Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / 100. rocznica odzyskania niepodległości / Jubileuszowa Parada z Piłsudskim w Żarówce [232 zdjęcia i wideo]

Jubileuszowa Parada z Piłsudskim w Żarówce [232 zdjęcia i wideo]

W niedzielę 27 maja 2018 r. odbyła się, jubileuszowa, 10. Parada Konna w Żarówce (gmina Radomyśl Wielki). W tym roku, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jedna z głównych ról przypadła marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Parada Konna to przedsięwzięcie powstałe z pasji do koni. Na realizację tej imprezy zdecydowali się ponad dekadę temu Józefa Smagacz, radna Rady Miejskiej i członkini Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, wraz sołtysem Aleksandrem Mrozem, znanym pasjonatem i hodowcą koni. Z lokalnej imprezy Parada szybko stała się wydarzeniem o zasięgu ponadwojewódzkim. Skierowana jest do miłośników zwierząt, w szczególności koni. Już od dłuższego czasu cieszy się sporym zainteresowaniem, co potwierdza coroczna frekwencja. – Organizując parady chcemy pokazywać te piękne zwierzęta, jakimi są konie, dziś już coraz rzadziej widoczne w pejzażu wsi. Co roku staramy się urozmaicać imprezę.

Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w kaplicy w Żarówce w intencji Ojczyzny, sprawowana przez proboszcza parafii ks. Eugeniusza Haburę. W tym roku, z racji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy imprezy jedną z głównych ról powierzyli marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Toteż przez wioskę przejechały zaprzęgi z zacnym gościem w pierwszym powozie – Józefem Piłsudskim i prowadzącymi legionistami. Komendant zjechał do Żarówki, by wziąć udział w inscenizacji przedstawiającej przekazanie mu władzy wojskowej przez Radę Regencyjną. Nie obyło się bez pieśni legionowych w wykonaniu uczniów ze szkoły w Żarówce, które wynagrodziły trud marszałkowi przekazując mu bukiet biało-czerwonych kwiatów. Po występie wypuszczono w niebo sto biało-czerwonych balonów, a dzieci układały megapuzzle z wizerunkiem Piłsudskiego.

Po oficjalnym otwarciu jubileuszowej Parady, którego dokonał Józef Rybiński – burmistrz Radomyśla Wielkiego. Pokazy w Żarówce swoją obecnością zaszczycił m.in. Starosta Mielecki Zbigniew Tymuła.

Kadryl, konkursy powożenia i czempionaty

Zanim w konkursach zaprezentowali się woźnice, publika zobaczyła kadryl w wykonaniu uczennic Szkółki Jeździeckiej Stadniny Koni LUNA. Tradycyjnie głównym punktem imprezy są jednak konkursy powożenia. W tym roku odbyły się aż trzy. W konkursie amatorskim zaprzęgów parokonnych koni dużych wygrał Hubert Majkutewicz z luzakiem Julią Majkutewicz. W powozach z końmi małymi triumfował zaprzęg Waldemara Harli z Podborza (gm. Radomyśl Wielki) w składzie Daniel Harla i Dawid Skowron. Po raz pierwszy odbył się też konkurs sportowy zaprzęgów parokonnych, w którym triumfował Stanisław Stasiowski z m. Bieździedza (pow. jasielski) z luzakiem Karoliną Żygłowicz.

W niedzielne popołudnie publiczność zgromadzona w Żarówce mogła także podziwiać 12 klaczy w dwóch czempionatach hodowlanych. Jako pierwsze zaprezentowały się klacze rasy śląskiej. Czempionką została Berta Piotra Dziekana z Woli Mieleckiej. Wśród koni zimnokrwistych tytuł przypadł Bulesie Andrzeja Pelca z Czarnej k. Łańcuta.

Koncertowy wieczór

W trakcie imprezy koncertowała kapela Żarowianie, a wieczorem wystąpił Damian Holecki z zespołem. Imprezę zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadziła grupa Alamba Band.

 

Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Rada Sołecka w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim i OSP w Żarówce. Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego, zaś patronat medialny: TVP Rzeszów, Nowiny, Korso, Goniec Radomyski, Wieści Regionalne, nowiny24.pl, hej.mielec.pl, promocja.mielec.pl, Mieleckie Echa, Radio Leliwa i Radio RDN Małopolska.

Inf. Krzysztof Babiarz, Włodzimierz Gąsiewski

fot. i wideo: Włodzimierz Gąsiewski

Uwaga! Właściciele koni i zaprzęgów oraz powożący. Bardzo wysokiej jakości, profesjonalne zdjęcia, można będzie otrzymać bezpłatnie, po uprzednim kontakcie z autorem: tel. 602 776 197; e-mail: gasiewski@interia.eu lub poprzez FB: https://www.facebook.com/gasiewski.wlodek

Szczegółowe wyniki poniżej:

klacze śl. – 50pkt. x

klacze z – 50pkt.

konie duże amatorskie

konie małe amatorskie

konie sportowe

Sprawdź również

Kacper Sadłocha zawodnikiem francuskiego RC Lens

Młody napastnik PGE FKS Stal Mielec przenosi się na zasadzie transferu definitywnego do francuskiej Ligue …