Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / Godne polecenia / Fotografie Piotra Duraka Po obu stronach Bugu

Fotografie Piotra Duraka Po obu stronach Bugu

W „Jadernówce” Oddziale Fotograficznym Mieleckiego Muzeum Regionalnego – wystawa ponadregionalna

 

reklama:

 

 

9 grudnia 2015 r. w mieleckiej „Jadernówce” odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej Piotra Duraka „Po obu stronach Bugu”, która jest plonem jego kilkuletnich wędrówek po polskiej i ukraińskiej stronie granicznej rzeki Bug. Piotr Durak, polonista z wykształcenia, redaktor Tygodnika Regionalnego „Korso” w Mielcu, nauczyciel i literat oraz podróżnik do miejsc niezwykłych, często na pontonie, w bardzo skromnych warunkach. Jego podróże poza jednak celem krajoznawczym mają także cele poznawcze i odkrywcze, zwłaszcza wszystkiego, co niszczeje, podupada i przechodzi do historii. W ten właśnie sposób Piotr Durak wykonał tysiące fotografii chylących się ku upadkowi cerkwi i kościołów, zamkniętych i niedostępnych, do których nieraz zaglądał obiektywem przez rozbite okno, czy też dziurę w dachu. Piotr jest więc specyficznym dokumentalistą zniszczenia i przemijania, ale jak sam twierdzi – mimo jednak zwycięstwa sacrum nad profanum, odkrywania piękna w ruinach, butwiejących ikonach i walących się murach. Jego praca to doskonały materiał do znawców tematu, w tym historyków sztuki. Być może zainspiruje do wielu prac i badań, ale przede wszystkim renowacji, tych wszystkich budowli, które jeszcze całkowicie się nie rozpadły.

Wystawę Piotra Duraka zaszczycił swoją obecnością m.in. Zbigniew Tymuła – starosta mielecki, Jacek Tejchma – dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu oraz dr Jerzy Skrzypczak – dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu. Słowo wstępne o autorze wygłosił oraz otwarcia wystawy dokonał Janusz Halisz – dyrektor „Jadernówki”.

Inf., fot. i wideo: Włodzimierz Gąsiewski

 

 

 

 

Piotra Duraka Po obu stronach Bugu

Sprawdź również

Bieszczadzkie echa Podkarpackich Imienin Krystyn

Tegoroczne VIII Podkarpackie Imieniny Krystyn w Komańczy odbiły się szerokim echem nie tylko w kraju …