Zespół Muzyki Dawnej „Hortus Musicus” pod kierownictwem Tomasza Nowakowskiego powrócił z 42 Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” z cenną nagrodą. Zespół działający w Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu zdobył Srebrna „Harfa Eola” oraz nagrodę pieniężną Starosty Powiatu Kaliskiego.
To 12 z kolei tego typu nagroda w kolekcji zespołu, którymi corocznie udowodnia przynależność do najlepszych uczniowskich grup wykonujących muzykę dawną w Polsce.
Oprócz tego indywidualne dyplomy uznania otrzymali członkowie zespołu: Kornelia Cudo za kreatywną grę na fideli i Kamil Leśniak za diminucyjną realizację partii solowej na vihueli.
Festiwal w Kaliszu odbywał się od 4 do 8 lutego. Zespół pojawił się tam w stałym składzie: Kornelia Cudo, Agnieszka Guła, Kalina Rokosz, Kamil Leśniak oraz Patryk Skrzypek. „Hortus” zaprezentował repertuar rodem z epoki średniowiecza i renesansu, w tym piękną, polską melodię „Maria en mitissima”.
Wiceprezydent Kalisza, Grzegorz Kulawinek, tak mówił na zakończenie festiwalu: – „Od 42 lat nasze miasto gości młodych artystów, sięgających do subtelnego nurtu muzycznego, dzięki czemu stajemy się uczestnikami swego rodzaju podróży w czasie. Dziś przyszła pora na podsumowanie i słowa wdzięczności za to, że przez festiwalowe dni wypełniacie Kalisz swoją pasją, chęcią sięgania do korzeni, poznawania przeszłości poprzez muzykę. To wspaniałe, że wielu z Was gościmy w Kaliszu wielokrotnie”.
W tegorocznym festiwalu wzięło udział 19 zespołów z 10 województw. Jego uczestnicy, oprócz udziału w konkursie, mieli okazję wiele koncertować. W przypadku mieleckiej grupy były to dwa koncerty: w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim.
Pobyt w Kaliszu był także okazją do doskonalenia umiejętności muzycznych na warsztatach i wykładach, wspólnego muzykowania i przebywania w gronie przyjaciół.
Małgorzata Rojkowicz