Mielecki Dziecięcy Zespół ,,Abrakadabra” po raz pierwszy wybrał się do Suwałk, gdzie rokrocznie odbywa się Festiwal Piosenki i Tańca ,,Muszelki Wigier” i od razu zagarnął najwyższe laury w konkursie. Grupa starsza ,,Abrakadabry zajęła I miejsce i ,,Złotą Muszelkę Wigier” za tańce żywieckie, a grupa średnia – II miejsce i ,,Srebrną Muszelkę Wigier” w kategorii zespołów ludowych.
Festiwal w Suwałkach ma już długą tradycję, w tym roku odbył się po raz 17., a patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i Prezydent Suwałk. W festiwalu wzięło udział w sumie 800 wykonawców w wieku od 6 do 25 lat z Polski i zagranicy.
Młodzi mielczanie z dwóch grup ,,Abrakadabry”, zespołu Domu Kultury SCK, musieli najpierw przedostać się przez gęste sito kwalifikacji, aby móc wystąpić w czołowej szóstce najlepszych zespołów ludowych. Okazało się, że nie bez przyczyny obsypywani byli nagrodami w latach poprzednich. I tym razem zaprezentowali się znakomicie i zajęli dwa najwyższe stopnie podium. Alicja Skopińska – Parys, która prowadzi zespół, przyznała, że jej podopieczni spisali się znakomicie. – Zatańczyli jak nigdy, brawurowo, z pasją, chociaż nie było to łatwe, bo na festiwal nie mógł pojechać cały skład zespołu.
Instruktorka przyznaje, że zdecydowanie najlepszym zespołem ludowym, co przyznawali także tancerze z ,,Abrakadabry”, była ,,ROKVA”, zespół z odległej Gruzji, który otrzymał Grand Prix całego festiwalu. Mielczanie mieli okazję obejrzeć program w wykonaniu młodych Gruzinów, który na wszystkich wywarł niezwykłe wrażenie. Alicja Skopińska – Parys żartuje, że ,,Rokva” z pewnością nadwątliła przekonanie, że ,,Abrakadabra” nie ma już z kim wygrywać. – Występ tego zespołu oczarował, ale i pokazał, do jakiego poziomu można dążyć.
Mielczanie mieli okazję obejrzeć też koncert wspomnieniowy z piosenkami Adama Kreczmara, Jacka Janczarskiego i Jonasza Kofty. Galę finałową festiwalu prowadziła Monika Zamachowska.
Jeszcze przed festiwalem udało się też mielczanom pojechać na jednodniową wycieczkę do Wilna, gdzie obejrzeli celę Konrada, cmentarz na Rosie, Ostrą Bramę, pomnik Mickiewicza. Byli też w Trokach (zamek, pomnik Giedymina) i w Zatroczu (pałac Tyszkiewiczów).
Do Suwałk pojechało 33 tancerzy i tancerek z dwu grup ,,Abrakadabry” w wieku od 9 do 16 lat. Od strony muzycznej zespołem opiekuje się Małgorzata Leśniak.
Wyjazd odbył się w dniach od 23 do 29 maja.
Małgorzata Rojkowicz