Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / 25 lat samorządności – czy święto elit?

25 lat samorządności – czy święto elit?

9 czerwca 2015 r. o godz. 18.00 w sali widowiskowej Domu Kultury SCK w Mielcu odbyła się uroczystość XXV-lecia samorządności. Na jej program złożyły się: projekcja filmu przedstawiającego archiwalne zdjęcia z pierwszych lat działalności samorządu miasta Mielca oraz wystąpienia: „Założenie reformy samorządu z perspektywy 25 lat" – Jan Król, poseł na Sejm w latach 1989-2001, Wicemarszałek Sejmu w latach 1997 -2001, fundator Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Warszawie – mielczanin z pochodzenia; „Mój samorząd – wspomnienie"- Andrzej Osnowski, poseł III kadencji Sejmu, Przewodniczący Rady Miejskiej 1990-1998, radny powiatu mieleckiego 2002-2006, 201 0-2014; „Nowe wyzwania mieleckiego samorządu" – Daniel Kozdęba, prezydent miasta Mielca. Na zakończenie odbył się krótki koncert zespołu Big Band SCK. Po wystąpieniach Jan Król został odznaczony medalem „Sercem mielczanin”. Po części oficjalnej uroczystości zostało wykonane pamiątkowe „rodzinne” zdjęcie i przy kawie i herbacie można było powspominać pierwsze lata mieleckiego samorządu.

Inicjatorami uroczystości byli przewodniczący Rady Miejskiej w Mielcu Marian i Kokoszka prezydent miasta Mielca Daniel Kozdęba.

 

* * *

 

Podczas mieleckiej uroczystości zastanawiająca była niska frekwencja na sali SCK, nie wypełnionej nawet w połowie. Nie wiadomo czy zawiniła informacja, bo nasza redakcja np. otrzymała zaproszenie na kilka godzin przed uroczystością, a może też nie zaproszono wszystkich osób. Samorządność bowiem, zresztą jak podkreślali prelegenci uroczystości, to o wiele szersze zjawisko. Początkowo np. „Solidarność” rozumiała ją jako samorządność pracowniczą. Zresztą i dziś, choć w ograniczonej roli związkowcy są współgospodarzami zakładów pracy, a poprzez nie także i swoich miejscowości. Nie mówiono natomiast nic o samorządzie osiedlowym, gdzie dokonuje się pierwszy kontakt z obywatelem. Prezydent Kozdęba wspominał o konieczności powołania Rady Seniorów czy Młodzieży, a do nas docierają też sygnały o potrzebie powołania np. pełnomocnika ds. niepełnosprawnych. Mówi o tym jeden z pierwszych radnych po 1990 r. Paweł Dębicki, który jako niepełnosprawny nie może brać w wielu wydarzeniach kulturalnych w sali SCK, gdyż nie ma tam windy dla niepełnosprawnych. W pewnym sensie w samorządność wpisują Rady Parafialne, coraz bardziej prężne w naszym mieście, organizujące nie tylko życie parafii czy festyny, ale także akcje charytatywne i działalność opiekuńczą. Za pierwszych samorządowców po 1990 r. nie uważa się też liczną grupę członków komisji Rady Miejskiej, tzw. „spoza rady”, którzy wkładali sporo serca i własnego czasu w pracę samorządu, nie mając przy tym przywilejów przysługującym radnym. Andrzej Osnowski, mówił, że był w Sejmie, jako poseł współinicjatorem ustanowienia Święta Samorządowca, które przypada każdego 27 maja – czy ktoś w Mielcu słyszał o takim święcie? Podczas uroczystości uhonorowano, i słusznie marszałka Jana Króla, ale czy przy tak okrągłej rocznicy, nie znaleźliby się jeszcze inni warci wyróżnienia.

 

Wydaje się też, mimo wielu pochwał dla sukcesów Mielca w ostatnich 25 latach, które wybrzmiewały w przemówieniach, to jednak wczorajsza uroczystość była nieco w cieniu, problemów wynikających z odrzucenia mieleckiej oferty na śmigłowce dla polskiej armii. Na sali np. nie witano przedstawicieli PZL, czy innych firm „Strefy”, które zawsze były związane z miastem. Poza wspominaniem i przypominaniem zasług, jedynie krótkie wystąpienie prezydenta Daniela Kozdęby wybiegało nieco w przyszłość. Ostrzegał on m.in., że średnie miasta w Polsce się wyludniają, że zwłaszcza młodzież ściągają ośrodki akademickie. Stąd też trzeba postawić nie tylko na działalność odtwórczą, ale także na innowacyjność.

Wystąpienie prezydenta Daniela Kozdęby przedstawiamy w formie wideo, zaś wystąpienia Jana Króla i Andrzeja Osnowskiego, jako pliki audio.

 

 

PS.

29 maja 2014 r. na naszym portalu opublikowaliśmy wywiad wideo z pierwszym prezydentem Mielca w pełni Niepodległej RP Władysławem Bieńkiem. http://www.promocja.mielec.pl/index.php?page=aktualnosc&id=1062

Opublikowaliśmy też artykuł Krzysztofa Babiarza pt. Pierwsi mieleccy rajcy III RP – 27 maja minęło 24 lata od pierwszych wyborów samorządowych w naszym kraju, po linkiem http://www.promocja.mielec.pl/index.php?page=aktualnosc&id=1054, do lektury którego zapraszamy.

 

Inf., fot. i wideo: Włodzimierz Gąsiewski

 

Wystąpienie Jana Króla Audio – kliknij na zdjęcie

 

 

Wystąpienie Andrzeja Osnowskiego audio – kliknij na zdjęcie

 

 

25 lat samorządu

Sprawdź również

Pijany kierowca sprawcą kolizji

12.12.2024. Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych, do którego doszło …