Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Fotogaleria / Duet organowy z Krakowa wygrał wszystkie kluczowe nagrody w I konkursie ,,Artem cameralem promovere” w Mielcu

Duet organowy z Krakowa wygrał wszystkie kluczowe nagrody w I konkursie ,,Artem cameralem promovere” w Mielcu

Pierwsi zwycięzcy konkursu w Mielcu

I edycja konkursu ,,Artem camerale promovere” odbyła się w dniach 6-7 lipca w Mielcu, a przesłaniem konkursu, w myśl założeń jego inicjatora, dr. Wacława Golonki, była promocja muzyki kameralnej na organy z towarzyszeniem innych instrumentów. Młodzi ludzie (do 27 roku życia), studenci i absolwenci polskich akademii muzycznych, mieli możliwość rywalizacji w pierwszym, jak twierdzi dyrektor konkursu  Wacław Golonka, tego typu konkursie w Europie. Konkurs odbył się w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Mielcu.

Do konkursu zgłosiło się 11 duetów. Obok obowiązkowych organów w duetach wystąpiły: skrzypce, obój, flet. Obok Polaków w konkursie wzięli udział także obcokrajowcy, którzy studiowali na polskich uczelniach, bądź też  byli uczestnikami wymiany międzyuczelnianej.

00 - duet flet organyDSC_1188
Duet flet organy. Fot. Stanisław Bryg

Przesłuchania konkursowe trwały 6 i 7 lipca. Dzień później uroczyście podsumowano konkurs i rozdano nagrody w Galerii ,,ESCEK” Domu Kultury. Dyrektor SCK, a zarazem szef mieleckiego Festiwalu Muzycznego Jacek Tejchma podkreślił swoją radość z faktu, iż konkurs spotkał się ze sporym odzewem młodych muzyków. Dyrektor konkursu dr Wacław Golonka podkreślił, jak cennym jest zainteresowanie mieleckiej instytucji kultury rozwojem i promocją młodych wykonawców muzyki organowej. Podkreślił, że od lat chciał zorganizować podobny konkurs, ale szukał do współpracy instytucji kultury w ośrodku, w posiadaniu którego jest dobrej klasy instrument organowy.  To dyrektor Tejchma, kierujący mieleckim SCK, podjął pomysł organizacji konkursu promującego młodych muzyków wykonujących muzykę kameralną z towarzyszeniem organów, mówił Golonka i jako wzorową ocenił organizację przedsięwzięcia.

W imieniu jury Wacław Golonka zapewnił o wysokim poziomie wykonawców i wyrównanej rywalizacji. – Nie było prosto wyłonić zwycięzców – mówił Wacław Golonka i podkreślił, że jurorzy, na co dzień profesorowie krakowskiej, gdańskiej i katowickiej uczelni, wspólnie ustalili, że nie będą oddawać głosów na byłych i obecnych  uczniów, którzy weszli w konkursowe szranki

Wiceprezydent Mielca Jan Myśliwiec, także w imieniu prezydenta Daniela Kozdęby, pogratulował wspaniałej inicjatywy, podkreślając, iż jej zorganizowanie wymagało zebrania młodych, utalentowanych ludzi, kompetentnego jury i dobrej organizacji. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wypełnienia tych trzech warunków. Powiedział też, że niezbędnym do przeprowadzenia konkursu był instrument, który w Mielcu się znajduje i został udostępniony przez parafię p.w. MBNP, współorganizatora imprezy. – Oby ten konkurs wzrastał, tak jak rozwija się nasz festiwal muzyczny, który odbywa się już po raz 19 – zakończył wiceprezydent.

Najprzyjemniejszym momentem uroczystości było wręczenie nagród dla młodych muzyków. Aż trzy nagrody przypadły w udziale duetowi organowemu, który tworzyli: Jakub Woszczalski i Krzysztof Musiał. Panowie zdobyli główną nagrodę w konkursie, a także wyróżnienie za najlepszą transkrypcję. Jakub Woszczalski został także wyróżniony za najlepszą interpretację utworu Bruhnsa w kategorii najlepszego wykonania organowego. Zwycięzcy reprezentowali Akademię Muzyczną w Krakowie. Drugie miejsce zajęli: Victoria Koshuba i Marcin Mąkowski z Akademii Muzycznej w Gdańsku, a III – Marta Opas i Patryk Podwojski z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

00 - woszczalski i musiał - zwycięski duetDSC_1663
Woszczalski i Musiał – zwycięski duet. Fot. Stanisław Bryg

Obok gratyfikacji finansowych nagrodą dla młodych muzyków jest  możliwość koncertowania. I tak laureaci głównej nagrody otrzymali zaproszenie do wykonania 4 koncertów.

W jury zasiadali: prof. Wiesław Kwaśny, prof. Roman Perucki, prof. Stanisław Dziewior, dr Jarosław Wróblewski i dr Wacław Golonka. To właśnie oni byli wykonawcami koncertu podsumowującego konkurs. Po ceremonii rozdania nagród wszyscy przenieśli się do kościoła pw. MBNP, gdzie odbył się koncert nr 3 XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego.

Publiczność jak zwykle ciepło przyjmowała kolejne wykonania i gorąco podziękowała w finale wszystkim wykonawcom. Obok solowych występów organistów, mielczanie mieli możliwość wysłuchania duetów z udziałem skrzypiec i trąbki.

W wykonaniu prof. Romana Peruckiego usłyszeliśmy: La Stravaganza, op.4, Allegro, Grave, Allegro – Antonio Vivaldiego (1678-1741), a także Rondo con imitazione de’campanelli  Giovanni Morandi’ego (1777-1856).

Jarosław Wróblewski wykonał w Mielcu Adagio Eugeniusza Walkiewicza (1880-1946) i II Sonatę organową op. 19 Augusta Gottfrieda Rittera (1811-1885).

Duet Wiesław Kwaśny i Wacław Golonka zagrał:  Sonatę Georga Friedricha Händla (1685-1759),  a Wacław Golonka wykonał solo – Preludium i fugę G-dur BWV 541 Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750).

W finale Stanisław Dziewior i Wacław Golonka zagrali: Suitę D-dur z ,,Muzyki na wodzie”. Części: Ouverture, Gigue, Air (Menuet), Boureé, Marche – Georga Friedricha Händla (1685-1759).

Koncert, jak zwykle niezwykle profesjonalnie, poprowadziła Zofia Stopińska, dziennikarka muzyczna Radia Rzeszów.

Patroni i Mecenasi

Samorządowe Centrum Kultury, organizator XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego serdecznie dziękuje Patronom i Mecenasom festiwalu.

Mecenasami Festiwalu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Miejska Mielec, Starostwo Powiatowe w Mielcu, Województwo Podkarpackie, Bank Polski PKO, COMP Soft, Tycner, Geyer&Hosaja, Kirchhoff Polska, Brammer, RegBenz, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Mielcu, FOTO LAB, Mielecka Szkoła Biznesu, Hotel Iskierka, RETECH, Czajen, Elektromontaż Rzeszów SA, EKOBUD, Euro-Park Mielec.

Małgorzata Rojkowicz

Zdjęcia: Włodzimierz Gąsiewski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …