Mielecka publiczność ma już za sobą trzy spektakle pt. „Planeta G.N.U”Teatru „Magia” DK SCK. Premiera w Domu Kultury SCK odbyła się 11 czerwca, a 13 czerwca widowisko mogli obejrzeć uczniowie mieleckich szkół podstawowych.
Zamienić Ziemię na planetę G.N.U.”?
Inspiracją mieleckiego przedstawienia była sztuka Umberto Eco – „Gnomy z planety GNU”. Tytułowa planeta G.N.U. przeciwstawiona jest Ziemi, której mieszkańcy są zadowoleni i dumni, chociaż planeta jest nawiedzana wybuchami kataklizmami, których źródła leżą w zanieczyszczeniach, w których planeta tonie. Ale Ziemianom, trapionym nałogami i chorobami, zdaje się, że do szczęścia brakuje tylko podbojów. Niestety, na Ziemi wszystko już zostało odkryte i podbite, pozostaje więc tylko wyprawa kosmiczna, podczas której mogliby zdobyć i zagarnąć bogactwa. Ziemianie znajdują planetę G.N.U., której mieszkańcy bardziej niż złoto cenią sobie nieskażoną naturę i zdrowy tryb życia. Kosmiczni wysłannicy z Ziemi zaczynają rozumieć, że być może nie po złoto i diamenty, ale po inny styl życia przybyli na planetę G.N.U. Najmłodsze pokolenia Ziemian zaczyna rozumieć, że kierunek obrany przez ich przodków wiedzie wprost do zguby…
W spektaklu wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i średnich, którzy szkolą swoje umiejętności aktorskie w Teatrze „Magia” Domu Kultury SCK pod wodzą Jadwigi Klaus.
Dobrze spisali się zarówno młodzi aktorzy, jak i twórcy kostiumów, scenografii i rekwizytów, które były prawdziwą ozdobą widowiska.
Małgorzata Rojkowicz
Włodek Gąsiewski zaprasza do lektury swoich mieleckich i nie tylko publikacji:
„Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21”. Wydanie Mielec, czerwiec 2022. Tematem fotografii ulicznej są przypadkowe, odpowiednio uchwycone ujęcia życia ulicznego. Jest to dyscyplina z pogranicza reportażu oraz fotografii artystycznej… W albumie znalazło 130 ujęć w absolutnej większości rejestrujących ulice, ludzi, architekturę i przyrodę miejską. Podpisy i opisy słowne mają charakter liryczno-poetycki, w oszczędny, ale też i artystyczny sposób przekazujące nastrój pokazany na fotografiach. W związku z tym album może być zwięzłym zapisem dokumentalno-artystycznym z życia miasta Mielca z początku lat 20. XXI wieku. Publikacja jest po polsku i angielsku i może być pamiątką nie tylko miejscowych, ale też i wielu gości z zagranicy przebywających w Mielcu. Szukaj w mieleckich księgarniach oraz w internecie:
https://allegro.pl/oferta/mielec-w-fotografii-ulicznej-i-slowie-20-21-12254912139
V Kolumna III Rzeszy i kaci ziemi mieleckiej podczas okupacji niemieckiej – Rudolf Zimmermann i inni, nowa książka historyczna Włodka Gąsiewskiego
Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic – historie pomocy Żydom na tle strachu, obojętności i zdrady