na plenerowe zajęcia plastyczne, także do Parku im. ZPiT „Rzeszowiacy”. Tym razem na warsztat pójdzie… glina. Nasza plastyczka, Małgorzata Zając-Waga zadba o to, aby dzieci się nie nudziły.

1-9 lipca

Wystawy malarstwa Dariusza Milczarka – 1-9 lipca, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK.

Organizator – Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Dariusz Milczarek urodził się w 1985 r. w Radomiu. W 2011 roku obronił pracę magisterską na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego, również pod jego kierunkiem przygotował i obronił  doktorat w 2017. Jest autorem ponad 10 wystaw indywidualnych w Krakowie, Warszawie i Bydgoszczy oraz uczestnikiem ponad 100 wystaw zbiorowych w Polsce, Austrii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Rumunii. W 2017 roku odbył rezydencję w Wiedniu w ramach programu KulturKontakt Austria. Otrzymał stypendia oraz nagrody: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2017, 2020), Miasta Krakowa, Fundacji Grazella, Fundacji Jana Matejki, Fundacji Henry Dorena oraz Stypendium im. Janiny Kraupe-Świderskiej; laureat I nagrody w 12. Triennale Małych Form Malarskich w Toruniu (2022), I nagrody w ogólnopolskim konkursie malarskim im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (2020), II nagrody w ogólnopolskim konkursie malarskim VIII Triennale Martwej Natury w Sieradzu (2018), Grand Prix ogólnopolskiego konkursu malarskiego im. Franciszki Eibisch w Warszawie (2011), I nagrody w konkursie na mural w Nowej Hucie za projekt „Kompozycja Kubihutyczna I”, (2017, zrealizowany), udział w międzynarodowym festiwalu muralu Monumental Art w Gańsku (2016), I nagroda za plakat do sztuki „Beatrix Cenci” w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie oraz nagrodę ZPAP Katowice na XXI Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach w 2009 r.

Założyciel przestrzeni kreatywnej „Kąt Kultury”, współzałożyciel warszawskiej Galerii Tlen; pełni funkcję kierownika krakowskiej Galerii Pryzmat. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

16 lipca – 27 sierpnia

Wystawa prac Urszuli Wolskiej „Batik” – Galeria ESCEK Domu Kultury SCK.

Organizator – Dom Kultury SCK. Wstęp wolny.

* * *

Urszula Wolska – artystka plastyk, zajmuje się fotografią, tkaniną, asamblażem, malarstwem i książką artystyczną. Jest właścicielką prywatnego Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie.W 2007 roku otrzymała roczne stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2011 r. honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.Artystka prezentowała swoje prace na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. na: Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z Krosna do Krosna” prezentującym prace w BWA w Krośnie i w galeriach na Słowacji i Węgrzech (2006), Ogólnopolskiej Wystawie Miniatury Tkackiej towarzyszącej Międzynarodowemu Triennale Tkaniny (Łódź 2013), VII Międzynarodowym Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej (Gdynia 2013), Fifth International Artists Book Exhibition zorganizowanymprzez The King St. Stephen Museum naWęgrzech, 8. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Książki „Czas” (2006 – 2008,9. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Książki „Korespondencja” (2012), dorocznej pokonkursowej wystawie prac twórców regionu świętokrzyskiego, 11. Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki „Homo QuadratusOstrowiensis” (BWA Ostrowiec 2012, 2021), Dorocznej Wystawie Twórczości Kieleckich Związków Sztuk Plastycznych (BWA Kielce 2008 – 2023).

Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych oraz w zasobach Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i The King St. Stephen Museum na Węgrzech.

Swoje fotografie prezentowała podczas ogólnopolskich wystaw pokonkursowych „Świętokrzyskie w obiektywie”, na Ogólnopolskim Przeglądzie Fotograficznym „Ponidzie, konkursie fotografii krajobrazowej „Między niebem, między ziemią”.W latach 2007 – 2012 była kuratorem wędrującej wystawy tkanin ludowych „Kolorowy Kod Kultury”.Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej.

W 2012 roku w uzgodnieniu z MKiDN założyła prywatne Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie, gdzie organizowała pokazy, warsztaty i lekcje muzealne. Muzeum w roku 2014 otrzymało wyróżnienie za organizację Europejskich Dni Dziedzictwa.W 2015 roku otrzymała Świętokrzyską Nagrodę Kultury I stopnia za organizację Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” z uwzględnieniem całokształtu działalności.

p r o m o c j a :

Ikony na I Komunię św., chrzest, ślub, urodziny, imieniny i inne okazje

15 lipca

Seans plenerowego kina niemego – film „Brzdąc” z Charliem Chaplinem będzie zilustrowany muzyką zespołu „Czerwie” – 15 lipca, godz. 21, Park Oborskich.

