Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / „Fotografowie wojny” w Jadernówce

„Fotografowie wojny” w Jadernówce

Listopad w kontekstach historycznych kojarzy się większości z nas z I wojną światową , głównie za sprawą odzyskania niepodległości. Nasza listopadowa prezentacja fotografów wojennych wpisuje się w ten historyczny kontekst spojrzenia na wojnę.

Wystawa „Fotografowie wojny” przedstawia prace trzech  wielkich czeskich fotografów wojennych, żołnierzy Armii Austro-Węgier, o których istnieniu nie wiedziano przez ponad 90 lat.

Ich fotografie są odkryciem na skalę światową, szczególnie że historia zna bardzo mało nazwisk fotografów I wojny światowej, a tym bardziej nie zna ich całościowego dzieła. Tylko dzięki szczęśliwemu przypadkowi kurator wystawy Jaroslav Kučera dotarł do starych negatywów Gustava Broža, Jana Myšičky, a fotografie Jendy Rajmana odkrył jego wnuk Pavel Hančar.

Kiedy mówimy o wojnie, w pierwszych skojarzeniach widzimy frontowe linie, umocnienia, wymianę ognia i poległych żołnierzy…  Prezentowane na wystawie obrazy ukazują wojnę niejako od kuchni. Fotografowie uchwycili codzienne życie żołnierzy podczas codziennych czynności nie związanych bezpośrednio z walką. Są sceny kuchenne, kontakty z ludnością cywilną, czas na rozrywkę, praktyki religijne, choć nie brakuje obrazów pełnych dramaturgii – operacji w szpitalach polowych czy zniszczeń wojennych. Ta cała opowieść jest nie tylko dokumentem wojennej wędrówki trzech żołnierzy-fotografów. Jest także dowodem na to, że wojna, każda wojna ma rozmaite oblicza, jest teatrem, gdzie odgrywają się ludzkie czy polityczne dramaty, ale także życie ma swoje zwyczajne aspekty znane z czasu pokoju.

Wystawę zorganizowaliśmy dzięki uprzejmości Czeskiego Centrum w Warszawie, które jest dysponentem prezentowanych fotografii.

Zapraszamy do „Jadernówki” – otwarcie wystawy w środę 8 listopada o godzinie 18, wystawa czynna do 9 grudnia.

Janusz Halisz
Kustosz Działu Fotografii Muzeum Regionalnego w Mielcu

Sprawdź również

Są pieniądze na izbę pamięci

Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim pozyskał 1,6 mln zł na przebudowę budynku byłej rzeźni w …