3 maja
Zespoły Domu Kultury SCK będą uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja.
„Budzimy Mielec” – Mielecka Orkiestra Dęta zagra dla mielczan –początek godz. 8.30:
– plac AK – godz. 8.30
– osiedle Smoczka („mały rynek” przy ul. Szafera) – godz. 8.45
– ul. Warneńczyka – godz. 9
– osiedle Borek – godz. 9.15
– Niski Borek – godz. 9.30
– Stary Mielec (rynek starego miasta) – godz. 9.45
* * *
Koncert „Muzyczna Majówka”to już nasza tradycja. Właśnie muzycznym wydarzeniem w pięknym miejscu nad Wisłoką, w zacisznym parku przy kościółku św. Marka, członkowie zespołów Domu Kultury SCK starają się artystycznie wzbogacić obchody majowego Święta Konstytucji 3 Maja. W tym roku na scenie przy kościółku św. Marka o godz. 16 wystąpią:Big Mielec Band pod dyrekcją Waldemara Ozgi i Chór „Echo” MUTW pod batutą Małgorzaty Leśniak.
Koncert ZPiT „Rzeszowiacy dla Niepodległej” w plenerze – 5 maja, godz. 17, Górka Cyranowska.
Wstęp wolny.
* * *
Sukces zeszłorocznego koncertu „Rzeszowiaków” w plenerze, zainspirował kierownictwo zespołu do zorganizowania podobnego występu także w tym roku. „Rzeszowiacy” znów zagrają na Górce Cyranowskiej i – znów – dla Niepodległej, a koncert będzie częścią wydarzeń zorganizowanych w Mielcu z okazji obchodów Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. To jedno z niewielu naszych świąt narodowych obchodzonych radośnie i optymistycznie, stąd nasz kolorowy, kultywujący ludowe tradycje zespół jak ulał wpasowuje się w charakter tego święta.
W czasie koncertu „Rzeszowiacy dla Niepodległej” zespół przygotował dla mielczan wyjątkowe wydarzenia – prapremierę poloneza „Dla Polski”, który skomponowany został na potrzebę koncertów o charakterze narodowym. Autorem muzyki jest kierownik Orkiestry ZPiT „Rzeszowiacy” Sławomir Stan, a choreografię zespołu przygotował Mariusz Bożek – szef zespołu. Utwór ten będzie stałym elementem repertuaru ZPiT „Rzeszowiacy” w kategorii tańców narodowych obok oberka, mazura i kujawiaka. Właśnie tym utworem rozpocznie się plenerowy koncert z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.
Nowy utwór został nagrany przez członków Orkiestry ZPiT„Rzeszowiacy” oraz – gościnnie – uczniów PSM I i II st. w Mielcu. Kierownik Orkiestry ZPiT „Rzeszowiacy”, jednocześnie kompozytor poloneza „Dla Polski”, serdecznie dziękuje za udział w nagraniu wszystkim muzykom. Skład zespołu, który wziął udział w nagraniu: I skrzypce: Kornelia Czechura, Martyna Piekarz, Klaudia Niziołek, Ewelina Mazur, Izabela Samołyk; II skrzypce: Michał Tulik, Filip Czechura, Kalina Rokosz, Marta Uzar; altówki: Ania Wojtas, Wiktoria Wawrów, Nina Kusek, Kasia Kluz, Michał Wieczerzak, Emilia Łachut; wiolonczele: Julia Maziarz, Paulina Borowiec, Hanna Kozioł; kontrabas – Konrad Sosiński; trąbka – Maciej Fijałkowski; puzon – Wojciech Fronc; flet – Diana Kusek; klarnet: Szymon Drzymała, Jakub Kubat.
10 maja
Wernisaż wystawy „Bezsenność twórcza” Aleksandra Yasina – Galeria ESCEK, 10 maja, godz. 18.
Wstęp wolny.
* * *
Na wystawie obejrzymy akwarele i obrazy olejne artysty, który pochodzi z Ukrainy, ale od blisko 20 lat mieszka w Połańcu. Obrazy artysty prezentować będziemy od 10 maja do 2 czerwca.
Aleksander Yasin pochodzi z Ukrainy. Tam się urodził 10 sierpnia w 1971 r, tam też zdobył wykształcenie i założył rodzinę. Od 1982 do 1986 roku uczył się w szkole plastycznej w Simferopolu. Swoje plastyczne umiejętności szlifował następnie w Liceum Plastycznym im. S.N. Samokisha, a od 1991 do 1997 r. zdobywał wykształcenie w Krymskim Instytucie Ochrony Przyrody i Budownictwa na Wydziale Architektury Krajobrazu.
AleksandrYasin od blisko ponad 30 lat jest malarzem. Jego specjalnością są akwarele, które wykonuje w niespotykany sposób przy użyciu niecodziennej techniki, ale tworzy też obrazy olejne. Jego talent malarski zyskał mu popularność na Ukrainie.
Od 2001 roku malarz wraz z rodzina przeniósł się do Polski. Mieszka w Połańcu, stąd najbliżej związany jest ze świętokrzyskim środowiskiem artystycznym. Artysta niedługo obchodził będzie 40-lecie twórczości artystycznej.
Od 1991 roku regularnie uczestniczy w międzynarodowych konkursach i wystawach. Od 2004 r. jest członkiem grupy artystów BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, od 2011 r. – członkiem Związku Artystów Polskich w Okręgu Warszawskim, a od 2013 r. – członkiem Związku Akwarelistów Polskich w Okręgu Warszawskim.
Od 1994 roku jest uczestnikiem plenerów w całej Europie. Interesuje się także grafiką i fotografią.
Jego warsztat doceniony został licznymi nagrodami i wyróżnieniami na wielu konkursach i pokazach sztuki. Otrzymał m.in. Dyplom I stopnia od Muzeum Sztuki w Symferopolu (Ukraina) na Międzynarodowym Konkursie Akwareli „VII Biennale Akwareli” 2008 r.; Dyplom II stopnia od Organizacji Rozwoju Kultury Regionu Krymu na Międzynarodowym Konkursie Akwareli „VII Biennale Akwareli” (Muzeum Sztuki Simferopol, Ukraina, 2008r.), wyróżnienie na VII Jesiennym Salonie Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim w 2004 r.
Ma na swoim koncie ponad 70 wystaw autorskich w kraju i za granicą. Najważniejsze wystawy:
2002 – „Biennale Akwareli” – Muzeum Sztuki Simferopol, Ukraina;
2003 – „Przedwiośnie 26”, BWA Kielce, Polska;
2004 – „Biennale Akwareli 2004”- Muzeum Sztuki Simferopol, Ukraina;
2004 – “Le Salon -2004” – Societe des Artistes Francais, Parc Floral de Paris, Francja;
2004 – „VII Jesienny Salon Sztuki” w Ostrowcu Świętokrzyskim, Polska;
2005 – “Le Salon – 2005” – Societe des Artistes Francais, Parc Floral de Paris (Francja);
2005 – “Cateau duBoisgelin” w galerii Pałacu Boisgelin, Plehedel, Francja;
2005 – “Credit Mutuel de Bretagne” w galeriibanku w Paimpol, Francja;
2006 – wystawa autorska w galerii BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, Polska;
2006 – wystawa autorska w galerii „Nokturn” w Lublinie, Polska;
2007/2008 – wystawa autorska – Galeria MHPRL w Warszawie, Polska;
2008- wystawa autorska w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, Polska;
2008 – wystawa autorska w galerii „Przy Krótkiej”, Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej, Polska;
2008 – wystawa autorska w MeriiEtoile-sur-Rhone, Francja;
2008 – wystawa konkursowa „Przedwiośnie 31″, BWA Kielce, Polska;
2008 – wystawa konkursowa „Biennale XII”, Muzeum Sztuki Simferopol, Ukraina;
2009 – wystawa autorska, Muzeum Sztuki Simferopol, Ukraina.
Obrazy Aleksandra Jasina znajdują się w prywatnych kolekcjach Krymu, Rosji, Polski, Rumunii, Czech, Niemiec, Francji, Włoch, Grecji, Norwegii, Anglii, Australii, Brazylii, Argentyny, Kanady, USA, Ukrainy, a także w zbiorach Muzeum Sztuki w Symferopolu (Krym), w Muzeum Historyczno- Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim (Polska), Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie (Polska), w zamku Boisgelin w Plehedel (Francja).
15 maja
Wystawa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Mielcu – Centrum Wystawiennicze DK SCK. Wernisaż odbędzie się 15 maja o godz. 10:30. Wystawa potrwa do 29 maja.
Wstęp wolny.
* * *
Serdecznie zapraszamy na wystawę prac podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Mielcu.
17 maja
Sala nr 1
godz. 19.30 – „Przetańczyć z Tobą chcę całą noc” – koncert Formacji Tanecznej „Gracja” i grupy kabaretowej „Senior Show” działających przy Mieleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
godz. 21, sala nr 1 – koncert Joanny Aleksandrowicz „Od nocy do nocy” – niezapomniane utwory z polskich i światowych filmów i musicali..
Wstęp wolny.
* * *
Joanna Aleksandrowicz to aktorka i wokalistka, która zwykła określać się mianem osoby o „duszy z minionej epoki”. Czy tak jest, przekonamy się 17 maja, podczas koncertu przy okazji święta naszej instytucji, czyli „Kultury nocą”.
Koncert artystki, z którym wystąpi w Mielcu, zatytułowany „Od nocy do nocy” (prawda, że tytuł świetnie wpisuje się w naszą „Kulturę nocą”), zawiera muzykę z polskich i światowych musicali i filmów. „Noce i dnie”, „Mamma Mia”, „Vabank”, „Hallo Szpicbródka”, „Czyż nie dobija się koni” – to tylko kilka filmów, do których artystka odwołuje się muzycznie podczas koncertu. Dodajmy do listy utwory AstoraPiazzoli i musicale: „Jekyll&Hyde” oraz „Metro” i muzyczna mapa koncertu gotowa. Artystce podczas koncertu towarzyszyć będzie profesjonalny skład muzyczny (perkusja, bas, piano). Możemy liczyć na ciekawe aranżacje, świetne teksty, a nade wszystko na emocjonalną interpretację pięknych kompozycji. Artystka od 2015 r. uczestniczy aktywnie w wielu wydarzeniach muzycznych. W 2018 r. zagrała 40 koncertów, m.in. w „Ale kino” z Barbarą Kurdej-Szatan. Grywa w teatrach, ma na swoim koncie epizody w filmach i serialach.
godz. 19.30
Wystawa malarstwa Aleksandra Yasina „Bezsenność twórcza” i spotkanie autorskie. Koncert Zespołu Muzyki Dawnej „HortusMusicus”.
Hol dolny
Godz. 19.30
Wystawa prac plastycznych – warsztaty plastyczne DK SCK. Wystawa rekwizytów i strojów z musicali zrealizowanych w Domu Kultury SCK.
Monidło.
Sala widowiskowa
godz. 22.15
- Grand Off – przegląd Najlepszych Niezależnych Krótkich Filmów Świata – Kino „Galaktyka”.
Europejska Noc Muzeów 2019
Muzeum Historii Regionalnej – Pałacyk Oborskich – 18 maja, od godz. 17 do 23 –„Zagadkowa Noc Muzeów – Odkrywamy tajemnice sacrum”
od godz. 17 do 19 – warsztaty dla najmłodszych i nieco starszych pt. „Gotyccy rzemieślnicy wykonują witraż”. Wstęp wolny!
godz. 17, 18, 19, 20, 22 – zwiedzanie wystawy pt. „W kręgu sztuki sakralnej. Skarby kościołów ziemi mieleckiej” z przewodnikiem. Na koniec niespodzianka muzealna – eksponat sakralny spoza ekspozycji i jego historia. Zbiórka przed głównym wejściem Muzeum.
od godz. 19:15 do 20:15 – prezentacja multimedialna pt. „Kościoły ziemi mieleckiej”- sala karmazynowa Pałacyku Oborskich
od godz. 20:30 do 21:30 – koncert kwartetu smyczkowego „Quintmuse” – sala karmazynowa Pałacyku Oborskich.
godz. 22:00 – nocne odsłanianie tajemnic bazyliki mniejszej pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu z przewodnikiem. Zbiórka przed głównym wejściem kościoła.
Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka” – 18 maja, od godz. 12 do 23.59 – „180 lat z fotografią”
godz. 12 – 17 – XIX wieczne zabawki optyczne- warsztaty iluzji ruchu;
godz. 12 – 18 – „Portret salonowy” – portretowe studio fotograficzne w saloniku mieszczańskim Jadernych;
godz. 12 – 17 – pokazy procesu kallitypii – XIX wiecznej techniki negatywowo-pozytywowej z użyciem szklanego materiału negatywowego – altana Augusta Jadernego;
godz. 18 – otwarcie wystawy fotografii Wojciecha Plewińskiego i spotkanie autorskie – galeria wystawowa „Jadernówki”;
godz. 12 – 17 – prezentacja wystawy „Za sztreką” w technice 3D;
godz. 12 – 18 – fotografie w nowych monidłach;
godz. 20– koncert plenerowy zespołu Moribunda;
godz. 22 – projekcja filmu „Sól ziemi” – film o fotografie Sebastiao Salgado.
25 maja
Koncert-popis DZT „Ziemia Mielecka” DK SCK pt. „Już nadchodzą wakacje” – godz. 16, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.
Bilety w cenie 12 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).
* * *
Koncert podsumowujący całoroczną pracę Dziecięcego Zespołu Tańca „Ziemia Mielecka”, który prowadzą: Alicja Skopińska-Parys (choreograf) i Małgorzata Leśniak (akompaniator). Zespół działa przy Domu Kultury SCK.
26 maja
Koncert – popis zespołu „Taneczna gromada”, klasy tanecznej SP nr 1, Grupy Wokalnej „Kameleon” oraz Zespołu Tańca „mali Rzeszowiacy” – godz. 13, sala widowiskowa DK SCK.
Bilety w cenie 12 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).
* * *
Przez cały rok nasi instruktorzy pracują z uzdolnionymi dziećmi i młodzieżą na zajęciach tanecznych, wokalnych, teatralnych i plastycznych. Maj i czerwiec to miesiące, w których kolejne grupy działające przy Domu Kultury SCK mają okazję na dużej scenie zaprezentować owoce swoich całorocznych wysiłków. 26 maja przed publicznością wystąpią: zespół „Taneczna Gromada”, klasa taneczna 7c z SP nr 1 (obie grupy prowadzi Marzena Gawrońska), Grupa Wokalna „Kameleon” Jolanty Dudzik oraz Zespół Tańca „Mali Rzeszowiacy” prowadzony przez Mariusza Bożka.
26 maja
„Dziecinada” – Zabawa plenerowa dla dzieci, Park Oborskich, od godz. 15 do 20.30.
Wstęp wolny.
* * *
Tegoroczny Miejski Dzień Dziecka pod Patronatem Prezydenta Mielca będzie miał cyrkowe tło tematyczne, możemy więc spodziewać się nie lada atrakcji.
28 maja
Koncert pieśni maryjnych – 28 maja, godz. 18, kościół pw. MBNP.
Wstęp wolny.
* * *
Tradycja zobowiązuje… Koncert pieśni maryjnych od kilku lat w żelaznym planie naszych wydarzeń muzycznych. Jak zwykle w kościele pw. MBNP, jak zwykle z udziałem niemal wszystkich zespołów muzycznych i chórów działających w Mielcu i w naszym powiecie. Zapraszamy serdecznie!
29 maja
Spektakl „Szukanie Boga” w wykonaniu grupy teatralnej „Antrakt” Domu Kultury SCK – 29 maja, godz. 18.
Bilety w cenie 12 zł do nabycia w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).
* * *
Spektakl „Szukanie Boga” przygotowała wraz z młodzieżą z grupy teatralnej „Antrakt” Magdalena Betleja. Spektakl powstał w oparciu o książkę pod tym samym tytułem, której autorem jest mielecki pisarz Edward Guziakiewicz. Sztuka opowiada o problemach młodych ludzi, ich relacjach – przyjaźni, pierwszym uczuciu… Jednym z ważnych pytań, jakie sobie zadają jest też to o sens wiary.