Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Dostarczysz tam stary telewizor…

Dostarczysz tam stary telewizor…

Za dwa miesiące mieszkańcy gminy Padew Narodowa będą mogli oddawać np. stare telewizory czy meble do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

 

Wprowadzona w ubiegłym roku tzw. ustawa śmieciowa zobowiązuje gminy do budowy PSZOK-u. Tego typu punkty pozwolą na zagospodarowanie problematycznych odpadów komunalnych,  między innymi: chemikaliów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zużyte lodówki, pralki), odpadów wielkogabarytowe (meble) oraz gruzu. Punkt stanowić będzie uzupełnienie selektywnej zbiórki odpadów prowadzonej wśród mieszkańców w zakresie podstawowych frakcji surowcowych – makulatury, szkła, tworzyw sztucznych i metali.

 

W pobliżu oczyszczalni

PSZOK w Padwi Narodowej umiejscowiony jest obok oczyszczalni ścieków. Jego budowa rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Jak informuje Robert Pluta, wójt gminy Padew Narodowa, wykonawca jest blisko zakończenia zadania. Punkt jest już utwardzony i ogrodzony, postawiono na nim wiaty i budynek socjalny, wykonano kanalizację deszczową, podłączono media i dostarczono pojemniki na odpady.

– Trwają prace wykończeniowe. Inwestycja zostanie odebrana na koniec sierpnia. PSZOK będzie otwarty dwa razy w tygodniu. Jeśli będzie potrzeba większej dostępności to będziemy punkt otwierać częściej – mówi wójt Pluta.

 

Będzie dotacja?

Koszt tego przedsięwzięcia to blisko 400 tysięcy złotych. Na jego realizację gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 30 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Dotacja została przeznaczona na wyposażenie PSZOK-u w pojemniki do selektywnej zbiórki.

Lokalny samorząd może jeszcze pozyskać pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do budżetu może trafić wówczas kilkaset tysięcy złotych. Wówczas samorząd mógłby m.in. utworzyć tzw. „ścieżkę edukacyjno – informacyjną” dotyczącą segregowania odpadów, a także zakupić samochód, którym odbierane byłyby odpady wielkogabarytowe. To nie wszystko. Szkoła wyposażona zostałaby w sprzęt komputerowy i pomoce dydaktyczne dotyczące gospodarki odpadami, umożliwiające prowadzenie działań promocyjno edukacyjnych. – Z informacji uzyskanych w Funduszu wiemy, że wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną. Wciąż czekamy na ostateczną decyzję – mówi wójt Robert Pluta.

arz

Sprawdź również

Przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Obrony z wizytą w PZL Mielec

W Polskich Zakładach Lotniczych gościła delegacja z Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Na jej czele stał …