Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże

Dwa podziemne medale

W dniach 21-22 marca w Kopalni Soli w Bochni (woj. małopolskie) odbyły się II Zawody Modeli Halowych klasy F1N o puchar Prezesa Kopalni Soli w Bochni. 250 metrów pod ziemią mieleccy modelarze z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” zdobyli dwa medale…

 

Impreza rozpoczęła się w sobotę 21 marca zjazdem uczestników pod ziemię i wieczornym treningiem. Modelarze wzięli też udział w wycieczce, podczas której zwiedzili szyby kopalniane. Na koniec pierwszego dnia na uczestników imprezy czekał podziemny nocleg.

 

Drugiego dnia wydarzenia już od rana trwała rywalizacja pomiędzy kilkudziesięcioma hobbystami z całej Polski. Warto bowiem zaznaczyć, że w imprezie brali udział modelarze z takich miejscowości jak Białystok czy Krosno. Zawody rozegrano w pięciu kategoriach: młodziki dziewczęta, młodziki chłopcy, junior młodszy, junior, senior. W kategorii seniorów startował Grzegorz Jaromi, jego syn Michał (SP 6 w Mielcu), Kacper Krempa (Gimnazjum nr 2 w Mielcu)  i Wojciech Koszelski (SP 2 Mielec) brali udział w zawodach młodzików. Paweł Mydlarz z Gimnazjum nr 2 jako jedyny mielczanin latał w kategorii juniorów młodszych. Po blisko ośmiogodzinnych zawodach rozgrywanych w Komorze Ważyn odbyło się rozdanie nagród, które stanowiły symboliczne bryłki soli. Otrzymało je trzech mielczan: Wojciech Koszelski, który zdobył trzecie miejsce w swojej kategorii; na czwartej pozycji uplasował się Kacper Krempa, a trzecią lokatę wśród juniorów młodszych zajął Paweł Mydlarz. Wszyscy aktywnie działają w ramach Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

     Rywalizacja w klasie F1n (rzutki) polega na 9-krotnym wyrzuceniu z ręki modelu, tak aby osiągnął maksymalnie długi czas lotu. Typowe modele F1n mają kadłuby zbudowane z balsy (lekkiego drewna tropikalnego), a płaty nośne i sterowe z pianki (np. depronu). Często dodatkowo wzmacniane są prętem węglowym, co przy rozpiętości rzędu 40-60 cm daje bardzo dobre efekty. Ostatnio mieleccy modelarze eksperymentują także z wykonywaniem kadłubów wyłącznie z pręta węglowego. Czy im się to udaje- można przekonać się samemu podczas zajęć modelarskich, które odbywają się w każdy piątek od godziny 16 w budynku CKPiDN w Mielcu przy ul. Wojska Polskiego 2B. Zapraszamy!

 

Michał Krawiec
 

Sprawdź również

Pijany kierowca sprawcą kolizji

12.12.2024. Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych, do którego doszło …