Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów udostępnił ośrodkom pomocy społecznej możliwość bezpośredniego pobierania danych niezbędnych do ustalenia i przyznania świadczeń z pomocy społecznej.
Osoby bezrobotne ubiegające się w opiece społecznej o zasiłki rodzinne, celowe, stałe, okresowe, dożywianie dzieci w szkołach jak również przyznanie dodatku mieszkaniowego nie muszą już osobiście wybierać niezbędnych zaświadczeń z Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu. Wszystko za sprawą wdrożonej platformy bezpiecznej wymiany danych między ośrodkami pomocy społecznej a urzędem pracy.
PUP w Mielcu zainicjował stworzenie możliwości wymiany danych o wspólnych klientach urzędu pracy i ośrodków pomocy społecznej. Rozmowy z ośrodkami pomocy społecznej zakończyły się podpisaniem porozumień regulujących zasady wymiany danych i uruchomieniem internetowej platformy wymiany informacji. Obecnie z wspólnej platformy wymiany danych mogą korzystać wszystkie gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej z powiatu mieleckiego oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mielcu.
Podejmując inicjatywę uruchomienia platformy wymiany informacji o klientach pomiędzy PUP a ośrodkami pomocy społecznej chcieliśmy przede wszystkim pomóc osobom bezrobotnym. Zdajemy sobie sprawę, że dojazd do Mielca wyłącznie po zaświadczenie z odległych miejscowości naszego powiatu, wymaga nie tylko poświęcenia czasu ale niesie ze sobą również dodatkowe koszty – mówi Stanisław Stachowicz Dyrektor PUP w Mielcu.
-Wdrożenie systemu przyniosło korzyści również dla urzędu. Koszty uruchomienia pokryliśmy z dodatkowych środków pozyskanych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ograniczyliśmy comiesięczne wydatki związane z drukowaniem zaświadczeń. Jednocześnie mamy dostęp do informacji czy osoba bezrobotna korzysta z pomocy społecznej – dodaje Stanisław Stachowicz.
Uruchomiona platforma umożliwia ośrodkom pomocy społecznej pobranie odpowiednich danych jednak nie wyklucza możliwości zwrócenia się przez osobę bezrobotną o wydanie zaświadczenia, gdyż w uzasadnionych przypadkach pracownicy pomocy społecznej mogą nadal żądać zaświadczeń w formie papierowej. Na wniosek zainteresowanych klientów urząd pracy nadal będzie wydawał zaświadczenia, chociaż mamy nadzieję, że przypadki takie będą sporadyczne – informuje Mieczysław Klich Kierownik Działu Ewidencji i Świadczeń Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu.
Lucjan Łazarz Kierownik Miejskiego Ośrodku Pomocy Społecznej w Przecławiu tak podsumowuje uruchomienie platformy: „Internetowy system wymiany informacji to kompleksowe rozwiązanie informatyczne umożliwiające naszemu ośrodkowi bezpieczny i natychmiastowy dostęp do informacji koniecznych do udzielenia wsparcia naszym klientom. Skraca to czas prowadzonego postępowania administracyjnego i tym samym pozwala na szybsze udzielenie prawa do świadczeń. Ponadto pracownik socjalny ma możliwość uzyskania informacji na temat aktualnego statusu osoby będącej klientem ośrodka. Obsługa systemu jest intuicyjna i nie nastręcza większych trudności pracownikom".
Dostęp do danych mają wyłącznie uprawnieni pracownicy poszczególnych instytucji a wymiana informacji pomiędzy urzędami spełnia wymogi przepisów ustawy o ochronie danych osobowych.
Marek Przygoda
Inspektor powiatowy
Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu