Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Fotogaleria / Czy jest możliwy powrót odrzutowych samolotów myśliwskich do Mielca – perspektywy rozwoju PZL Mielec A Sikorsky Company – konferencja prasowa

Czy jest możliwy powrót odrzutowych samolotów myśliwskich do Mielca – perspektywy rozwoju PZL Mielec A Sikorsky Company – konferencja prasowa

pzl konf prasowa14 marca 2016 r. w PZL Mielec odbyła się uroczystość z okazji wyprodukowania 300-setnej kabiny śmigłowca BLACK HAWK z przeznaczeniem na międzynarodowe rynki. W jej trakcie m.in. odbył się pokaz w locie śmigłowca Black Hawk, odbyło się okolicznościowe spotkanie zarządu firmy z zaproszonymi gośćmi oraz konferencja prasowa, podczas której wystąpił Janusz Zakręcki – Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny oraz Michael Gordon – wiceprezes Sikorsky ds. Strategii operacyjnej. W jej trakcie poinformowano m.in. o możliwościach rozwoju PZL Mielec, także w kontekście ewentualnych zamówień rządowych na śmigłowce. Ciekawostką było pytanie na temat możliwości  powrotu produkcji myśliwskich samolotów odrzutowych do Mielca. Prezes Zakręcki odpowiedział, że zakład jest wprawdzie gotowy do takiej produkcji, ale zależy to od nowego właściciela jakim jest firma Lockheed Martin Company. Szczegóły na załączonym wideo.

Fot. i wideo: Włodzimierz Gąsiewski

Zobacz także pokaz śmigłowca Black Hawk w locie:

Kabina – skomplikowana struktura wielkości dostawczej furgonetki, składa się z około 3 000 odrębnych elementów. Część gotowych kabin jest scalana ze śmigłowcami S-70i BLACK HAWK produkowanymi w zakładach PZL Mielec, pozostałe trafiają do zakładów Sikorsky Aircraft  w Stanach Zjednoczonych. Tam są wykorzystywane do produkcji śmigłowców UH-60M BLACK HAWK przeznaczonych dla armii amerykańskiej. Dodatkowe kabiny są także produkowane w Sikorsky Aircraft.

„Sprawny montaż i dostawa 300 kabin do śmigłowców BLACK HAWK, począwszy od 2009 r., dowodzi umiejętności i zdolności 1550 pracowników PZL Mielec,” powiedział Janusz  Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec podczas uroczystości, która odbyła się w mieleckim hangarze lotniczym 14 marca 2016 r. „Dziękuję naszym pracownikom i dostawcom za ich pomoc w wygenerowaniu poprzez sprzedaż kabin aż 60 procent przychodów PZL Mielec w 2015 roku i za utwierdzenie naszych wojskowych klientów na całym świecie w przekonaniu, że polska jakość wykonania plasuje się na światowym poziomie.”

Jako czołowy eksporter, PZL Mielec stały się kluczowym zakładem w polskim przemyśle lotniczym i obronnym. Ponad 50 polskich dostawców wspiera produkcję śmigłowców BLACK HAWK w zakładzie PZL Mielec, który produkuje także stożki ogonowe i pylony do śmigłowców BLACK HAWK, a także prowadzi loty testowe i wprowadza modyfikacje zgodnie z wymaganiami klientów.

Kabina jest największym i najbardziej skomplikowanym elementem śmigłowca BLACK HAWK oraz podstawową strukturą nośną dla ładunków wewnętrznych i zewnętrznych. Na ważącej nieco ponad tonę kabinie są także zainstalowane zbiorniki paliwa, silniki oraz przekładnia główna wirnika. Produkcja kabiny trwa około 40 dni roboczych.

„Od kilku lat PZL Mielec produkuje kabiny niezależnie, bez bezpośredniego wsparcia ze strony firmy Sikorsky w Stanach Zjednoczonych,” powiedział Michael Gordon, Wiceprezes firmy Sikorsky ds. strategii operacyjnej, który uczestniczył w ceremonii. „Cenimy zakład PZL Mielec z tego samego powodu, dla którego nabyliśmy tę firmę dziewięć lat temu – ponieważ PZL Mielec ma światowej klasy załogę, która jest zmotywowana do wytwarzania wysokiej jakości produktów dla kilku z najbardziej wymagających, światowych klientów, po bardzo konkurencyjnych kosztach. Jesteśmy cały czas zainteresowani długofalowym powodzeniem i rozwojem jej działań”.

PZL Mielec, największy zakład produkcyjny Lockheed Martin poza Stanami Zjednoczonymi, ma zdolność wytwarzania 24 śmigłowców BLACK HAWK rocznie. Wyprodukowane w Polsce śmigłowce BLACK HAWK latają obecnie w pięciu krajach. W zależności od wymagań klientów, linia produkcyjna w PZL Mielec może dostarczać śmigłowce w pełni opancerzone i uzbrojone.

Poza obecnym, cennym wkładem w rozwój polskiej gospodarki narodowej dzięki dochodom z eksportu, PZL Mielec aktywnie działa na rzecz rozwoju i utrzymania polskiej przewagi technologicznej oraz inżynierskiej doskonałości w przyszłości. Spółka nie szczędzi funduszy na rzecz wspierania programów akademickich w całej Polsce, służąc pomocą w rozwoju bazy wysoko wykwalifikowanych i utalentowanych kadr technicznych.

O firmie Sikorsky, należącej do Lockheed Martin

Sikorsky, spółka należąca do Lockheed Martin, z siedzibą w Stratford, Connecticut, jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji  i obsłudze statków powietrznych. Lockheed Martin, z siedzibą w Bethesda, Maryland,  jest globalną firmą zajmującą się bezpieczeństwem i lotnictwem, która – wraz z firmą Sikorsky – zatrudnia około 126 000 pracowników na całym świecie i jest głównie zaangażowana w badania, projektowanie, rozwój, produkcję, integrację i utrzymywanie zaawansowanych systemów technologicznych, produktów i usług.

Inf. PZL Mielec

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …