W dniu 11 listopada br. (poniedziałek) będziemy świętować kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę zawsze kojarzy się z Legionami Piłsudskiego.
Legiony Polskie to polskie oddziały wojskowe, którym początek dała Pierwsza Kompania Kadrowa utworzona 3 sierpnia 1914 r. w Krakowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Legioniści walczyli w l wojnie światowej, ci którzy dotrwali do 1918 roku dali początek polskim siłom zbrojnym w wolnej Polsce.
Pamięć o Legionach jest szczególnie żywa właśnie w czasie święta 11 listopada. Z tej też okazji przesyłam kilka fotografii legionisty, który służył także w armii wolnej Polski, pochodzącego z Tuszowa Narodowego – Jana Światkowskiego.
Ten wybitny oficer Wojska Polskiego był uczestnikiem trzech wojen: l wojny światowej, wojny z najazdem bolszewickim ( 1920 r. ), i ll wojny światowej. Jego bogaty życiorys opisany jest w wydaniach książkowych Jerzego Skrzypczaka między innymi w takich pozycjach jak: „ Idea i czyn” oraz „ Na drodze do wolności”. Życiorys Jana Światkowskiego jest również przedstawiony w sposób wyczerpujący w „ Wieściach Regionalnych” – pod redakcją Włodzimierza Gąsiewskiego ( grudzień 1997 r.).
- Fotografia pierwsza przedstawia legionistów mieleckich po zdaniu matury w terminie nadzwyczajnym, w czasie urlopu z wojny – trzeci z lewej: Jan Światkowski z Tuszowa Narodowego późniejszy ppłk. WP, pierwszy z prawej: Tadeusz Niezabitowski z Tarnobrzega późniejszy płk. WP, pierwszy z lewej: Jan Werynski z Mielca późniejszy wiceprezydent Lwowa, zamordowany przez Sowietów w 1939 r. w Bykowni.
- Fotografia druga przedstawia legionistów mieleckich w okopach – pierwszy z prawej: Jan Światkowski z Tuszowa Narodowego, trzeci z lewej (siedzi): Czesław Dębicki z Mielca.
- Fotografia trzecia przedstawia Jana Światkowskiego w randze majora WP.
- Fotografia czwarta przedstawia Jana Światkowskiego w czasie ćwiczeń na poligonie wojskowym.
- Na fotografii piątej – Jan Światkowski ze swoimi dziećmi: Lechem i Wandą.
- Na fotografii szóstej – rodzice Jana Światkowskiego : Mateusz i Agnieszka.
- Na fotografii siódmej – posiadłość Jana Światkowskiego w Głogoczowie pod Krakowem. Na pierwszym planie Jego Żona Józefa.
Chciałem jeszcze dodać, że w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tuszowie Narodowym znajduje się specjalny kącik zawierający wiele zdjęć i pamiątek dot. legionisty i późniejszego ppłk. WP – Jana Światkowskiego.
KAZIMIERZ TARAPATA
Jan Ĺwiatkowski – legionista z Tuszowa Narodowego