Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Ruch Społeczny dla Lokalnego Proekologicznego Rozwoju Sołectw „Dobra wieś”

Ruch Społeczny dla Lokalnego Proekologicznego Rozwoju Sołectw „Dobra wieś”

PREAMBUŁA

Odwołując się do słów Kardynała Stefana Wyszyńskiego, że przyszłość Rzeczypospolitej Polskiej jest sprawą wymagającą zespolenia dłoni, serc i umysłów wszystkich obywateli, w poczuciu praw i obowiązków wobec Ojczyzny powołujemy do działania
Ruch Społeczny dla Lokalnego Proekologicznego  Rozwoju Sołectw „Dobra wieś”.

Celem działania Ruchu Społecznego „Dobra wieś”  jest:

  1. Działanie na rzecz prawdziwie zrównoważonego rozwoju, gdzie są zachowane prawidłowe proporcje pomiędzy kapitałem ludzkim, przyrodniczym i ekonomicznym (gospodarczym) –  LPE. LPE jest gwarantem sprawiedliwości, prawdy i wolności,  jest gwarantem proekologicznego rozwoju wspólnot wiejskich jakimi są sołectwa, poprawy warunków ich funkcjonowania,  budowania więzi społecznych i obywatelskich w duchu solidarności i braterstwa, prawdziwych wartości i pracy u podstaw.
  2. Reprezentowanie i obrona członków wspólnoty wiejskiej –  sołectwa przed nieuzasadnionymi      działaniami organów państwa i samorządu terytorialnego.
  3. Rozwój i współpraca –  Ruch Społeczny „Dobra wieś”  umożliwia wspólnotom korzystanie z licznych możliwości rozwoju  oraz współpracy i  skutecznego działania na rzecz rozwoju społeczno gospodarczego z zachowaniem dziedzictwa  przyrodniczego, kulturowego i historycznego lokalnej wspólnoty.
  4. Działania zmierzające do wyeliminowania z polskiego prawodawstwa ograniczeń działalności społeczno- gospodarczych i obywatelskich, a tym samym wyrównania szans konkurencyjnych pomiędzy polskimi i europejskimi społecznościami.

 

Jesteśmy zwolennikami wolnego rynku, ale opartego na zasadach gospodarowania wspólnym dobrem na bazie zdrowego rozsądku, solidarności, braterstwa, partnerstwa naturowego obejmującego gospodarstwa rodzinne, przedsiębiorców i inwestorów, organizacje samorządowe, organizacje obywatelskie i ekologiczne, działające  z troską o rozwój lokalnego, proekologicznego i tradycyjnego rolnictwa i rzemiosła oraz przedsiębiorczości i turystyki wiejskiej. Dotyczy to także udziału społeczności lokalnej w gospodarowaniu na obszarach Natura 2000 i Parków Krajobrazowych zgodnie z Prawem UE.  

Manifest

Ruchu Społecznego dla Lokalnego Proekologicznego  Rozwoju Sołectw  „Dobra wieś”

Sołectwa – wspólnoty wiejskie są podstawową organizacją społeczno-gospodarczą w strukturze państwa na obszarach wiejskich. Analogicznie jak małe i średnie firmy, sołectwa są znaczącym obszarem, na którym opiera się polska gospodarka.

Niestety sołectwa podobnie jak małe i średnie firmy, nie są poważnie traktowane przez własne rządy. Kolejne obietnice i kampanie wyborcze niosą za sobą wyłącznie puste slogany, za którymi nie idą żadne realne działania. Nasza praca w znacznej części polega na zmaganiu się z niepotrzebnymi przepisami, regulacjami i biurokracją zamiast na rozwoju naszych przedsięwzięć. Tym samym czujemy się wykluczeni z procesu rozwoju i efektywnej troski o rację stanu naszych domów, wspólnot i środowisk działalności społeczno gospodarczej.
Organizując się w obronie naszych praw, możemy ten stan rzeczy zmieniać.

Dlatego powołujemy Ruch Społeczny dla Lokalnego Proekologicznego  Rozwoju Sołectw „Dobra wieś” , który będzie zmierzał do poprawy warunków życia i funkcjonowania polskiej wsi.

 

W naszym przekonaniu kwestiami wymagającymi szybkiego rozwiązania są:

  1. Uproszczenie prawa gospodarczego i podatkowego
  2. Szybsze rozstrzyganie sporów sądowych
  3. Obniżenie kosztów pracy
  4. Ograniczenie obowiązków biurokratycznych.
  5. Poddanie rzeczywistej kontroli sądowej decyzji urzędników skarbowych.
  6. Stabilność prawa i reguł gry.
  7. Likwidacja barier inwestycyjnych.

 

W Polsce jest 40 tysięcy sołectw. Miejmy świadomość siły, jaką posiadamy, nie tylko ze względu na liczebność społeczności sołeckich, ale też z uwagi na ogromną rolę, jaką odgrywamy w społeczeństwie. Możemy i powinniśmy wypracować mechanizmy umożliwiające nam współdecydowanie o wszystkich istotnych dla nas prawach i zasadach zrównoważonego rozwoju. To od nas powinna zależeć jakość żywności, produkowanej w sposób godny życia i zdrowia ludzkiego. Budowanie rynku dobrej polskiej żywności wolnej od szkodliwych technologii, produkowanej, przetwarzanej i dostarczanej lokalnie, zabezpieczającej wszelkie potrzeby żywieniowe regionu w znacznym stopniu umożliwi rozwój przedsiębiorczości w zakresie produkcji rolnej, przetwórstwa, lokalnej działalności gospodarczej, rzemiosła i zrównoważonej turystyki, co przełoży się na wzrost gospodarczy Polski.

Będziemy inicjować i wspierać wszelkie działania zmierzające do wyeliminowania y polskiego prawodawstwa ograniczeń działalności rolniczej i gospodarczej na obszarach wiejskich i tym samym wyrównania szans konkurencyjnych pomiędzy polskimi i europejskimi rolnikami i przedsiębiorstwami. Działamy bowiem w znacznie gorszym otoczeniu prawnym i instytucjonalnym niż nasi europejscy konkurenci.
Drogą do tego jest praca u podstaw i rzeczywista samoorganizacja naszego sołeckiego  środowiska. Tylko zorganizowana społeczność może poprawić sytuacje polskiej wsi.

Powyższym Manifestem wkraczamy w środowisko polityczno-legislacyjne z żądaniem uruchomienia konkretnych działań zmierzających do poprawy warunków życia i funkcjonowania polskiej wsi.
 

Inf. Zbigniew Kuraś (na zdjęciu)

Fot. Włodzimierz Gąsiewski

Sprawdź również

PZL Mielec zakontraktował dostawę dodatkowego śmigłowca S-70 Black Hawk do Rumunii 

Śmigłowiec wielozadaniowy będzie wykorzystywany przez służby ratownicze i pożarnicze MIELEC, 25 czerwca 2024 r. — Departament Sytuacji …