W miesiącu sierpniu, po skończonych żniwach, w całej Polsce odbywają się uroczystości dożynkowe. Przeważnie organizuje się huczne dożynki gminne, a także w miastach – dożynki powiatowe i wojewódzkie.
Ludowe święto plonów, połączone z obrzędem dożynkowym, obchodzono w Polsce już w XVl wieku. Urządzali je dla żniwiarzy właściciele ziemscy. Była to zabawa z tańcami i poczęstunek – w nagrodę za dobrze wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.
Obecnie dożynki wyraźnie zmieniły swój charakter. Stały się uroczystością nie tylko dla pracujących w polu, ale także dla innych mieszkańców wsi, a przede wszystkim dla samorządowców, urzędników i polityków. Właśnie ta grupa nie związana bezpośrednio z produkcją rolną jest najbardziej honorowana. Rolnicy i mieszkańcy wsi usilnie zabiegają o względy swoich urzędników, wręczają im wieńce dożynkowe, wychwalają w przyśpiewkach „wieńcowych”. Raczej nie zdarza się, aby rolnicy, zwłaszcza ci przodujący, byli zapraszani na gościnę dożynkową mimo, że pod ciężarem znakomitego jadła – uginają się stoły.
Prezentowane wieńce dożynkowe, nieraz bardzo piękne i solidnie wykonane, różnią się zasadniczo swoim charakterem. Najogólniej można je podzielić na faktyczne wieńce dożynkowe, wykonane z kłosów i zwieńczone u góry, oraz inne – konstrukcje dożynkowe, na przykład: koń z wozem, kościółek, żuraw przy studni, itp. Nie widziałem jeszcze laptopa ulepionego z ziaren zbóż.
Gospodarzem tegorocznych dożynek Gminy Tuszów Narodowy była Ławnica. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, odbyły się bez przeszkód. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w miejscowej kaplicy. Głównym celebransem był ks. Andrzej Rams – proboszcz Parafii Chorzelów.
Po przejściu korowodu dożynkowego na plac uroczystości, przemówienie wygłosił Wójt Gminy Tuszów Narodowy – Andrzej Głaz, radny Sejmiku Podkarpackiego – Jan Tarapata i Starosta Powiatu Mieleckiego – Zbigniew Tymuła. Następnie grupy wieńcowe poszczególnych wsi „ ośpiewały” swoje wieńce i wręczyły swoim wybrańcom.
A oto wykaz poszczególnych sołectw i obdarzonych przez nich osób :
Babicha – Mariola Pelic – Dyrektor Wiejskiego Domu Kultury w Grochowem
Borki Nizińskie – Anna Hajduk – Prezes Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Borkach Nizińskich
Czajkowa – Robert Nowak – sołtys wsi Czajkowa
Dębiaki – Jan Stec – sołtys wsi Dębiaki
Grochowe ll – Bronisława Zięba – skarbnik Gminy Tuszów Narodowy
Jaślany – Krzysztof Kapel – radny Gminy Tuszów Narodowy
Józefów – nie podarował nikomu
Ławnica – Andrzej Głaz – Wójt Gminy Tuszów Narodowy
Malinie l – Grażyna Świerczyńska – pracownik Wiejskiego Domu Kultury w Grochowem
Malinie ll – Mariola Pelic – Dyrektor Wiejskiego Domu Kultury w Grochowem
Pluty – Wojciech Chochół – Proboszcz Parafii W Trześni
Sarnów – Renata Paterak – sekretarz Gminy Tuszów Narodowy
Tuszów Narodowy – Andrzej Głaz – Wójt Gminy Tuszów Narodowy.
Załączam zdjęcia wieńców i konstrukcji dożynkowych poszczególnych sołectw.
Kazimierz Tarapata