Młodzi mielczanie kolejny raz otrzymają szansę na zorganizowanie sobie wolnego czasu, który do tej pory najczęściej spędzali na przyblokowych ławkach.
Pomogą im w tym streetworkerzy, czyli osoby, które zorganizują młodzieży ciekawy i bezpieczny sposób spędzania czasu wolnego od nauki jednocześnie chroniąc przed zagrożeniami związanymi m.in. z sięganiem po środki psychoaktywne czy podejmowaniem różnych zachowań ryzykownych.
Projekt związany z pracą streetworkerów w naszym mieście został wprowadzony dwa lata temu. Do zadań pedagogów ulicy, którzy swoją prace rozpoczną już w maju, należy organizacja
i prowadzenie zajęć o charakterze profilaktycznym, opiekuńczym, wychowawczym, animacyjnym
i socjoterapeutycznym z dziećmi oraz młodzieżą, która spędza swój wolny czas w sposób niezorganizowany, poza domem. Specyfika pracy streetworkera polega na podejmowaniu działań w środowisku otwartym, w miejscach szczególnie uczęszczanych przez dzieci i młodzież. Istnieje duża grupa dzieci, która nie korzysta ze świetlic i nie ma na siebie pomysłu. Brak perspektyw, brak zajęcia oraz wsparcia w codziennych problemach mogą powodować zwiększone ryzyko wystąpienia zachowań niepożądanych społecznie – eksperymentowania z alkoholem, narkotykami, naruszania prawa itp. Do takich osób w wieku 11 – 18 lat będą docierać streetworkerzy. Jak podkreśla Aneta Durda z Biura Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego taki rodzaj pracy z młodzieżą sprawdza się znakomicie. – To chyba najlepsza formuła jaką można wypracować w kontakcie i współpracy z młodymi ludźmi, ponieważ niemal wszystkie działania prowadzone są w środowisku młodzieży. Dzięki temu nie tylko łatwiejsze jest dotarcie do nich, ale także same działania są zdecydowanie bardziej efektywne – powiedziała Aneta Durda.
W tym roku, podobnie jak w poprzednim, Urząd Miejski w Mielcu powierzył zadania związane z pracą streetworkerów Stowarzyszeniu Trzeźwościowemu „Nowe Życie”, które już nawiązało współpracę z takimi instytucjami i organizacjami jak: MOPS, PCPR, Policja, MOSiR, Rady Osiedli. Animatorami pracującymi bezpośrednio z młodzieżą będą dyplomowani pedagodzy: Karolina Czaja, która posiada doświadczenie w pracy z dziećmi i realizowała projekt w ubiegłych latach oraz Mariusz Surowiec, pedagog oraz terapeuta w procesie certyfikacji. Dodatkowo zespół będzie wspomagany przez Agnieszkę Hyjek, również posiadającą niezbędne kwalifikacje pedagogiczne i wychowawcze. – W zajęciach może uczestniczyć max 30 osób. Zachęcamy młodzież i rodziców do włączenia się i aktywnego uczestnictwa w tym ciekawym projekcie – powiedział Wirginiusz Królewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Trzeźwościowego „Nowe Życie”.
Krzysztof Urbański
BPI UM Mielec