W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 (RPO WP 2014-2020) zrealizowane zostały działania mające na celu wsparcie uchodźców z Ukrainy poprzez utworzenie mieszkań chronionych. Działania te objęły adaptację istniejących budynków na potrzeby mieszkaniowe, co przyczyniło się do poprawy warunków życia osób potrzebujących wsparcia oraz efektywności energetycznej obiektów.
Województwo podkarpackie, korzystając z funduszy REACT-EU (dodatkowe środki udostępnione przez KE dla naprawienie szkód społecznych i gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19 oraz przygotowanie się do ekologicznej i cyfrowej odbudowy gospodarki zwiększającej jej odporność), przeznaczyło środki na tworzenie mieszkań chronionych dla uchodźców z Ukrainy. Decyzja Zarządu Województwa Podkarpackiego z 4 maja 2022 roku alokowała 2 762 303 euro na tworzenie mieszkań chronionych na bazie majątku samorządu województwa.
Dzięki tym inicjatywom, uchodźcy z Ukrainy mają możliwość skorzystania z bezpiecznego schronienia oraz wsparcia w procesie integracji społecznej i zawodowej, co sprzyja ich pełniejszemu uczestnictwu w życiu społecznym regionu.
Mieszkania chronione to forma wsparcia społecznego mająca na celu pomoc osobom wymagającym szczególnej opieki w osiągnięciu samodzielności. Projekty obejmują adaptację istniejących budynków, poprawę efektywności energetycznej oraz wsparcie integracji społecznej.
W pierwszym etapie realizacji projektu w pierwszej kolejności do mieszkań kierowani będą obywatele Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terenie ich kraju. Ww. osoby będą mogły ubiegać się o pobyt w mieszkaniu pod warunkiem, iż legalnie przekroczyły granicę po 24.02.2022 r., i posiadają nadany numer PESEL.
Wśród ww. wymienionej grupy preferowane będą matki przebywające na terytorium województwa podkarpackiego samotnie z dziećmi oraz osoby starsze.
W przypadku zaprzestania działań wojennych na terytorium Ukrainy lub braku osób z Ukrainy kwalifikujących się do pobytu w mieszkaniach, lokale te zostaną przeznaczone na mieszkania chronione treningowe, chronione wspierane lub wspomaganei będą wykorzystywane na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej(zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą pomocy społecznej – treningowe i wspomagane). Po zakończeniu okresu trwałości mieszkania pozostaną w dyspozycji samorządu województwa.
Do mieszkań tych kwalifikowane będą osoby, które spełniają przesłanki określone w Ustawie o pomocy społecznej, tj. w szczególności osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, osoby z niepełnosprawnościami, osoby lub rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej itp.
Zakres rzeczowy projektu objął zakup18 lokali mieszkalnych w 4 głównych miastach wojewódzkich mieszkań na terenie woj. podkarpackiego (Rzeszów/pow. rzeszowski.- 3 lokale mieszkalne, Krosno- 6, Przemyśl- 4, Tarnobrzeg- 5) wraz z wyposażeniem ich w sprzęt umożliwiający realizację funkcji mieszkaniowych.Łącznie lokale mieszkalne przeznaczone są do korzystania przez min. 43 osoby.
Wspierane inwestycje uwzględniały dostosowanie infrastruktury i wyposażenia do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami.
Wartość ogółem projektu: 12 614 648,60 zł
Wartość wydatków kwalifikowanych: 12 609 968,60 zł
Dofinansowanie z EFRR: 12 609 968,60 zł
Okres realizacji projektu: 2022-10-24 – 2023-12-31.
Beneficjentem realizującym projekt jest Zarząd Województwa Podkarpackiego. W działania zaangażowane są również lokalne jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe wspierające integrację uchodźców. Projekt związany z zakupem mieszkań jest inicjatywą Samorządu Województwa Podkarpackiego, a w jego imieniu realizuje go Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie.
Adrian Biernacki
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego