Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Godne polecenia / CHÓR NAUCZYCIELSKI „AKORD”

CHÓR NAUCZYCIELSKI „AKORD”

CHÓR NAUCZYCIELSKI „AKORD”  ZWIĄZKU NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGOI SAMORZĄDOWEGO CENTRUM KULTURY W MIELCU. Chór Akord i Podkarpacki Chór Męski wystąpią 20 listopada 2015, godz. 19.30 w kościele Matki Bożej Nieustającej pomocy w Mielcu w Koncercie Cecyliańskim – wstęp wolny

 

reklama:

 

 

Dyrygent: Paweł Lis

Chór „Akord“ istnieje od 1969 roku. Powołany został przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w Mielcu i pod tym mianem występował do 1 października 2002 roku. Od tej daty w wyniku porozumienia Zarządu ZNP i Dyrekcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu patronat nad chórem sprawują obie instytucje.

Ważniejsze osiągnięcia chóru:

– Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej „Canate Deo” w Rzeszowie: I miejsce w 2001, 2007 i w 2012 roku;

– XVI Łódki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis”: II miejsce w 2013 roku;

– Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie: III miejsce w 2006 roku;

– Festiwal Kolęd i Pastorałek w Myślenicach: II miejsce w 2009 roku i III miejsce w 2012 i 2014 roku.

– IV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej Sacra Ecclesiae Cantio – Tarnów 2014: II miejsce

 

W ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Mielec 2005, wraz z Filharmonią Rzeszowską, chór wykonał „Mszę Koronacyjną C-dur” W. A. Mozarta, a w ramach kolejnej edycji tego festiwalu,  z Krakowską Orkiestrą Symfoniczną, wykonał „Requiem d-moll” tegoż kompozytora.

7 czerwca 2008 na Rynku w Tarnowie Chór „Akord” wraz z Chórem I LO  w Mielcu i Capella Tarnoviensis z Tarnowa wziął udział w prawykonaniu Kantaty Nieszpornej: „Ziemia – Przystań Miłości”, skomponowanej przez dyrygenta i pomysłodawcę przedsięwzięcia ks. Przemysława Pasternaka oraz Bartłomieja Szułakiewicza. Dzieło to, wykonane przez ponad stuosobowy chór, 60 – osobową orkiestrę oraz solistów, zaprezentowano również 18 lipca 2008 roku na Rynku w Krakowie. Współpraca z ks. Przemysławem Pasternakiem zaowocowała wykonaniem kolejnej jego kompozycji: Oratorium Et in terra Pax, prezentowanego między innymi w Bydgoszczy.

 

Chór koncertował poza granicami Polski: na Słowacji, Ukrainie, Austrii i dwukrotnie w Niemczech.

 

Małgorzata Rojkowicz

 

 

 

 

Sprawdź również

Przemysław Gintrowski w „Przesłuchanie człowieka” Tejkowskiego

Przemysław Gintrowski, kompozytor, wokalista, bard opozycji, z pewnością zasłużył na pamięć następnych pokoleń, nic więc …