Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Józef Witek, Dąbrowscy i Andrex” – saga rodzinno-przemysłowa

Józef Witek, Dąbrowscy i Andrex” – saga rodzinno-przemysłowa

Przez ponad 30 już lat zajmowania się jako dziennikarz i historyk tematyką społeczno-gospodarczą i historyczną  ziemi mieleckiej, zetknąłem się z dziesiątkami publikacji książkowych różnych autorów, w tym także co najmniej kilkunastoma opracowaniami o treści gospodarczej. Należy przyznać, że najwięcej opracowań na swój temat miało WSK-PZL Mielec oraz jej następca PZL Mielec, gdzie nawet jednej pt. „Od Łosia do Black Hawka” byłem autorem. Prekursorem dwutomowej książki o mieleckim rzemiośle był. śp. dr Mirosław Maciąga, ale najwięcej tego typu wydawnictw przygotował Józef Witek, który pełni rolę niezmordowanego kronikarza różnorodnych dziedzin życia Mielca i okolic, sięgając nawet po Rzeszów. Poczytne miejsce zajmują tu wydawnictwa o tematyce gospodarczej.

Tym razem w 2020 r. ukazało się monumentalne wręcz opracowanie tego autora pt. Dąbrowscy i „Andrex” (według wspomnień Łucji i Andrzeja Dąbrowskich, a przyczynkiem było 35 lat działalności tej firmy (1985-2020). Obszerna książka formatu 22×30 cm, w twardej oprawie licząca 384 strony na grubym kredowym papierze zawiera następujące rozdziały:

Od autora

Hymn „Andrex-u”

Sztandar „Andrex-u”

Honorowe wyróżnienia „Andrex-u”

Gawłuszowice i okolice

Dzieciństwo i młodość Andrzeja i Łucji

Andrzej i Łucja małżeństwem

Rodzina Andrzeja

Rodzina Łucji

Pierwsze lata małżeństwa

Utworzenie Zakładu Produkcji Zamknięć Koronkowych w Kliszowie

Zmiana nazwy firmy na „Ślusarstwo” i przeniesienie siedziby do Mielca, a następnie do Brzyścia

Utworzenie Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Uslugowo-Handlowego „Andrex”

Powstanie Zajazdu „Anna”

Działanie w tempie i standardach XXI wieku

Przekształcenie PPUH „Andrex” Andrzej Dąbrowski w „Andrex” – Dąbrowski” Spółka Jawna

Działalność Zajazdu „Anna”

działalność Ośrodka Jazdy Konnej „Tarpan”

Zwierzyniec

Klub Sportowy Andrex

Tradycje firmowe

Działalność społeczna w OSP

Działalność charytatywna

Najbliższa rodzina Andrzeja i Łucji

Hobby

Wycieczki

Dzisiejszy „Andrex” w oczach Andrzeja i Łucji

Pracownicy o „Andrex-ie”

Andrzej i Łucja Dąbrowscy oraz „Andrex” w ocenie przedstawicieli instytucji powiatowych

Posłowie

Aneksy

Bibliografia

Wykaz skrótów.

Taki spis treści mówi już sam za siebie, a książka jest swoistą sagą rodzinno-przemysłowa Dąbrowskich. Swoja drogą z własnych obserwacji wiem, że firma „Andrex” nie tylko zasłużyła tak obszerne opracowanie swojej historii, ale też poprzez swoją działalność gospodarczą i w wielu innych dziedzinach przyczyniła się do rozwoju Brzyścia i okolicy podnosząc też range gospodarczą całego powiatu mieleckiego. Przy okazji historia firmy „Andrex” pokazuje skok cywilizacyjno-przemysłowy jaki dokonał się w sferze początkowo małych firm rodzinnych, które urosły na skalę ogólnopolskich przedsiębiorstw. Firmy takie jak ta będąc niejako w cieniu wielkiego przemysłu przyczyniły się do spadku lokalnego ogromnego bezrobocia z końca XX w., a także do wzrostu zamożności okolicznych mieszkańców i nakierowanie ich wykształcenia także w zawodach technicznych. Do książki zapewne można dotrzeć przez firmę Andrex, powinna ona też być dostępna w bibliotece Gminy Mielec.

Włodzimierz Gąsiewski

Sprawdź również

Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego otrzyma sprzęt medyczny!

Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu znalazła się w gronie placówek, które w środę w …