Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Grid / EUROPA BEZ GRANIC

EUROPA BEZ GRANIC

29.09.2107. Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu biorący udział w  projekcie Erasmus+ Youth Empowerment Poiares mają za sobą tygodniowy pobyt w Portugalii.

Wyjazd na początku września do Vila Nova de Poiares był możliwy dzięki zakwalifikowaniu naszego miasta do programu finansowanego w 100% ze środków Unii Europejskiej. Program był skierowany do młodzieży pochodzącej z nie najlepiej sytuowanych ekonomicznie rodzin korzystających z pomocy społecznej, a także z rodzin dotkniętych bezrobociem. Dotyczył również młodzieży o ograniczonych umiejętnościach społecznych zamieszkujących obszary wiejskie.

Stuprocentowe finansowanie ze środków Unii Europejskiej pozwoliło na opłacenie za kwotę ponad 21 tysięcy euro, zarówno przejazdu jak i pobytu w Portugalii dla 20 uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu wraz z opiekunami – nauczycielami tej szkoły.

Program pobytu obejmował m.in. zajęcia edukacyjne i integracyjne z portugalską młodzieżą, a także wycieczki po regionie Vila Nova de Poiares, zwiedzanie uniwersyteckiego miasta Coimbra oraz dwudniowy pobyt nad Atlantykiem.

Młodzi ludzie mieli możliwość wymiany doświadczeń dotyczących kultury i zwyczajów swoich krajów reprezentujących tak różne części Europy. Poznanie i zaakceptowanie tych różnic pozwoliło młodym ludziom zobaczyć, czym naprawdę jest  Unia Europejska. Pracą w grupie młodzież rozwijała i doskonaliła swoje umiejętności językowe. Ze strony portugalskiej  w programie uczestniczyło 30 uczniów.

Projekt okazał się wielkim sukcesem. Młodzież nawiązała kontakty z rówieśnikami z Portugalii, które są podtrzymywane na portalach społecznościowych.

Anna Karwacka

Kierownik Biura Promocji i Obsługi Inwestora

Sprawdź również

Włodzimierz Gąsiewski, „Pamięć i świadomość, mielecka gimnazjalno-licealna lista katyńska” – nowe spojrzenie na historię i współczesność

Tuż przed 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej ukazała się kolejna publikacja autorstwa Włodzimierza Gąsiewskiego pt. Pamięć …