Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / 9. Pułk Ułanów – opolska promocja książek Andrzeja Przybyszewskiego

9. Pułk Ułanów – opolska promocja książek Andrzeja Przybyszewskiego

15 grudnia br. w sali Ratusza Miejskiego w Opolu miejscowe Stowarzyszenie Kawalerii Ochotniczej Galopem.pl w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich zorganizowało dla miłośników historii polskiej kawalerii spotkanie pt. "Służyłem w najlepszym Pułku". Głównym motywem spotkania była promocja dwóch książek Andrzeja Przybyszewskiego – monografii 9. pułku ułanów, wydanej w 2011 roku oraz przygotowanych przez niego do druku i wydanych wspomnień mjra Kazimierza Klaczyńskiego "Służyłem w najlepszym Pułku. Wspomnienia oficera 9. Pułku Ułanów Małopolskich" (Radomyśl Wielki 2013).

            W trakcie spotkania obie książki zaprezentował Autor, a swoje wystąpienia miały również osoby związane z 9. pułkiem ułanów i kresową Trembowlą – miastem garnizonowym Pułku: p. Anna Skoczek, kuzynka majora Klaczyńskiego, pani Danuta Juszczak, wnuczka rotmistrza Juszczaka, p. Witold Rożałowski, wnuk rtm. Szczęsnego Rożałowskiego oraz p. Bolesław Żabski, który z dzieciństwa pamięta Małopolskich Ułanów, przyjeżdżających do szkoły w pobliskim Nowym Tyczynie. Pułk sprawował nad uczniami opiekę, odwiedzając ich z prezentami gwiazdkowymi, albo przywożąc do Trembowli na uroczystości patriotyczne. Ostatnim wystąpieniem była dokonana przez p. Bartosza Słatyńskiego prezentacja sylwetki ppłk. Emila Słatyńskiego, w oparciu o książkę "Listy z Ziemi Ognistej", autorstwa Andrzeja Przybyszewskiego i Bartosza Słatyńskiego.

            W trakcie uroczystości dowódca Szwadronu awansował swich podwładnych na wyższe stopnie, a Andrzej Pzybyszewski otrzymał honorowe członkostwo Stowarzyszenia Galopem.pl. Spotkanie zakończyło się rozmowami przy kawie i torcie, na którym widniała Odznaka Pułku.

            Spotkanie bylo wyjątkową okazją do przybliżenia historii Pułku, tradycji kawaleryjskich, a fakt, że uczestnikami były osoby z różnych regionów Polski świadczy o potrzebie takich działań i trwałym miejscu polskiej kawalerii w naszej świadomości.

            Honorowy Patronat nad spotkaniem objął Prezydet Miasta Opola.

Inf. Andrzej Przybyszewski, fot. Michał Kokot

9. Pułk UłanĂłw – promocja książek Andrzeja Przybyszewskiego

Sprawdź również

Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [zdjęcia]

1 sierpnia pod pomnikiem Armii Krajowej odbyły się obchody 80.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach …