Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Fotogaleria / Historie ratowania Żydów – pamiętamy o lokalnej przeszłości

Historie ratowania Żydów – pamiętamy o lokalnej przeszłości

P1040505 „Sprawiedliwi Ziemi Mieleckiej i okolic” to tytuł wykładu, jaki 5 kwietnia 2016 roku wygłosił uczniom Technikum Budowlanego historyk, nauczyciel i dziennikarz  dr Włodzimierz Gąsiewski. To kolejne spotkanie z cyklu lekcji edukacji regionalnej, które odbywają się w Bibliotece Pedagogicznej w Mielcu przy ul. Wyspiańskiego 6.

Celem zajęć było zainteresowanie uczniów dziedzictwem kulturowym własnego regionu oraz kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku do mniejszości narodowych. Dr Włodzimierz Gąsiewski – autor wielu publikacji o Mielcu i regionie, rozpoczął wykład od przypomnienia uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, następnie omówił prześladowania Żydów na Ziemi Mieleckiej. Mówił o historii wzajemnych stosunków Polaków i Żydów, przesiedlaniu ludności żydowskiej, masowej deportacji i eksterminacji Żydów  w 1942 r. Podkreślił zaangażowanie Polaków w niesienie pomocy Żydom skazanym na zagładę – wymienił osoby kierujące się altruizmem, które z oddaniem opiekowały się ukrywającymi osobami. Prowadzone badania umożliwiają odkrywanie nowych śladów, nieznanych dotąd historii, przechowywanych w pamięci ostatnich żyjących świadków. Dzięki postawie Polaków na Ziemi Mieleckiej uratowała się część ludności żydowskiej. Dr Włodzimierz Gąsiewski podkreślił, że najwięcej w świecie medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” otrzymali  Polacy. Ciekawy wykład uzupełniła prezentacja multimedialna i wystawa książek autorstwa Włodzimierza Gąsiewskiego, a podsumowaniem zajęć było wiele pytań od uczniów zainteresowanych omawianym tematem.

Inf. i fot. Biblioteka Pedagogiczna w Mielcu

 

Sprawdź również

Ruszyły zapisy na 4. Zimowy Triathlon w Galerii Navigator

Zapraszamy na 4. Zimowy Triathlon w Galerii Navigator, który odbędzie się 24 stycznia 2021 roku. …