W dniach 1 – 4 czerwca 2016r. w Ostródzie, w ramach Targów Prooobronnych „Pro Defense 2016”, odbył się Zlot Klas Mundurowych, w którym udział wzięło 747 uczniów klas mundurowych z ponad 20 szkół z całej Polski, w tym 35 kadetów z technikum elektronicznego o profilu wojskowym w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu( popularny „ELEKRYK”)
„Dzisiaj stajecie tutaj, bo Polska Was potrzebuje. Dzisiaj odbudowujemy polską armię, a Wy jesteście solą tego procesu. Wy macie być fundamentem tej odbudowy” – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, podczas spotkania z uczniami klas mundurowych.
W czwartek, 2 czerwca szef MON przebywał w Ostródzie, gdzie wziął udział w uroczystym otwarciu Targów Proobronnych „Pro Defense 2016”, którym towarzyszył zlot klas mundurowych oraz kongres organizacji proobronnych. W uroczystości uczestniczył również podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski.
„Znaleźliście się tutaj nie dlatego, że ktoś Wam kazał. Nie znaleźliście się tutaj z niczyjego nakazu ani rozkazu. Jesteście tutaj dlatego, że przywiodła Was miłość Ojczyzny, przywiodło Was to, co jest najprostszą, najstarszą odpowiedzią na żołnierskie pozdrowienie – Ku chwale Ojczyzn! Za to Wam dziękuję” powiedział podczas apelu organizacji proobronnych szef MON. Minister Macierewicz, zwracając się do młodzieży zaznaczył, że na moment aktywności organizacji proobronnych czekali wszyscy : „Ojczyzna czekała na Was przez te wszystkie lata…Pamiętajcie, że to Wy będziecie tymi, którzy będą łączyli oddziały operacyjne z codziennym wysiłkiem obywateli. Dlatego Wasza rola jest tak fundamentalna… We wrześniu rozpocznie się zaciąg do obrony terytorialnej. To Wy będziecie w tej obronie terytorialnej odgrywali najważniejszą rolę … musimy ją budować wszyscy, musimy ją budować razem – państwo, armia, przemysł, władze lokalne, cały system wychowania i szkolnictwa” podkreślał w swoim wystąpieniu, podczas ceremonii otwarcia, minister Antoni Macierewicz.
Targi „Pro Defense 2016″ były, przede wszystkim, poświęcone Wojskom Obrony Terytorialnej, które są tworzone przez MON. Hasło Targów to: „Obrona Terytorialna RP – Zbudujmy ją razem!”. To pierwsze i największe tego typu wydarzenie w Polsce i Europie. Łączyło w sobie Targi Proobronne i Kongres Organizacji Proobronnych z Polski oraz innych krajów członkowskich NATO. W czasie trwania targów odbyły się liczne wydarzenia dodatkowe: konferencje naukowe, sympozja, specjalistyczne panele dyskusyjne, kursy oraz warsztaty poświęcone tematom związanym z obroną terytorialną i cywilną.
Podczas zlotu zorganizowane zostały również zajęcia poligonowe, na których uczniowie doskonalili swoje umiejętności w zakresie fortyfikacji, taktyki oraz strzelectwa. Uczestnicy zgrupowania zostali podzieleni na trzy bataliony, którymi dowodzili żołnierze zawodowi Wojska Polskiego. Kadeci z ELEKTRYKA zostali przydzieleni do trzeciego batalionu ósmej kompani, której dowódcą był młodszy chorąży Pawelec, doświadczony komandos z jednostki w Lublińcu, uczestnik misji bojowych w Afganistanie i Iraku. Pod jego dowództwem i pod okiem kadeta plutonowego Dawida Piątka, ucznia kl.3A, pluton z ZS im. prof. J. Groszkowskiego odbywał szkolenie poligonowe.
Kadeci w pierwszym dniu zostali zakwaterowani i przeszli „chrzest bojowy” ratując swoje namioty polowe podczas krótkiej, lecz potężnej nawałnicy, jaka przeszła nad Ostródą. Po rozlokowaniu odbył się pierwszy apel dla całego zgrupowania, w czasie którego podano harmonogram ćwiczeń oraz zapoznano pododdziały z obowiązującymi na terenie obozu regulaminami.
W drugim dniu pobytu całe zgrupowanie brało udział w spotkaniu z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem. Warto podkreślić, że w imieniu wszystkich uczestników zlotu, Ministra MON witał kadet starszy kapral Patryk Olszewski – uczeń kl. 3A z ELEKTRYKA. Po spotkaniu z ministrem Macierewiczem uczniowie zwiedzili wystawę sprzętu wojskowego, będącego na wyposażeniu jednostek wojska polskiego. Następnie odbyły się typowe zajęcia dla klas mundurowych na poligonie. Ćwiczenia w terenie były bardzo intensywne i trwały od 5.30 do 23.00, z przerwami na posiłki. Zlot zakończył się w godzinach porannych w dniu 4 czerwca uroczystym apelem oraz zdaniem rejonów zakwaterowania przez poszczególne pododdziały.
Z rozmów przeprowadzonych przez opiekunów z dowódcą batalionu wynika, że kadeci z ELEKTRYKA wykazali się bardzo dobrą znajomością zagadnień związanych z obronnością i zaprezentowali wysoki kunszt związany z musztrą wojskową.
Uczestnicy zgrupowania:
Klasa III A:
kadet prymus: Klaudia Kotwica,
kadet plutonowy: Lucyna Białek, Katarzyna Mazur, Dawid Piątek,
kadet starszy kapral: Kinga Adamczyk, Karolina Leśniak, Patryk Olszewski, Jakub Rzeszutek, Tomasz Siębor, Dawid Strzelczyk, Kacper Wanatowicz, Wiktoria Wiśniewska,
kadet kapral: Ewelina Chmiel, Marcin Kusek, Kamil Latawiec, Izabela Maroń, Agnieszka Warzecha,
kadet starszy szeregowy: Matusz Jędrzejowski, Anna Myller
Klasa II A:
kadet starszy kapral: Jacek Gesing,
kadet kapral: Mirosław Włodarz, Justyna Helowicz, Bartosz Molak, Piotr Kołton, Patryk Pasela,
kadet starszy szeregowy: Ewelina Pszeniczna, Jacek Misiak, Piotr Lasek, Sebastian Burzy, Sebastian Kużdżał, Szymon Ozimek, Oliwa Kudła
Klasa I A:
kadet szeregowy: Radosław Tetlak, Wiktor Nycek
Opiekunowie: mgr Hubert Kardyś, mgr inż. Marek Sypek, mgr Roman Zboch.