Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / 9. Pułk Ułanów – opolska promocja książek Andrzeja Przybyszewskiego

9. Pułk Ułanów – opolska promocja książek Andrzeja Przybyszewskiego

15 grudnia br. w sali Ratusza Miejskiego w Opolu miejscowe Stowarzyszenie Kawalerii Ochotniczej Galopem.pl w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich zorganizowało dla miłośników historii polskiej kawalerii spotkanie pt. "Służyłem w najlepszym Pułku". Głównym motywem spotkania była promocja dwóch książek Andrzeja Przybyszewskiego – monografii 9. pułku ułanów, wydanej w 2011 roku oraz przygotowanych przez niego do druku i wydanych wspomnień mjra Kazimierza Klaczyńskiego "Służyłem w najlepszym Pułku. Wspomnienia oficera 9. Pułku Ułanów Małopolskich" (Radomyśl Wielki 2013).

            W trakcie spotkania obie książki zaprezentował Autor, a swoje wystąpienia miały również osoby związane z 9. pułkiem ułanów i kresową Trembowlą – miastem garnizonowym Pułku: p. Anna Skoczek, kuzynka majora Klaczyńskiego, pani Danuta Juszczak, wnuczka rotmistrza Juszczaka, p. Witold Rożałowski, wnuk rtm. Szczęsnego Rożałowskiego oraz p. Bolesław Żabski, który z dzieciństwa pamięta Małopolskich Ułanów, przyjeżdżających do szkoły w pobliskim Nowym Tyczynie. Pułk sprawował nad uczniami opiekę, odwiedzając ich z prezentami gwiazdkowymi, albo przywożąc do Trembowli na uroczystości patriotyczne. Ostatnim wystąpieniem była dokonana przez p. Bartosza Słatyńskiego prezentacja sylwetki ppłk. Emila Słatyńskiego, w oparciu o książkę "Listy z Ziemi Ognistej", autorstwa Andrzeja Przybyszewskiego i Bartosza Słatyńskiego.

            W trakcie uroczystości dowódca Szwadronu awansował swich podwładnych na wyższe stopnie, a Andrzej Pzybyszewski otrzymał honorowe członkostwo Stowarzyszenia Galopem.pl. Spotkanie zakończyło się rozmowami przy kawie i torcie, na którym widniała Odznaka Pułku.

            Spotkanie bylo wyjątkową okazją do przybliżenia historii Pułku, tradycji kawaleryjskich, a fakt, że uczestnikami były osoby z różnych regionów Polski świadczy o potrzebie takich działań i trwałym miejscu polskiej kawalerii w naszej świadomości.

            Honorowy Patronat nad spotkaniem objął Prezydet Miasta Opola.

Inf. Andrzej Przybyszewski, fot. Michał Kokot

9. Pułk UłanĂłw – promocja książek Andrzeja Przybyszewskiego

Sprawdź również

Mieleckie Obchody 40. Rocznicy Męczeńskiej Śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Serdecznie zapraszamy na Mieleckie Obchody 40. Rocznicy Męczeńskiej Śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które odbędą …