Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / Godne polecenia / Gimnazjalni twórcy ze Stalowej Woli i Jaty najlepsi

Gimnazjalni twórcy ze Stalowej Woli i Jaty najlepsi

21 maja w auli Zespołu Szkół w Jeżowem odbył się finał IV Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”. Werdykt jury zadecydował, że najlepszymi spośród 76. gimnazjalnych twórców, którzy wzięli udział w konkursie, zostały Natalia Rusin i Katarzyna Porębska ze Stalowej Woli (w kategorii poezji) oraz Monika Bieleń z Jaty (w kategorii prozy).

 

Czytaj dalej pod reklamą…

 

 

            Cieszący się od początku dużym zainteresowaniem konkurs literacki, skierowany do młodzieży gimnazjalnej, zgromadził liczne grono laureatów i ich opiekunów z kilku powiatów Podkarpacia. W auli Zespołu Szkół w Jeżowem witali przybyłych gości dyrektor szkoły Stanisław Haduch, organizator konkursu – polonista Ryszard Mścisz, oraz młodzież licealna. Patronat honorowy nad IV Konkursem Twórczości Literackiej objął Starosta Niżański Robert Bednarz, który od początku był z nim związany – wcześniej jako radny powiatowy.

            Uczestników finału konkursu „Gdy słowa dojrzewają” powitał serdecznie dyrektor Stanisław Haduch, wyrażając także swoją wdzięczność staroście Robertowi Bednarzowi za wsparcie dla tego przedsięwzięcia i osobisty udział w gali finałowej. Jej program przedstawił Ryszard Mścisz – organizator i zarazem jeden z konkursowych jurorów. Jury IV Konkursu Twórczości Literackiej po raz kolejny przewodniczyła wiceprezes rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich – Małgorzata Żurecka ze Stalowej Woli. Ponadto zasiadały w nim Marta Gdula-Żukowicz, przez kilka lat prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, oraz Irena Czyżowska-Smusz, polonistka Zespołu Szkół w Jeżowem oraz Liceum Ogólnokształcącego w Kamieniu. Patronami konkursu byli także: rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich, kwartalnik literacko-artystyczny „Fraza” w Rzeszowie, który wydawany jest przez pracowników naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Stowarzyszenie Literackie „Witryna” oraz Gminne Centrum Kultury w Jeżowem.

            Za piękną dekorację i przyjmowanie gości konkursu odpowiadały pierwszoklasistki Sylwia Błądek, Paulina Piędel i Bernadetta Szewc. Ostatnia z nich wraz z koleżankami klasowymi Magdaleną Sobieszek, Moniką Borek, Małgorzatą Peszt i Aleksandrą Orszak stworzyła na szkolnej scenie zainscenizowany klub czytelników, którego zadaniem było przybliżenie wszystkim części nagrodzonych tekstów. Przewodnicząca jury Małgorzata Żurecka wypowiedziała wiele ciepłych słów o gimnazjalnych twórcach, idei konkursu i samej jego organizacji. Pewnym dopełnieniem w większości poważnych tekstów konkursowych był znakomity kabaretowy występ Gabrieli Pikor i Sabiny Przybysz. Kolejnym punktem programu było wystąpienie organizatora Ryszarda Mścisza, który zaprezentował statystykę konkursową i uwagi warsztatowe, związane z nadesłanymi propozycjami literackimi. Okazało się na przykład, że w tym roku po raz pierwszy dotarły do Jeżowego utwory twórców spoza Podkarpacia: z Nowego Sącza i Warszawy.

            Najważniejszym momentem imprezy finałowej było odczytanie przez Ryszarda Mścisza i wręczenie przez starostę Roberta Bednarza oraz jurorki Małgorzatę Żurecką i Martę Gdulę-Żukowicz wyróżnień i nagród głównych. Na początek jednak swoją nagrodę Michałowi Szelidze z Publicznego Gimnazjum w Groblach wręczyła przewodnicząca jury, a następnie organizator konkursu własnymi nagrodami obdarzył Katarzynę Marut z gimnazjum w Jacie i Karolinę Delektę z Cholewianej Góry.

            W kategorii poezji przyznano dwie równorzędne nagrody pierwsze dla stalowowolskich gimnazjalistek: Natalii Rusin (Gimnazjum nr 5) i Katarzyny Porębskiej (Gimnazjum Katolickie). Za najlepszą w kategorii prozy została uznana Monika Bieleń z Publicznego Gimnazjum w Jacie. Drugą i trzecią  nagrodę za poezję otrzymały również gimnazjalistki stalowowolskie – Wiktoria Słomska (Gimnazjum Katolickie) i Angelika Kędzia (Gimnazjum nr 5). W prozie nagrodę II otrzymali Mateusz Kata (Gimnazjum nr 7 w Stalowej Woli) oraz Katarzyna Cisek (Publiczne Gimnazjum w Jeżowem), zaś III nagroda przypadła Katarzynie Wojtak (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ulanowie) i Paulina Mazur (Publiczne Gimnazjum w Zarzeczu). Wśród kilkunastu wyróżnień konkursowych zwraca uwagę wszechstronność twórcza Wiktorii Pikuły z Gimnazjum nr 1 w Nisku, która została wyróżniona zarówno w poezji, jak i w prozie. Dyplomy i książkowe upominki przypadły także opiekunom laureatów (łącznie 23.), spośród których szczególną uwagę zwraca osiągniecie mgr Zofii Wlazło z Gimnazjum nr 5 w Stalowej Woli, która mogła się cieszyć z sukcesu trzech laureatek.

            W swoim wystąpieniu po wręczeniu konkursowych laurów starosta Robert Bednarz docenił ideę konkursu i pogratulował literackich talentów oraz zdobytych laurów gimnazjalistom, ponadto zaś zachęcił ich do wyboru Zespołu Szkół w Jeżowem – szkoły, która nie tylko oferuje wysoki poziom nauczania, ale także rozwijanie talentów literackich i dziennikarskich.

            Sesje zdjęciowe, kuluarowe rozmowy i poczęstunek dla uczestników finału IV Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają” to finalny akcent kolejnej udanej imprezy w Zespole Szkół w Jeżowem.

Ryszard Mścisz

 

Gimnazjalni twĂłrcy ze Stalowej Woli i Jaty najlepsi

Sprawdź również

Kulturalne wakacje w Mielcu