Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / III koncert XX Mieleckiego Festiwalu Muzycznego

III koncert XX Mieleckiego Festiwalu Muzycznego

Gruzini zachwycili publiczność festiwalową

Nasi rodacy opowiadają, że będąc w Gruzji Polak nie musi się o nic martwić, doświadcza gościnności i serdeczności. Podobnie zachowali się wobec Gruzinów mielczanie: gorąco ich przyjęli i nie chcieli wypuścić ze sceny! Mowa, rzecz jasna, o występie zespołu Urmuli z Gruzji, który 8 lipca wystąpił podczas III koncertu XX Mieleckiego Festiwalu Muzycznego. Klimatyczny koncert w parku Oborskich spełniał wszystkie kryteria, aby przyznać mu wysokie oceny. Była więc przede wszystkim fantastyczna muzyka w doskonałym wykonaniu, ale też dobrze nastrojona publiczność. A wszystko to w ciepły, letni wieczór w pięknym otoczeniu.

Koncert, zgodnie z zapowiedzią, oparty był głównie na tradycyjnej muzyce gruzińskiej. Pięciu członków zespołu Urmuli wykonało a capella pieśni polifoniczne charakterystyczne dla gruzińskiego folkloru, z których najstarsze wywodziły się ze średniowiecza. Mocne, czyste głosy śpiewaków Urmuli nie były jedynym atutem występu. Na koncert złożyły się także utwory instrumentalne, które przywracały pamięci dawne instrumenty gruzińskie. Muzycy grali na: lutni phanduri chonguri, podwójnostroikowym dętym drewnianym duduku, smyczkowym chuniri, flecie salamuri oraz dudach chiboni.

Publiczność dopisała, na koncert przybyło ponad 300 widzów, którym wykonywana muzyka wyjątkowo przypadła do gustu. Po blisko 2 godzinach koncertu, muzycy musieli jeszcze kilkakrotnie bisować, aby nasycić zachwyconych mielczan.

Gruziński Quintet Urmuli powstał w 1994 r. w Tbilisi. Zespół kultywuje tradycje muzyczne kultury gruzińskiej.

Urmuli Quintet:

Nugzar Kavtaradze – śpiew, phanduri, duduk

Shalva Abramashvili – śpiew, chuniri

David Ratiani – śpiew, chonguri-dabali bani, duduk

Tamaz Mamaladze – śpiew, phanduri-bani

Gela Tabashidze – śpiew, salamuri

Małgorzata Rojkowicz

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …