Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Gabinet pediatryczny na pogotowiu od czerwca

Gabinet pediatryczny na pogotowiu od czerwca

Na razie pediatrzy wspomagani innymi lekarzami z doświadczeniem pediatrycznym

Gabinet pediatryczny od czerwca. Lekarze skupią się tylko na najmłodszych

            W odpowiedzi na zabiegi rodziców o stworzenie w mieleckim pogotowiu ratunkowym gabinetu, który w ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej przyjmowałby tylko dzieci, starosta powiatowy Zbigniew Tymuła wraz z dyrektorami pogotowia ratunkowego zapoczątkowali proces stworzenia ambulatorium pediatrycznego. Od czerwca zostanie otwarty gabinet, który umożliwi przyjmowanie dzieci przez pediatrów lub lekarzy w trakcie specjalizacji, bądź, jeśli nie będzie takiej możliwości, innych lekarzy po stażu m.in. na oddziale pediatrii. To pierwszy krok na drodze, której celem jest zapewnienie gabinetu, w którym zgodnie z założeniami, z czasem mieliby przyjmować pediatrzy i lekarze w trakcji specjalizacji. Już teraz jednak rodzice odczują zmianę, bo będą mieli do dyspozycji gabinet zajmujący się tylko najmłodszymi.   

 W polskich realiach lekarzy specjalistów brakuje od lat, ponieważ wykształcenie fachowca w dziedzinie medycyny trwa najkrócej 13 lat (6 lat studiów, rok stażu oraz 6 lat specjalizacji). Ponadto specjaliści pediatrzy pracują głównie na oddziałach dziecięcych, gdzie często dyżurują w godzinach pokrywających się z czasem pracy ambulatoriów nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Nie inaczej jest w powiecie mieleckim, gdzie pediatrów nie tylko jest mało, ale mają już swoje zobowiązania zawodowe uniemożliwiające im  współpracę z pogotowiem. Wyjściem było poproszenie o wsparcie lekarzy rodzinnych z „przychodni” rodzinnych, z których, na specjalnie zorganizowanym spotkaniu u starosty mieleckiego, dwóch zgodziło się na współpracę z ambulatorium (od czerwca). Ponadto w ambulatorium już jest zatrudnionych dwóch pediatrów i dwóch lekarzy w trakcie specjalizacji z pediatrii, którzy w miarę możliwości będą od czerwca obejmować dyżury w nowoutworzonym gabinecie pediatrycznym. Z powodu braku na rynku wolnych zawodowo lekarzy pediatrów, początkowo wsparcie zapewnią młodzi lekarze, którzy posiadają najnowocześniejszą wiedzę z zakresu pediatrii (sprawdzoną egzaminem) i popartą praktyką (mają za sobą co najmniej staż na pediatrii). Ułatwieniem będzie fakt, że gabinet będzie przeznaczony tylko dla dzieci, co wyeliminuje bądź znacznie skróci czas oczekiwania najmłodszych na poradę, a także pozwoli lekarzom z nowego gabinetu skupić się wyłącznie na małych pacjentach.

 Jest oczywiste, że m.in. z powodu wspomnianego braku w całej Polsce lekarzy pediatrów, zwłaszcza takich bez zobowiązań zawodowych w godzinach pracy ambulatorium, nie ma możliwości dowolnych ustaleń w zakresie pracy takiego ambulatorium. Zostało zrobione wszystko, na co pozwalają obecne realia, by jak najdalej wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Planowany jest dalszy rozwój gabinetu pediatrycznego. Otwartość zarządu powiatu i dyrekcji powiatu na inicjatywę rodziców i współpracę z kolejnymi specjalistami, z czasem spowoduje jeszcze wyższe wyspecjalizowanie się gabinetu. To jednak proces, którego nie sposób sztucznie skrócić. – Jednak już teraz rodzice zobaczą różnicę w pracy ambulatorium, ponieważ do pracy w gabinecie pediatrycznym będą dysponowani specjaliści lub inni lekarze z doświadczeniem pediatrycznym, których uwaga zawodowa w pogotowiu będzie skupiać się tylko na dzieciach. Także oni będą kierowani do wyjazdów karetką do maluchów. Dostępność do opieki medycznej ukierunkowanej  specjalnie na potrzeby najmłodszych będzie dużo większa – mówi Aneta Dyka-Urbańska, rzecznik prasowy pogotowia ratunkowego w Mielcu.

Należy jednak pamiętać, że ambulatorium pogotowia ratunkowego, także pediatryczne, jest tylko wsparciem lekarzy rodzinnych w sytuacji nagłej a w momencie, gdy poradnie rodzinne nie pracują (od godziny 18.00 do 8.00 rano oraz dni wolne od pracy). Lekarz, który będzie dyżurował w takim gabinecie pogotowia, nawet specjalista, nie zna pacjenta, jego przeszłości medycznej, historii farmakologicznej, nie jest w stanie w sposób ciągły kontrolować rozwoju choroby i przeprowadzić kontroli. Pomaga tylko doraźnie w razie nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Idea poradni medycyny rodzinnej zakłada zapewnienie choremu jak największego bezpieczeństwo i najskuteczniejszej pomocy. A taką gwarantuje lekarz rodzinny, który ma kompletną wiedzą o przeszłości danego chorego i przebiegu bieżącej choroby. Jeśli ma się możliwość, zawsze należy wybrać pediatrę, który doskonale zna małego pacjenta.

 

Aneta Dyka-Urbańska

 

Sprawdź również

PZL Mielec dostarczyły śmigłowiec S-70i Black Hawk dla polskiej Policji

PZL Mielec zakończył dostawę zakontraktowanych śmigłowców S-70i Black Hawk dla polskiej Policji, zwiększając tym samym …