Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / 70-lecie hitlerowskiej pacyfikacji dworu Jamy-Przybysz

70-lecie hitlerowskiej pacyfikacji dworu Jamy-Przybysz

Z inicjatywy Publicznego Gimnazjum im. Leszka Deptuły w Wadowicach Górnych 28 maja 2014 r. w 70. rocznicę pacyfikacji dworu Jamy Przybysz odbyła się msza polowa, której przewodniczył ks. Jacek Naleźny, a homilię wygłosił ks. prałat Stanisław Niemiec.

20 maja 1944 roku antypartyzanckie „Jagdkomando”, składające się z gestapowców, żandarmów i SS-manów, pod dowództwem szefa rzeszowskiego gestapo Pottbauma i jego zastępcy Flaschkego, przybyło do majątku Przybysz, w którym mieścił się  ośrodek dowódczo-dyspozycyjny Armii Krajowej. Gestapo zastało na miejscu zarządcę dworu Janusza Skrzypka oraz cichociemnego Stanisława Sołtysa.

 

 

Nie znalazłszy żadnych dokumentów, szyfrów, radiostacji, po bezowocnym przesłuchaniu gestapowcy zamordowali Janusza Skrzypka „Konrada”. Ciało syna widział jego ojciec, który przybył do dworu zgonie z wcześniejszym planem. Gestapowcy uznali, że Janusz Skrzypek był „ważnym w partyzantce”, a miejsce to określili mianem  „PARTISANENNEST” – gniazdo partyzantów.

W takcie pacyfikacji zginął także jeden z pracowników majątku, Stanisław Zieliński. Ciała zamordowanych kazano pochować pod tamtejszym krzyżem, postawionym przez „Konrada” na pamiątkę rzezi galicyjskiej. W dniu tym aresztowano również ojca Janusza – Jana Skrzypka (zwolniony po przesłuchaniu) oraz ppor. Stanisława Sołtysa, który został zamordowany na gestapo w Rzeszowie.

28 maja 2014 r. młodzież gimnazjalna wraz z wychowawcami przybyła na teren parku w Jamach Przybysz, by uczestniczyć we mszy św. upamiętniającej wydarzenia sprzed 70 lat. W krótkich słowach przypomniano sylwetkę oficera AK Janusza „Konrada” Skrzypka. Spotkanie uświetniło przybycie rodziny zamordowanego. Na uroczystość przybyli także przedstawiciele władz samorządowych oraz przedstawiciele AK, miejscowa społeczność i dzieci ze szkoły podstawowej w Izbiskach. Kolejnym akcentem upamiętnienia wydarzeń był występ solistów i chóru z gimnazjum.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem głos zabrała pani Małgorzata Skrzypek-Łachińska, dziękując za tak liczne przybycie, piękną uroczystość, homilię. Wyraziła przekonanie, że pamięć o zamordowanym Januszu „Konradzie” Skrzypku zostanie zachowana w następnym pokoleniu mieszkańców tej ziemi.

Słowa uznania dla organizatorów uroczystości wyraził także major Wojciech Targowski, oficer AK z okręgu Sandomierz, oraz wójt gminy Wadowice Górne.

Dyrektor gimnazjum pan Jan Święch podziękował księżom, przedstawicielom samorządu lokalnego i  pocztom sztandarowym z gimnazjum w Radomyślu Wielkim, OSP z Izbisk oraz gimnazjum z Wadowic Górnych, właścicielom parku Jamy Przybysz oraz wszystkim, którzy zainicjowali i zorganizowali uroczystość upamiętniającą pacyfikację z roku 1944.

/tekst: Justyna Owcarz, foto: Adam Krawiec/

70 rocznica pacyfikacjo dworu Przybysz

Sprawdź również

Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [zdjęcia]

1 sierpnia pod pomnikiem Armii Krajowej odbyły się obchody 80.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach …