Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Kulturalny rozkład jazdy SCK – marzec

Kulturalny rozkład jazdy SCK – marzec

1 marca

Wernisaż wystawy poplenerowej(w Łańcucie, Kolbuszowej i Niedzicy-Frydmanie)-
1 marca, godz. 18, Galeria ESCEK DK SCK.

Organizator – Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Galeria ESCEK od lat gości wystawę, na której publiczność ma okazję obejrzeć obrazy
i rzeźby tworzone podczas plenerów organizowanych w Łańcucie, Kolbuszowej i Niedzicy Frydmanie. Plenery w Łańcucie i Kolbuszowej dają szansę na udział nie tylko artystom
z Podkarpacia, ale także z Polski i zza granicy. To dwa plenery, które mają już dość długą historię, ale i renomę artystyczną. W 2023 roku w Łańcucie plener odbył się po raz 25.,
w Kolbuszowej – po raz 21. Ogólnopolski Plener Malarski w Niedzicy-Frydmanie w 2023 roku odbył się po raz 8.

Wystawy poplenerowe mają bardzo dobrą markę u mieleckiej publiczności, która co roku chętnie ogląda ekspozycję, na której część prac stanowią dzieła mieleckich artystów biorących udział w plenerach.

Wystawa czynna będzie do 31 marca.

p r o m o c j a :

Spotkania z ikonami i twórcami

3 marca

Folkowy Dzień Kobiet w wykonaniu Stowarzyszenia Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy”
z gościnnym występem Dziecięcego Zespołu Tanecznego „Ziemia Mielecka” oraz Kapeli Mieleckiej „Ale heca” – 3 marca, godz. 16, sala widowiskowa DK.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy”, Dom Kultury SCK.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz online: bilety.kinogalaktyka.pl

* * *

Seniorzy-Rzeszowiacy to formacja niezawodna i nie chodzi bynajmniej tylko o umiejętności taneczne, które są niekwestionowalne, ale też o konsekwencję. Zespół Stowarzyszenia Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy” od lat organizuje koncert z dedykacją dla kobiet, wpisując się w tradycję obchodzenia Dnia Kobiet (niekoniecznie 8 marca, ale „w pobliżu”). W tym roku wraz z seniorami „Rzeszowiakami” wystąpią: Dziecięcy Zespół Taneczny „Ziemia Mielecka” oraz Kapela Mielecka „Ale Heca”.

6 marca

Koncert w wykonaniu Mieleckiej Orkiestry Dętej z okazji Dnia Kobiet – 6 marca, godz. 19, sala widowiskowa DK SCK.

Organizator – Dom Kultury SCK

Bilety w cenie 25 zł od 22 lutego do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz online: bilety.kinogalaktyka.pl

* * *

W koncercie obok Mieleckiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Macieja Fijałkowskiego wystąpią soliści: Beata Oliwa, Robert Uchwat , Bartłomiej Piwowar . I choć koncert dedykowany jest kobietom, to jego myśl przewodnia, jak informują organizatorzy, brzmi dość przewrotnie – „Tęsknota mężczyzny”.

10 marca

„Wodecki Jazz” – koncert Piotr BaronQuintet – 10 marca, godz. 18, sala widowiskowa DK SCK.

Organizator –  Dom Kultury SCK.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz online: bilety.kinogalaktyka.pl

* * *

Muzyka zmarłego 7 lat temu artysty, Zbigniewa Wodeckiego, przeżywa od kilku lat renesans. Mnożą się projekty, festiwale, koncerty, które honorują artystę i przypominają jego przeboje w rozmaitych muzycznych odsłonach. Wielu znanych muzyków inspiruje się jego twórczością. Jednym z nich jest Piotr Baron, jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów, który swoją błyskotliwą karierę rozpoczął w 1977 r. i który uznawany jest za jednego z liderów polskiej muzyki jazzowej. Jest kompozytorem, aranżerem, wykładowcą. Muzyk ma w swoim CV wiele nagród w konkursach rangi międzynarodowej, współpracę
z najwybitniejszymi artystami, taki jak: Ray Charles, Art Farmer, Wadada Leo Smith, Tomasz Stańko, Billy Harper, David Murray, Kevin Mahogany, Eddie Henderson, Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski czy Jan Ptaszyn Wróblewski.

Piotr Baron jest także głową muzycznej rodziny Baronów, jego syn Aleksander jest muzykiem zespołu Afromental, Adam – członkiem formacji Pink Freud, córka Marysia – studentką Akademii Muzycznej. 

W koncercie „Wodecki Jazz” usłyszymy muzykę inspirowaną szlagierami takimi jak m.in.: „Izolda”, „Lubię wracać tam gdzie byłem”, „Zacznij od Bacha”, „Z Tobą chcę oglądać świat”.Baron stworzył kwintet, w którym grają znakomici jazzmani: pianista Michał Tokaj, kontrabasista Maciej Adamczak i perkusista  Łukasz Żyta, skrzypek Mateusz Smoczyński.

Koncert jest realizowany w ramach  Projektu „Przestrzeń otwarta dla muzyki” przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Podkarpackiego.

13 marca

Widowisko muzyczne pt. „Paryskie wspomnienia” w wykonaniu Grupy Teatralno-kabaretowej Senior Show – 13 marca, godz. 19, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator – Dom Kultury SCK.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00,
w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz online: bilety.kinogalaktyka.pl

* * *

SENIOR SHOW zaprezentuje program pt. „Paryskie wspomnienia” ze specjalnym udziałem śpiewaka operowego bas-baryton Jana Michalaka, który jest również scenarzystą i reżyserem tego projektu.Na scenie zobaczymy: Mariolę Kowalską, Cecylię Lipę, Urszulę Sztorc, Marię Sowińską, Barbarę Wiącek, Janusza Pacholca, Jerzego Stasza, Zbigniewa Pietrzyka (akordeon), Janusza Białasika (gitara). Gościnnie wystąpią także: Jadwiga Klaus, Grzegorz Cebula, Eugeniusz Kwiatkowski, Andrzej Grzech.

Grupa Teatralno – Kabaretowa Senior Show powstała w 2008 roku przy Mieleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Założycielką i reżyserem zespołu jest Magdalena Betleja, instruktorka teatralna Samorządowego Centrum Kultury. Senior Show ma w swoim repertuarze kilka sztuk teatralnych, m.in. „Moralność pani Dulskiej”, „Rezerwat” oraz spektakle muzyczne i kabaretowe: „Do grającej szafy”, „Być kobietą”, „Gdzie Ci mężczyźni”, „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Czar lat 80-90″. Senior Show ma na swoim koncie sporo sukcesów: w ogólnopolskich konkursach zespołów kabaretowych w Warszawie 2014 roku zdobyli III miejsce, a w 2021 i 2022 r. w Stalowej Woli zdobyli 3 złote Złote Dyplomy.

17 marca

Koncert Jubileuszowy Teatru Tańca AleToNic – 17 marca, godz. 16, sala widowiskowa DK.

Organizator – Dom Kultury SCK.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz online: bilety.kinogalaktyka.pl

* * *

Teatr Tańca „AleToNic” obchodzi w tym roku 20-lecie działalności i z tej okazji prowadząca zespół instruktorka i choreografka zespołu, Izabela Serwan, przygotowała specjalny, jubileuszowy koncert.

Teatr Tańca „AleToNic” tworzy swoje programy w oparciu o technikę tańca współczesnego oraz techniki towarzyszące, czyli balet, jazz i modern jazz. Tancerki Teatru Tańca na codziennych zajęciach w Domu Kultury uczestniczą w ćwiczeniach rytmicznych, treningach sprawnościowych, szlifują elementy akrobatyki artystycznej. A skoro w nazwie zespołu jest teatr, jego członkowie mają też do dyspozycji szeroki wachlarz zajęć scenicznych, które pomagają w wypracowaniu wyrazistości scenicznej i umiejętności aktorskich. Teatr Tańca „AleToNic” ma w swoim repertuarze miniatury i etiudy taneczno-teatralne oraz choreografie solowe i duety. Zespół wielokrotnie zdobywał prestiżowe nagrody i wyróżnienia oraz uznanie jury i publiczności na licznych festiwalach i konkursach ogólnopolskich.

19 marca

Eliminacje powiatowe Podkarpackiego Festiwalu Piosenki „Śpiewaj razem z nami” adresowany do dzieci i młodzieży do lat 25 – 19 marca, godz. 9, sala kameralna DK;

Organizator – Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży do lat 19 w czterech kategoriach wiekowych: soliści od 6 do 9 lat, soliści od 10 do 12 lat, soliści od 13 do 17 lat oraz zespoły wokalne
i wokalno-instrumentalne od 12 do 19 lat.Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału
w rywalizacji.

21 marca

Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu chórów: „Akord” i gości  – 21 marca, godz. 19, kościół p.w. Ducha Św.

Organizatorzy: Dom Kultury SCK, parafia pw. Ducha św.

Wstęp wolny.

* * *

Misterium pasyjne w wykonaniu trzech znakomitych podkarpackich chórów podkreśli nastrój zadumy i smutku, tak charakterystyczny dla okresu poprzedzające go święta wielkanocne.
W koncercie usłyszymy: Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord” – Mielec, Podkarpacki Chór Męski – Rzeszów, Strzyżowski Chór Kameralny – Strzyżów. Chórmistrzem wszystkich trzech chórów jest prof. Grzegorz Oliwa.

p r o m o c j a :

Ikony pisane na ślub, chrzest, urodziny, imieniny i inne okazje

24 marca

Koncert Wielkanocny ZPiT „Rzeszowiacy” i ZPiT „Mali Rzeszowiacy” – 24 marca, godz. 16, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator – Dom Kultury SCK.

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12:00,
w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna) oraz online: bilety.kinogalaktyka.pl

* * *

Oczekiwanie na święta wielkanocne „Rzeszowiacka” tradycja nakazuje, aby umilać mielczanom okres wyczekiwania na święta. Co roku można więc oglądać Koncert Świąteczny zespołu tuż przed Bożym Narodzeniem. Z kolei w okresie przygotowań do świąt wielkanocnych artyści prezentowali koncert pt. „Rzeszowiacy budzą wiosnę”. Właśnie z tym drugim koncertem był pewien problem… meteorologiczny. Otóż kilka razy zdarzyło się, że zamiast budzić wiosnę, przywoływali zimową aurę. Aby zespół nie czuł na sobie dodatkowej presji za ewentualne pogodowe wpadki, od tego roku koncert nazywał się będzie po prostu wielkanocnym.

W koncercie obok ZPiT „Rzeszowiacy” zatańczą także „Mali Rzeszowiacy”. Choreografem
i kierownikiem zespołu ZPiT „Rzeszowiacy” jest Mariusz Bożek, a instruktorami ZPiT „Mali Rzeszowiacy” – Beata Sudoł i Mariusz Bożek.

Jak zwykle za muzykę odpowiedzialni będą muzycy z kapeli ZPiT „Rzeszowiacy” pod kierownictwem Sławomira Stana.

25 marca

69. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – eliminacje powiatowe, 25 marca, godz. 9, sala kameralna (nr 1) DK.

Organizator – Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Patronem tegorocznego, 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego,jest znakomity pisarz Zbigniew Herbert, którego 100-lecie urodzin przypada na rok 2024.

Rywalizacja konkursowa odbywa w trzech kategoriach: recytacji, teatru jednego aktora oraz poezji śpiewanej.

Muzeum Historii Fotografii Jadernówka

Wystawy „Imperium prasowe Mariana Dąbrowskiego” i „Za sztreką” można oglądać do
7 kwietnia.

Miejska Biblioteka Publiczna

3 marca

Wernisaż wystawy malarstwa Moniki Maciałek „Widziane inaczej” – 3 marca, godz. 17, Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kusocińskiego 2.

Organizator – Miejska Biblioteka Publiczna.

Wstęp wolny.

* * *

Monika Maciałek jest studentką Uniwersytetu Rzeszowskiego Kolegium Nauk Humanistycznych Instytutu Sztuk Pięknych na kierunku – sztuki wizualne oraz malarstwo. Jej pierwszą miłością była i jest poezja. Mimo młodego wieku wydała już 4 tomiki wierszy.
W ostatnim z nich, ,,Wernisażu myśli”, wydanym w 2023 roku, połączyła obie swoje pasje – malarstwo oraz literaturę. Monika Maciałek jest członkiem Mieleckiego Towarzystwa Literackiego im. Marii Błażków. W ubiegłym roku miała miejsce jej pierwsza indywidualna wystawa pt. ,,W poszukiwaniu” w Ośrodku Kultury w Chorzelowie. Ponadto brała udział w wystawach zbiorowych w Janowie Lubelskim (,,Trawestacje”) oraz w wystawach w całym kraju – w ramach Międzynarodowego Projektu KANTOR. Używa każdej możliwej formy przekazu. Jej inspiracją jest otaczający nas świat, jego prawa oraz dynamika ludzkich emocji.

Inf. Małgorzata Rojkowicz

p r o m o c j a :

Poszukaj w szafach, na strychu i w piwnicy!!!

Sprawdź również

Spektakl „Zgrywusy”

Spektakl „Zgrywusy” w wykonaniu aktorów młodzieżowego Teatru „Magia” dobrze wypadł na scenie Domu Kultury SCK. …