W poniedziałek, 13 lipca br., na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbył się panel dyskusyjny „Doły śmierci i hańby”, poświęcony nieupamiętnionym miejscom pochówków ofiar ludobójstwa na Wołyniu w 72. rocznicę zbrodni. Głównym organizatorem spotkania było kierowane przez prof. dr hab. Włodzimierza Osadczego Centrum Ucrainicum KUL.
reklama:
Panel rozpoczął się o godz. 11.00 w Kolegium Jana Pawła II, aula C-1031 (Al. Racławickie 14). W panelu udział wzięli: dr Leon Popek (IPN), Jacek Bury (Fundacja Niepodległości), prof. Andrzej Gil (KUL), dr Adam Kulczycki (PWSW w Przemyślu, Uniwersytet Rzeszowski) oraz reżyser Maciej Wojciechowski (Kraków). Panel poprowadził prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum UCRAINICUM.
– To był powrót do historii w odniesieniu do skomplikowanych relacji ukraińsko-polskich i polsko-ukraińskich. A kontekstem jest dramat Wołynia. To właśnie o tych wydarzeniach mówiono podczas poniedziałkowego panelu pt. „Doły śmierci i hańby” poświęconego nieupamiętnionym wciąż miejscom pochówków ofiar ludobójstwa – powiedział prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum UCRAINICUM.
Po obradach panelowych został wyświetlony film "Sieroty Wołynia, córki Zamościa" w reżyserii Macieja Wojciechowskiego. Natomiast o godzinie 14.00 w kościele akademickim KUL odprawiona została msza św. i odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach. Liturgii przewodniczył JE ks. bp Marian Buczek, biskup-emeryt diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie.
Organizatorzy: Centrum UCRAINICUM KUL, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Fundacja Niepodległości, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.
Inf. Adam Kulczycki
DoĹy Ĺmierci i haĹby