Organizator – Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

To już tradycja, że w jedną z lipcowych sobót Dom Kultury SCK zaprasza na film niemy z muzyką na żywo do Parku Oborskich. Ciepły, lipcowy wieczór, wakacyjny nastrój, atmosfera udanego weekendu, publiczność wygodnie ulokowana w leżakach to atuty tych spotkań. Czego brakuje do tego sielskiego obrazka? Muzyki i lekkiej, zabawnej komedii. W tym roku publiczność obejrzy „Brzdąca” z Charlie Chaplinem (z 1921 roku), a muzykę na żywo zilustruje zespół „Czerwie”, który na swoim koncie ma już sporo takich realizacji, m.in. „Nosferatu – symfonia grozy” (1922), (reż. F.W. Muranau), „Sobotnia Góra”, (reż. Marta Filipiak), „Mumia” (1932) z Borisem Karloffem, „Mania: Historia pracownicy fabryki papierosów” z Polą Negri, „Pan Tadeusz (film 1928), (reż. Ryszard Ordyński), „Metropolis” (1927).

p r o m o c j a :

Włodek Gąsiewski, Sceny filmowe i życiowe, czyli dzieciństwo na gapę w kinie „Narew” – nowe wydawnictwo AWP

16 lipca

Plenerowy wieczorek z BIG Mielec Band z udziałem aktorów z Teatru ROZMAITOŚCI im. Stefana Ostrowskiego – 16 lipca, godz. 20, park im. Lachmana (za Domem Kultury SCK).

Organizator – Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Ten weekend będzie obfitował w wydarzenia plenerowe. W sobotę film z muzyką na żywo w Parku Oborskich, a w niedzielę, też wieczorową porą, muzyczny wieczorek w parku Lachmana. Zagra zespół DK SCK BIG Mielec BAND, a towarzyszyć mu będą wokalnie aktorzy Teatru ROZMAITOŚCI, których umiejętności, naprawdę imponujące, mieliśmy już możliwość poznać przy okazji koncertu z okazji Dnia Kobiet. Wieczór zapowiada się więc bardzo atrakcyjnie.

30 lipca

Rodzinny plener malarski – „Mielec jak malowany” – 30 lipca, od godz. 16 do 19, Park Oborskich.

Organizator – Dom Kultury SCK i Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”.

Wstęp wolny.

* * *

Dom Kultury każdego lata wystosowuje zaproszenie do mieleckich rodzin na wspólne, rodzinne warsztaty artystyczne w plenerze. Jak dotąd cieszyły się one dużym zainteresowaniem odbiorców. Plener przyciągał całe rodziny, ale myli się ten, kto sądzi, że plener aktywizuje tylko najmłodszych. Okazuje się, że dorośli członkowie przewyższali często swoje pociechy zapałem do tworzenia prac plastycznych. Plastycy Domu Kultury SCK i w tym roku nie zawiodą i przygotują atrakcyjny program warsztatów.

6 sierpnia

„Grunt to rodzinka” – miejski festyn rodzinny – 6 sierpnia, od godz. 16 do 22, Park im. Lachmana.

Organizatorzy: Urząd Miejski w Mielcu, Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Zapraszamy na popołudnie i wieczór z atrakcjami dla dzieci i… dorosłych. Tak, tak, zabawa obfitować będzie w konkursy, turnieje, w których uczestniczyć będą całe rodziny, bez względu na wiek. Trzymajmy kciuki za pogodę.

15 sierpnia

Muzyczny wieczorek z Mielecką Orkiestrą Dętą oraz chórami: TŚ „Melodia” i „Pasjonata” – 15 sierpnia, godz. 19, Park im. Lachmana (za Domem Kultury SCK).

Organizator – Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

W lipcu Big Mielec Band, a w sierpniu to inny zespół Domu Kultury SCK – Mielecka Orkiestra Dęta pod wodzą Macieja Fijałkowskiego – zabawi publiczność podczas plenerowego koncertu w Parku im. Lachmana. Dopełnieniem będzie popis dwu chórów. Zaśpiewają: znany dobrze mielczanom chór Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia” oraz „Pasjonata” Gminnego Ośrodka Kultury w Padwi Narodowej.

