Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / I TY PODARUJ ŻYCIE! – MY JUŻ TO ZROBILIŚMY!

I TY PODARUJ ŻYCIE! – MY JUŻ TO ZROBILIŚMY!

podaruj zycieKampania społeczna
INSCENIZACJA ROZPRAWY KARNEJ
Jednym z najciekawszych punkto w naszego projektu jest inscenizacja rozprawy karnej dotykającej problemo w legalnos ci przeszczepiania narządo w – art. 44 §1 Ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komo rek, tkanek i narządo w zrealizowaną w Sądzie Rejonowym w Mielcu.
SPOTKANIA Z MŁODZIEŻĄ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
• Żespo ł Szko ł Technicznych
• Żespo ł Szko ł Ogo lnokształcących nr. 1
• I Liceum Ogo lnokształcące im. Stanisława Konarskiego
• II Liceum Ogo lnokształcące im. Mikołaja Kopernika
• Żespo ł Szko ł Budowlanych im. Ż ołnierzy Armii Krajowej
• Żespo ł Szko ł Ekonomicznych im. Bł. Ks. Romana Sitki
• Żespo ł Szko ł im. Prof. Janusza Groszkowskiego
• Szkoła Mistrzostwa Sportowego
KONFERENCJA Z UDZIAŁEM PRZEDSTAWICIELI ŚRODOWISKA MEDYCZNEGO
Gło wnym punktem naszego projektu jest zorganizowanie konferencji z udziałem przedstawicieli s rodowiska medycznego, kto rzy, na co dzien spotykają się z tematem transplantologii. Konferencja ma na celu przyciągnięcie uwagi mieszkan co w powiatu i skłonic ich do rozmowy na ten temat z rodziną.
TERMIN KONFERENCJI
12.03.2016 r. godz. 12:00 – 15:00

„I Ty Podaruj Życie” – to nazwa i jednocześnie myśl przewodnia projektu społecznego realizowanego przez młodzież z mieleckich szkół średnich na terenie powiatu mieleckiego w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Projektów Społecznych „Zwolnieni z Teorii”.

Na początek o nas samych:

RAFAŁ – (kierownik) uczeń III klasy technikum o profilu informatycznym ZST. Interesuje się prawem. Angażuje się we wszelkiego rodzaju projekty i konkursy.

AGATA – (zastępca kierownika) uczennica V Liceum Ogólnokształcącego. Aktualnie jest w klasie maturalnej o profilu biologiczno-chemicznym. Jej marzeniem jest medycyna.

ADAM – uczeń III klasy technikum o profilu informatycznym ZST. Działa bardzo aktywnie w KSM Wadowice Górne. To właśnie on stworzył nasze logo.

KAROLINA – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w klasie maturalnej o profilu matematyczno-fizycznym. Jest aktywna społecznie. Interesuje się zarządzaniem i ekonomią.

TOMEK – uczeń III klasy technikum o profilu informatycznym ZST. Interesuje się tworzeniem stron internetowych. Podobnie jak Adam aktywnie działa w KSM Wadowice Górne.

 

Wszystkich nas łączy zaangażowanie w działalność na rzecz środowiska lokalnego.

Na pomysł o przystąpieniu do Olimpiady wpadł nasz kolega i zarazem lider projektu – Rafał.
To on zachęcił nas – czwórkę przyjaciół, teraz również członków projektu – do stworzenia czegoś nowego, ciekawego, czegoś, co pozwoliłoby nam wykazać się naszymi pomysłami
i umiejętnościami.

Agata, prawa ręka kierownika projektu, wpadła na pomysł by zająć się kwestią transplantologii. Szybko otrzymaliśmy statystyki od Centrum Organizacyjno-Koordynuującego ds. Transplantacji „POLTRANSPLANT”, które odnosiły się do powiatu mieleckiego. Sytuacja przedstawiała się tragicznie – w 2013 i 2015 roku w całym powiecie odnotowano tylko jednego dawcę narządów, natomiast
w 2014 roku zgody na oddanie narządów nie wyraził nikt. Analizując przyczyny tych statystyk, doszliśmy do wniosku, że problemem jest zbyt niski poziom wiedzy na temat transplantologii. Tak zrodził się cel naszego projektu – podniesienie poziomu świadomości społecznej, zapoznanie mieszkańców naszego powiatu z tematem transplantacji oraz kwestią wyrażania zgody na pobranie narządów. Zapragnęliśmy, by temat pośmiertnego oddawania narządów przestał stanowić tabu
i by każdy mógł otwarcie rozmawiać ze swoimi bliskimi o swojej woli.

Postanowiliśmy coś zmienić.

Nasze działania rozpoczęliśmy od opracowania planu całego projektu. Następnie postaraliśmy się
o wsparcie i w ten sposób otrzymaliśmy patronat honorowy Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Starosty Powiatu Mieleckiego Zbigniewa Tymuły, który udzielił nam również wsparcia finansowego, oraz Szpitala Powiatowego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” zapewniło nam patronat merytoryczny, a Mielecka Telewizja Internetowa TVM – patronat medialny. Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu również została naszym patronem, a Zespół Szkół Technicznych w Mielcu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1
w Mielcu zostały partnerami projektu.

Z racji naszego wieku uznaliśmy, że najlepszymi odbiorcami będą nasi rówieśnicy, a więc uczniowie mieleckich szkół średnich. Szacowana liczba beneficjentów projektu w tych placówkach to ponad tysiąc osób z ośmiu szkół. Zadaliśmy sobie pytanie – jak do nich trafić?

Kampania społeczna projektu obejmuje spotkania edukacyjno-informacyjne
w szkołach, które zaplanowaliśmy na styczeń i luty 2016 roku. Opracowaliśmy prezentację multimedialną, która towarzyszy każdemu tego typu wydarzeniu. Ponadto dzięki pomocy
i wsparciu Sądu Rejonowego w Mielcu nagraliśmy inscenizację rozprawy karnej, dotyczącej problemu legalności pobierania, przechowywania i przeszczepiania narządów.

Na marzec 2016 roku zaplanowaliśmy konferencję z udziałem przedstawicieli środowiska medycznego, na którą zaprosimy również wszystkich naszych patronów i partnerów, uczniów
i nauczycieli szkół, które odwiedzamy, ale też każdego, kto jest zainteresowany tematem transplantologii.

Obecnie jesteśmy na etapie przeprowadzania spotkań w szkołach – planujemy je zakończyć jeszcze przed feriami zimowymi. Cieszymy się, że uczniowie i nauczyciele bardzo aktywnie w nich uczestniczą. Daje nam to dużo siły do działania oraz satysfakcji. Dzięki temu widzimy,
że to, co robimy ma sens!

Świadomość, że propagowanie idei transplantacji może mieć ogromny wpływ na życie innych daje nam uczucie spełnienia i motywuje do pracy. Dzięki temu czujemy się potrzebni, a to, co robimy nabiera wyjątkowego znaczenia.

Chcesz sam dowiedzieć się więcej?

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na konferencję, która odbędzie się 12 marca 2016 roku w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.

Liczymy na Was i na Waszą obecność!

https://web.facebook.com/itypodarujzycie

http://www.itypodarujzycie.mielec.pl/

Sprawdź również

Spektakl „Zgrywusy”

Spektakl „Zgrywusy” w wykonaniu aktorów młodzieżowego Teatru „Magia” dobrze wypadł na scenie Domu Kultury SCK. …