W Brańsku, w województwie podlaskim, od 11 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru ,,Podlaskie spotkania”. W tym roku uczestniczyły w nim zespoły folklorystyczne z USA, Turcji, Gruzji, Ukrainy, Czech, Macedonii, Kraju Basków (autonomicznego regionu w Hiszpanii), a nawet z Tajwanu.
Podczas festiwalu publiczność mogła zobaczyć ponad 20 ekip. Od 6 lat w ramach festiwalu odbywa się też Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych ,,Folklor na Bank”. Właśnie w tym przeglądzie wystąpił w tym roku mielecki zespół folklorystyczny ,,Abrakadabra”. Zespół prowadzi instruktor tańca Alicja Skopińska-Parys, a o muzyczne przygotowanie dba Małgorzata Leśniak. ,,Abrakadabra” jest jednym z kilku zespołów Domu Kultury SCK.
Trzeba przyznać, że ten rok jest dla ,,Abrakadabry” wyjątkowy. Po wielkim sukcesie w Złotych Piaskach w Bułgarii, gdzie zespół wygrał Grand Prix festiwalu, czyli tytuł zespołu najlepszego z najlepszych spośród wszystkich kategorii wiekowych i tanecznych, tancerze z Mielca znów sięgnęli po najwyższy laur. – Wygraliśmy ten przegląd w Brańsku bezapelacyjnie, bez żadnych wątpliwości – przekazuje Małgorzata Leśniak. – Wiem to, ponieważ obok przewodniczącej jury w skład sędziowski wchodzili wszyscy kierownicy zespołów przeglądu, a ja reprezentowałam ,,Abrakadabrę”, więc wiem, jak przebiegało głosowanie – opowiada.
Każdy z jurorów swoją pulę 4 punktów mógł przyznać tylko innym zespołom, nie własnemu, a po zsumowaniu głosów okazało się, że Grand Prix Przeglądu jednomyślnie przyznano tancerzom z mieleckiego Domu Kultury.
– Bardzo się cieszymy – mówi Małgorzata Leśniak. – Tym bardziej, że w Brańsku otrzymaliśmy nagrodę pieniężną, która pozwoli nam podreperować nasz budżet wyjazdowy. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że jeśli chcemy gdzieś wyjechać w większości musimy sami za to płacić. Dom Kultury ma pod opieką wiele zespołów i oczywiście daje nam finansowe wsparcie, z tym że jest ono jak na potrzeby zespołu niewystarczające, więc musimy zawsze wybierać między wyjazdami, a innymi rzeczami jak np. kostiumy – bardzo drogie, zarówno zakup jak i utrzymanie – warsztaty, itp.
Wyjazd do Brańska wypadł dość niespodziewanie. Instruktorki ,,Abrakadabry” wysłały zgłoszenie zespołu do przeglądu wraz z płytą demo, na podstawie której organizatorzy kwalifikowali uczestników. Jednak nie doczekały się żadnego odzewu, więc w lipcu obie poszły na urlop. Wtedy właśnie przyszło zawiadomienie, że zespół został wybrany do Przeglądu wraz z kilkoma innymi zespołami folklorystycznymi, w tym np. z utytułowanym zespołem ,,Wiwaty” z Wielkopolski, który zjeździł kilkadziesiąt państw prezentując nasz folklor.
Udało się jednak zebrać 7 (a nie 8, jak zwykle) par ,,Abrakadabry”, zmienić nieco układ i pojechać do Brańska. I wygrać!
– Bardzo nas zaskoczyło, że tak niewielkie miasto jak Brańsk organizuje tak wspaniały festiwal. Tancerze prezentują się podczas tygodniowego prawie festiwalu w wielu miejscowościach gmin nieopodal Brańska, aby w finale zatańczyć w samym Brańsku – mówi Małgorzata Leśniak. – Wielkie brawa za wspaniałą organizację imprezy.
Patronem i sponsorem przeglądu jest Bank Spółdzielczy w Brańsku. – Pomyślałyśmy z zazdrością o organizatorach, którzy mają takiego sponsora. Bardzo byśmy chciały, aby nasz mielecki Przegląd ,,Pasikonik” zyskał kiedyś takiego patrona – dodaje instruktorka muzyczna.
,,Abrakadabrze” gratulujemy kolejnego sukcesu.
Małgorzata Rojkowicz