Zaczął się sezon zbierania grzybów i pieszych spacerów po lesie. Policjanci apelują o rozwagę podczas grzybobrania i rozsądek w czasie leśnych wycieczek. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo członków rodziny.
Policjanci przypominają, że zanim wybierzemy się na poszukiwania grzybów, warto wcześniej przejrzeć mapę miejsca, w które chcemy się udać. Dobrze jest też znaleźć i zapamiętać charakterystyczne elementy, które ułatwią nam odnalezienie drogi powrotnej.
Unikajmy samotnych wypraw do lasu – szczególnie w teren mało nam znany lub przy słabej widoczności. Jeśli już idziemy na grzybobranie samotnie, warto poinformować bliskich w jaki rejon lasu się udajemy oraz określić przybliżony czas powrotu. Jeżeli w wyprawie biorą udział dzieci lub osoby starsze, zwracajmy na nie szczególną uwagę i pilnujmy, aby same nie oddalały się i pozostawały w zasięgu naszego wzroku. Na wyprawę do lasu postarajmy się założyć ubrania, w których dłużej możemy pozostać widoczni, a jeśli to możliwe dołączmy do naszego ubioru elementy odblaskowe.
Na wypadek sytuacji kryzysowych, warto mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy, który może okazać się naszą jedyną alternatywą w przypadku zagubienia.
Pozostawiając samochód na leśnym parkingu zamknijmy dokładnie drzwi i okna auta. nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Do parkowania unikajmy też miejsc mało uczęszczanych.
Policjanci polecają także stosować się do regulaminu, który znajduje się na tablicach informacyjnych przy wejściach do lasu. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na niebezpieczne przedmioty, które możemy napotkać w lesie. O odnalezieniu niewybuchu, niewypałów lub pozostałości z czasów drugiej wojny światowej należy niezwłocznie powiadomić policję. Pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać.
Inf. http://www.podkarpacka.policja.gov.pl/komendy-miejskie-i-powiatowe/kpp-mielec/wydarzenia/
Na zdjęciu: Muchomor sromotnikowy Amanita phalloides – smiertelnie trujący