27-28 sierpnia

DNI MIELCA

Program tegorocznych Dni Mielca:

26 sierpnia (sobota) – tereny rekreacyjne MOSiR

godz. 18 –  SUMMER VOICE

godz. 19 – KAMIL JACHYRA

godz. 19.30 – JASIEK SZYNAL

godz. 21 –  MICHAŁ SZPAK – JowiszJa Tour

27 sierpnia (niedziela) – park im. St. Lachmana, park im. ZPIT Rzeszowiacy

godz.. 16– 20 – RUPHERT & RICO

godz.. 16 – 18 – V MISTRZOSTWA MIELCA W MALOWANIU KREDĄ NA ULICY

27 sierpnia (niedziela) – tereny rekreacyjne MOSiR

godz. 18 – LAUREACI NAGRODY ARTYSTYCZNEJ „MIELECKI LAUR KULTURY” GMINY MIEJSKIEJ MIELEC

godz. 19 – JAZZ STATION

godz. 19.25 – KINIOR FAMILY

godz.. 20 – PLANBE

godz.. 21 – O.S.T.R.

KINO GALAKTYKA

Kino letnie w Parku Oborskich. Kino letnie zaprasza w lipcu od 21 do 23 oraz od 28 do 30 o godz. 21.15, a w sierpniu od 4 do 6 i od 11 do 13 o godz. 21.15.

Bajkowe seanse w Kinie Galaktyka: poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki, 28 czerwca-25 sierpnia, godz. 9.30 oraz 11.30.

Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich”

Do 24 września 2023 roku zamiast w soboty, Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” otwarte będzie w niedziele. Godziny zwiedzania 14.00-18.00. Wstęp bezpłatny.

Wakacje 2023

3 lipca – 11 sierpnia

Spacery po parku Oborskich z przewodnikiem – „Poznaj historię rodziny Oborskich” . Organizator: MHR „Pałacyk Oborskich”.

3 lipca – 31 sierpnia

Warsztaty dla grup zorganizowanych – „PRL oczami dziecka”.

Organizator: MHR „Pałacyk Oborskich”.

30 lipca

Rodzinny Plener Malarski w parku Oborskich.

Organizatorzy: DK SCK i MHR „Pałacyk Oborskich”.

15 sierpnia

Wystawa plenerowa w Parku Oborskich pt. „Klęska

i chwała! W kolejną rocznicę wybuchu powstania styczniowego…”.

Organizator: MHR „Pałacyk Oborskich”.

p r o m o c j a :

Poszukaj w szafach, na strychu i w piwnicy!!!

Muzeum Historii Fotografii Jadernówka

Do 24 września 2023 roku zamiast w soboty, Muzeum Historii Fotografii Jadernówka otwarte będzie w niedziele. Godziny zwiedzania 14-18, wstęp bezpłatny.

1 lipca – 31 sierpnia

Autorska wystawa Tomasza Marosza, fotoreportera Głosu Mieleckiego w latach 90. XX w. – „Tomasz Marosz ma GŁOS”;

Galeria na Płocie – Wystawa z okazji 50-lecia zdobycia przez Stal Mielec Mistrzostwa Polski w piłce nożnej”.

Organizator –Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”

p r o m o c j a :

Włodek Gąsiewski, Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21

Miejska Biblioteka Publiczna SCK

2 lipca – 31 sierpnia

Wystawa rzeźby Rafała Misiąga „Mówiące korzenie” – Galeria Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wernisaż wystawy – 2 lipca, godz. 17.

Organizator – Miejska Biblioteka Publiczna SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Rafał Misiąg jest mielczaninem, urodził się 13 grudnia 1957 roku. Jest członkiem Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera.

Swoją przygodę z rzeźbieniem rozpoczął w 2000 roku. Do wykonania swoich prac wykorzystuje naturalne formy korzeni i konarów. Tworzy również w drewnie lipy, wykonując rzeźby, płaskorzeźby i reliefy. Twórcza wyobraźnia pozwala autorowi prac w niepozornym kawałku drewna dostrzec fantastyczną postać i nadać wyrzeźbionym pracom niepowtarzalny wygląd. Rzeźby Rafała Misiąga są pełne wyrazu i przykuwają uwagę niekonwencjonalnym przedstawieniem tematu.

Swoje prace prezentował nie tylko w wielu miejscach na terenie powiatu mieleckiego, ale także w Rzeszowie, Przemyślu, Rudniku nad Sanem i Połańcu. Obecna wystawa w Galerii MBP SCK w Mielcu jest jego pierwszą wystawą indywidualną. Uczestniczył w licznych konkursach w Rzeszowie, Przemyślu, Głogowie Małopolskim, na których zdobywał nagrody. Rzeźbienie nie jest jego jedyną pasją życiową. Lubi piesze wędrówki po górach, jest miłośnikiem przyrody i zabytków. Na swoje zainteresowania może obecnie poświęcić więcej czasu, ponieważ jest na emeryturze.

Sprawdź również

„Bliżej gwiazd” Oksany Miry Kulczyckiej

Mielecka publiczność ma od 17 stycznia możliwość obcowania ze sztuką znakomitej artystki, Oksany Miry Kulczyckiej. …