Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / 100. rocznica odzyskania niepodległości / Co wiemy o wybijaniu się na niepodległość?

Co wiemy o wybijaniu się na niepodległość?

Dominik Ryba z Dulczy Wielkiej, Szymon Rzeszutek z Tuszymy i Jerzy Flis z Mielca triumfowali w VI Radomyskim Teście Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” zorganizowanym 11 listopada w Gminie Radomyśl Wielki w ramach obchodów 105. rocznicy odzyskania niepodległości.

Była to szósta edycja zmagań historycznych zorganizowanych przez Urząd Miejski i SCKiB w Radomyślu Wielkim. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, Narodowe Centrum Kultury, rzeszowski oddział IPN, Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak i Burmistrz Radomyśla Wielkiego Józef Rybiński.

– Wśród uczestników naszych zmagań mieliśmy miłośników historii w różnym wieku, z różnym wykształceniem i z różnych miejscowości. Poprzez dobrą zabawę z historią Polski wspólnie z ponad 70 osobami piszącymi test upamiętniliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Nasza inicjatywa ma też na celu popularyzowanie historii Polski i wielkich czynów Polaków – mówi organizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.

O trudach odrodzenia

72 uczestników w wieku od 8 do 68 lat zmagało się z zagadnieniami z dziejów Polski z lat 1914-22, a więc z czasów odrodzenia naszej Ojczyzny. Pytania dotyczyły m.in.: Ojców Niepodległości, kształtowania się granic II RP, w tym plebiscytów, działań zbrojnych, postanowień wobec Polski na konferencji pokojowej w Wersalu, najważniejszych polskich formacji wojskowych, postanowień konstytucji marcowej i legionistów związanych z Radomyślem Wielkim.

Laureaci i wyróżnieni

Tegoroczny VI Radomyski Test Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” przeprowadzony został w trzech kategoriach. W gronie uczniów szkół podstawowych najlepszy okazał się Dominik Ryba z Dulczy Wielkiej. Drugie miejsce zajął Karol Cichoń (Zdziarzec), trzecie Żaneta Stopa (Dulcza Wielka). Wyróżnienia zdobyli: Maja Kilian (Dulcza Wielka), Seweryn Szwakop (Podborze), Kuba Krupa (Zgórsko) i Konrad Kieraś (Dąbie).

Wśród uczniów szkół średnich zwyciężył Szymon Rzeszutek z Tuszymy (ZSB Mielec). Druga była Angelika Ziobroń z Radomyśla Wielkiego (ZSB Mielec), a trzeci Krystian Dubiel z Radomyśla Wielkiego i Dominik Brożyna z Dulczy Wielkiej (obaj ZS Radomyśl Wlk.). Wyróżnienia odebrały: Julia Garncarz z Dulczy Wielkiej, Gabriela Guzior z Mielca i Agnieszka Miodunka z Piątkowca (wszystkie ZSB Mielec).

Wśród dorosłych triumfował Jerzy Flis, przed Wojciechem Flisem (obaj z Mielca) i Martą Warias z Dulczy Wielkiej.  Wyróżnienia powędrowały do Zdzisława Ryby, Mateusza Ziobronia (obaj Radomyśl Wielki), Grzegorza Mydlarza i Agnieszki Mydlarz (oboje Dulcza Mała).

Dodajmy, że do ponad 30 osób powędrowały również nagrody pocieszenia.

Podziękowania

– Dziękujemy wszystkim uczestnikom testu i gratulujemy laureatom. Podziękowania dla jury za sprawną ocenę testów oraz dla instytucji i wydawnictw za ufundowanie nagród, m.in. bonów pieniężnych, gier, książek i różnych gadżetów – dodaje Krzysztof Babiarz. Fundatorami nagród byli: Urząd Miejski i SCKiB w Radomyślu Wielkim, Starostwo Powiatowe w Mielcu, Instytut Pamięci Narodowej i rzeszowski oddział IPN, Narodowe Centrum Kultury, a także wydawnictwa Biały Kruk, Rebis i Znak.

Dodajmy, że pomiędzy testem, a wręczeniem nagród odbył się Koncert Niepodległościowy w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej, Ogniska Muzycznego oraz Chóru Echo.

Krzysztof Babiarz

Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

p r o m o c j a :

Ikony pisane na ślub, chrzest, urodziny, imieniny i inne okazje

Sprawdź również

„Bliżej gwiazd” Oksany Miry Kulczyckiej

Mielecka publiczność ma od 17 stycznia możliwość obcowania ze sztuką znakomitej artystki, Oksany Miry Kulczyckiej. …