Szanowni Czytelnicy i Sympatycy
kwartalnika „Nadwisłocze”
Jesienią 2013 r. minęła 10 rocznica ukazania się pierwszego numeru kwartalnika „Nadwisłocze” i od tej pory ukazało się 40 numerów (włącznie z bieżącym) tego czasopisma. Chciałbym przypomnieć, że tytuł „Nadwisłocze” nawiązuje nie tylko do rzeki Wisłoki, nad którą położony jest Mielec, czy też rzeszowskiego Wisłoka, ale szerzej do kraju na Wisłą, matką polskich rzek i symbolem ponad tysiącletniej historii Polski. Tak więc kwartalnik „Nadwisłocze” zawsze był ogólnopolski, łącząc lokalność Ziemi Mieleckiej i regionalnej Podkarpacia i starał się obejmować przynajmniej niektóre zjawiska życia kulturalnego, społecznego i historii.
Nie do Redakcji należy ocena tych minionych 10 lat i kolejnych numerów „Nadwisłocza”, ale przez ten czas przez jego łamy przewinęło się bardzo wielu autorów i na pewno kilkaset artykułów i informacji z różnych dziedzin, do dziś chętnie czytanych, a nawet niejednokrotnie poszukiwanych przez Czytelników z kraju i zagranicy. Warto odnotować też, że są poszukiwane archiwalne numery kwartalnika, które m.in. niezmordowanie sprzedaje Księgarnia Debickich w Mielcu. Można je także nabyć poprzez Internet, a kilka numerów tytułem eksperymentu udostępniliśmy bezpłatnie w Internecie w formie elektronicznej. W przyszłości w miarę wyczerpywania się egzemplarzy archiwalnych będą udostępniane kolejne numery. Udzielamy też zgody niektórym bibliotekom na digitalizację i udostępnianie „Nadwisłocza” w zasobach cyfrowych.
Wprawdzie 10-lecie, to już „okrągła” rocznica, ale nie czynimy z niej specjalnego święta. Jedynym akcentem jest ten krótki artykuł, który jest bardziej wzmianką niż jakimś szczególnym podsumowaniem. Jednak przybywanie lat „Nadwisłoczu” skłania nas do innego rodzaju podsumowań, przede wszystkich w postaci bibliografii autorów poszczególnych arytkułów w tym czasopiśmie. Wprawdzie przy kolejnych wydaniach funkcjonują spisy treści, zarówno w wersji drukowanej, jak i w Internecie, to jednak nie spełniają one wymogów uporządkowanej bibliografii. W związku z tym od bieżącego numeru będziemy sukcesywnie publikować cząstkowe wykazy autorów i artykułów, które jako jedna całość będą funkcjonować na naszej stronie internetowej www.promocja.mielec.pl w zakładce KWARTALNIK NADWISŁOCZE.
Przy okazji zwracamy się z prośbą do naszych autorów o przesyłanie na nasz adres internetowy: kontakt@promocja.mielec.pl swoich biogramów twórczych oraz własnych wykazów publikacji. Bedą one w formie linków odnośnikami do zakładki na naszej stronie GALERIA ANTYKWARIAT/TWÓRCY, gdzie zostaną zamieszczone biogramy i publikacje. Oczywiście zdjęcia autorów są tu także niezbędne. Liczymy więc, że nasz apel spotka się z należytym odzewem, a nasza strona www.promocja.mielec.pl będzie mogła promować także autorów „Nadwisłocza”.
Dziękujemy więc wszystkim za wytrwałość twórczą i czytelniczą i zapraszamy do dalszej współpracy z „Nadwisłoczem”.
Redaktor naczelny
dr nauk humanistycznych w zakresie historii
Włodzimierz Gąsiewski
10-lecie kwartalnika ,,NadwisĹocze’