W Galerii ESCEK Domu Kultury SCK można obejrzeć niezwykłą wystawę plakatów, której autorem jest znany polski plakacista Ryszard Kaja. Zmarły przed trzema laty artysta zostawił po sobie obszerny dorobek twórczy, na który składają się obrazy, grafiki i plakaty. Oprócz wystawy w Mielcu, prace Ryszarda Kai wystawiane są obecnie w Berlinie i Łodzi.
To właśnie plakaty stanowią osnowę wystawy „Mój świat… przez dziurkę od klucza” w mieleckiej galerii. Większość pochodzi z serii plakatów turystycznych „Polska”. Zdobyły one wielką popularność w naszym kraju, znajdują się w wielu polskich domach, można więc mówić o dużym sukcesie komercyjnym serii „Polska”.
Przez wiele lat Ryszard Kaja zajmował się także tworzeniem scenografii i kostiumów w największych teatrach w Polsce m.in.: w Poznaniu, Szczecinie i Łodzi. Na wystawie w Mielcu, obok dużej kolekcji plakatów, zobaczymy kostiumy i elementy scenografii, które tworzył.
Wernisaż wystawy plakatów Ryszarda Kai odbył się 30 kwietnia, a gościem specjalnym wydarzenia był kurator wystawy Leszek Jamrozik. Przyjaciel artysty skupił się głównie na serii Polska, która stała się zjawiskiem kulturowym i stanowi największe tego typu przedsięwzięcie na świecie. Opublikowano jak dotąd 163 plakaty tej serii, 10 kolejnych jest w przygotowaniu. Niektóre z plakatów z tej serii są w szkolnych podręcznikach, bo – jak mówił Leszek Jamrozik – te plakaty wiele mówią o historii, geografii i kulturze naszego kraju. Koniecznie trzeba dodać, że plakaty pełne są ciepłego humoru i wywołują uśmiech na twarzy.
Leszek Jamrozik uważa, że prace Ryszarda Kai świetnie odbierają nie tylko dorośli, ale także dzieci, warto więc wybrać się do Galerii ESCEK całą rodziną. Wernisaż wystawy poprowadziła dyrektor DK SCK Justyna Pomykała Berrached.
Wystawę można będzie zobaczyć do 26 czerwca.
Małgorzata Rojkowicz
Zapraszam do lektury:
V Kolumna III Rzeszy i kaci ziemi mieleckiej podczas okupacji niemieckiej – Rudolf Zimmermann i inni, nowa książka historyczna Włodka Gąsiewskiego
Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic – historie pomocy Żydom na tle strachu, obojętności i zdrady