Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Gazetki stanu wojennego w I LO w Mielcu

Gazetki stanu wojennego w I LO w Mielcu

W I liceum Ogólnokształcącym im. St. Konarskiego w Mielcu od 13 grudnia br. można oglądać kilkanaście gazetek szkolnych, które upamiętniają stan wojenny wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 r. Warto nadmienić, że na przełomie 1980 i 1981 r. większość grona pedagogicznego tego mieleckiego liceum należała do NSZZ „Solidarność”. Nauczyciele z „Konarskiego” aktywnie włączali się wówczas w nurt przemian społecznych, ale też i edukacyjnych. Przykładem tego była m.in. działalność dr Mirosława Maciągi – nauczyciela, który na z racji swoich uzdolnień plastycznych i wiedzy historycznej zawiesił w szkolnych gablotach portrety i informacje o działalności Józefa Piłsudzkiego, jak też zdjęcia, kopie dokumentów i gazet przedstawiających ukrywaną przez władze PRL prawdę o Katyniu. Gazetki te zostały jednak usunięte. Niektórzy pedagodzy z I LO działali także w miejskich i rejonowych strukturach „Solidarności”. Wśród nich Józef Chrobak i Władysław Krupa byli członkami Komisji Rejonowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Mielcu. Wprowadzenie stanu wojennego zahamowało zainicjowane przez „Solidarność” zmiany i m.in. nadal nauczono w szkołach zafałszowanej historii Polski. Obecna w I LO wystawa gazetek przedstawiających wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, przypomina i uświadamia urodzonym już w wolnej Polsce, jej młodym obywatelom, że droga do tej wolności była okupiona prześladowaniami i represjami, a niejednokrotnie też śmiercią zwolenników „Solidarności”, a niejednokrotnie też przypadkowych ludzi. Gazetki w I LO wykonali uczniowie tej szkoły pod opieką nauczycielki historii Elżbiety Poloczek.

Inf. i fot. Włodzimierz Gąsiewski

Gazetki stanu wojennego w I LO w Mielcu

Sprawdź również

Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [zdjęcia]

1 sierpnia pod pomnikiem Armii Krajowej odbyły się obchody 80.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach …