Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / DESYGNACJA DLA ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

DESYGNACJA DLA ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

Wicepremier i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki udzielił desygnacji Zarządowi Województwa Podkarpackiego, Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy w Rzeszowie i Stowarzyszeniu Rzeszowski Obszar Funkcjonalny w Rzeszowie, w związku z realizacją Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Desygnacja stanowi potwierdzenie przez Ministra Rozwoju, że wspomniane instytucje ustanowiły wymagane prawem procedury oraz są należycie przygotowane do realizacji Programu.

– To bardzo dobra wiadomość. To potwierdzenie, że nasze instytucje są dobrze przygotowane do wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Dziękuję w tym miejscu wszystkim, którzy pracują przy programie. Przypomnę, że Podkarpacie otrzyma z tego tytułu ponad 2 mld Euro. To będzie kolejny milowy krok w kierunku rozwoju naszego województwa – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Zarząd Województwa Podkarpackiego pełni funkcję Instytucji Zarządzającej oraz Instytucji Certyfikującej. Zadania Instytucji Pośredniczącej realizowane są przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego w Rzeszowie pełni z kolei rolę Instytucji Pośredniczącej z zakresu realizacji instrumentu – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (tzw. ZIT).

Udzielenie desygnacji zostało poprzedzone audytem desygnacyjnym, przeprowadzonym przez Instytucję Audytową – Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej. W trakcie trwania audytu weryfikowano procedury funkcjonujące w ramach Programu oraz zdolność administracyjną poszczególnych instytucji do realizacji przypisanych im zadań. W wyniku audytu desygnacyjnego potwierdzono skuteczne funkcjonowanie systemu zarządzania i kontroli ustanowionego w ramach RPO WP 2014-2020 oraz spełnienie przez wszystkie instytucje systemu realizacji Programu kryteriów desygnacji określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013, dotyczących wewnętrznego środowiska kontroli, zarządzania ryzykiem, działań związanych z zarządzaniem i kontrolą oraz monitorowania.

Uzyskanie desygnacji ma kluczowe znaczenie dla realizacji RPO WP 2014-2020 – oznacza bowiem możliwość występowania do Komisji Europejskiej z deklaracjami wydatków oraz wnioskami o płatność, celem uzyskania refundacji środków wydatkowanych w ramach Programu.

Tomasz Leyko

Rzecznik prasowy

Urzędu Marszałkowskiego Woj. Podkarpackiego

Sprawdź również

Majowy kulturalny rozkład jazdy

1 maja „Majówka z folklorem” – koncert ZPiT „Rzeszowiacy” – 1 maja, godz. 17, Górka …