Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / Autostrada w głąb historii

Autostrada w głąb historii

kurator wystawy archeologiczna autostrada Justyna Rodak z MA w KrakowieWystawa archeologiczna w Muzeum Regionalnym Samorządowego Centrum Kultury

W Muzeum Regionalnym SCK możemy oglądać wystawę, która jest efektem prac archeologicznych prowadzonych na terenach zaplanowanych pod wielkie inwestycje drogowe, głównie pod autostradę A4. Prace wykopaliskowe trwały od 1997 do 2010 na terenie województwa małopolskiego. Przebadano łącznie powierzchnię ponad 200 hektarów.

To było olbrzymie przedsięwzięcie, jak dotąd największe w Polsce. Mówił o tym podczas otwarcia wystawy ,,Archeologiczna autostrada” dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie, dr Jacek Górski. Naukowym efektem prac jest 17 tomów naukowych, docelowo ma ich być nawet 30. – Te badania zmienią historię, prehistorię tych terenów – mówił dr Górski i dodawał. – Chcieliśmy, aby była to wystawa ważna dla przeciętnego Polaka, który może się dowiedzieć, co wcześniej znajdowało się na okolicznych polach. Dyrektor Górski żartobliwie zaznaczył, że tam, gdzie pojawiają się archeolodzy, wszystko gwałtownie ,,się starzeje”. Okazuje się bowiem, że nasza wiedza o danym miejscu sięga kilku, kilkunastu wieków, a archeolodzy odkrywają ślady działalności człowieka sprzed wielu tysięcy lat. Tak było i tym razem. Podczas prac wykopaliskowych natrafiono na 121 stanowisk archeologicznych datowanych od okresu neolitu poprzez epoki brązu i żelaza (w tym osady z kulturą celtycką, z okresu wpływów rzymskich), okres wczesnego średniowiecza aż po czasy nowożytne.

Publiczność miała okazję obejrzeć ekspozycję z komentarzem Jacka Górskiego i kurator wystawy – Justyny Rodak. Eksponaty, zdjęcia, animacje komputerowe – wszystko to ułatwia wejście w głąb naszej historii, po której kolejne pokolenia pozostawiają wiele śladów. W gablotach zobaczyć można m.in. eksponaty ze srebra, brązu, bursztynu, gliny, szkła i ceramiki.

Wernisaż wystawy 22 marca otworzył gospodarz Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu, dyrektor Jerzy Skrzypczak.

Wystawę przygotowało Muzeum Archeologiczne w Krakowie oraz Krakowski Zespół do Badań Autostrad.

Małgorzata Rojkowicz

Sprawdź również

Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy”

Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. …