Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Antykwariat wydawnictwa / Wydawnictwa / Wieści regionalne / Wieści Regionalne Nr 6/08 z 19 VI 2008 r.

Wieści Regionalne Nr 6/08 z 19 VI 2008 r.

Wieści Regionalne
Nr 6/08 z 19 VI 2008 r.MIELEC – BIESZCZADY 2008 Plener artystyczny     Tw&#243rcy zrzeszeni w Klubie Środowisk Tw&#243rczych i Grupie Literackiej „Słowo” przy Towarzystwie Miłośnik&#243w Ziemi Mieleckiej w Mielcu tym razem poszukiwali artystycznych inspiracji podczas pleneru w Bieszczadach, podziwiając piękno przyrody i ślady długiej historii. Plener odbył się w sobotę 7 czerwca 2008 r. i został zaplanowany na spotkaniach KŚT pod kierunkiem prezesa Janusza Zborowskiego, a przewodnikiem był Marek Woźniak – członek Zarząd&#243w TMZM i PTTK.
   Pierwszym przystankiem była malownicza miejscowość Hacz&#243w i zwiedzanie drewnianego kościoła wykonanego z modrzewia na przełomie XIV i XV wieku. Jest to najstarszy zabytek budownictwa sakralnego w Polsce. W XVII wieku do kościoła gotyckiego dobudowano barokową wieżę, a także obiegające kości&#243ł drewniane soboty. Wędrując dalej Szlakiem Architektury Drewnianej zwiedzamy zesp&#243ł plebański w Bliznem z drewnianym kościołem o charakterze obronnym, kt&#243ry powstał w XV w., w stylu gotyckim.
W I poł. XVII w. dobudowano do niego wieżę, a na początku XIX w. rozebrano okalające soboty. Obydwa kościoły zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
      W pośpiechu udaliśmy się do Sanoka, aby podziwiać kulturę polsko-ukraińskiego pogranicza w największym polskim skansenie i najpiękniejszym muzeum na wolnym powietrzu w Europie, gdzie obok budynk&#243w mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych i gospodarczych, w Parku Etnograficznym znajdują się r&#243wnież obiekty sakralne: kościoły, cerkwie i kapliczki. Robimy zdjęcia w ławkach w wiejskiej szkole, przy kuźni, młynie wodnym i wiatraku.
      Kolejnym przystankiem była stolica bieszczadzkich jezior Solina. Odbyliśmy obowiązkowy spacer najpopularniejszym deptakiem czyli zaporą wodną na Sanie tworzącą największy sztuczny zbiornik wodny
w Polsce. Następnie odwiedziliśmy galerię plenerową artysty rzeźbiarza i poety Bogusława Iwanowskiego, gdzie korzystając z gościnności gospodarza piekliśmy kiełbaski na grilu. Było więc podczas pleneru wiele dla ducha, ale też i ciała…
Krystyna Gargas-Gąsiewska 

Sprawdź również

Wieści Regionalne nr 1-2 (400-401) 28 II 2023 – bezpłatna wersja jpg i pdf

Strona 2 Paweł Pazdan dyrektorem szpitala Strona 3 Powstał „kosmiczny inkubator” Spotkanie opłatkowe Towarzystwa Gimnastycznego …