Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / 100. rocznica odzyskania niepodległości / Jubileuszowa Parada z Piłsudskim w Żarówce [232 zdjęcia i wideo]

Jubileuszowa Parada z Piłsudskim w Żarówce [232 zdjęcia i wideo]

W niedzielę 27 maja 2018 r. odbyła się, jubileuszowa, 10. Parada Konna w Żarówce (gmina Radomyśl Wielki). W tym roku, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jedna z głównych ról przypadła marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Parada Konna to przedsięwzięcie powstałe z pasji do koni. Na realizację tej imprezy zdecydowali się ponad dekadę temu Józefa Smagacz, radna Rady Miejskiej i członkini Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, wraz sołtysem Aleksandrem Mrozem, znanym pasjonatem i hodowcą koni. Z lokalnej imprezy Parada szybko stała się wydarzeniem o zasięgu ponadwojewódzkim. Skierowana jest do miłośników zwierząt, w szczególności koni. Już od dłuższego czasu cieszy się sporym zainteresowaniem, co potwierdza coroczna frekwencja. – Organizując parady chcemy pokazywać te piękne zwierzęta, jakimi są konie, dziś już coraz rzadziej widoczne w pejzażu wsi. Co roku staramy się urozmaicać imprezę.

Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta w kaplicy w Żarówce w intencji Ojczyzny, sprawowana przez proboszcza parafii ks. Eugeniusza Haburę. W tym roku, z racji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy imprezy jedną z głównych ról powierzyli marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Toteż przez wioskę przejechały zaprzęgi z zacnym gościem w pierwszym powozie – Józefem Piłsudskim i prowadzącymi legionistami. Komendant zjechał do Żarówki, by wziąć udział w inscenizacji przedstawiającej przekazanie mu władzy wojskowej przez Radę Regencyjną. Nie obyło się bez pieśni legionowych w wykonaniu uczniów ze szkoły w Żarówce, które wynagrodziły trud marszałkowi przekazując mu bukiet biało-czerwonych kwiatów. Po występie wypuszczono w niebo sto biało-czerwonych balonów, a dzieci układały megapuzzle z wizerunkiem Piłsudskiego.

Po oficjalnym otwarciu jubileuszowej Parady, którego dokonał Józef Rybiński – burmistrz Radomyśla Wielkiego. Pokazy w Żarówce swoją obecnością zaszczycił m.in. Starosta Mielecki Zbigniew Tymuła.

Kadryl, konkursy powożenia i czempionaty

Zanim w konkursach zaprezentowali się woźnice, publika zobaczyła kadryl w wykonaniu uczennic Szkółki Jeździeckiej Stadniny Koni LUNA. Tradycyjnie głównym punktem imprezy są jednak konkursy powożenia. W tym roku odbyły się aż trzy. W konkursie amatorskim zaprzęgów parokonnych koni dużych wygrał Hubert Majkutewicz z luzakiem Julią Majkutewicz. W powozach z końmi małymi triumfował zaprzęg Waldemara Harli z Podborza (gm. Radomyśl Wielki) w składzie Daniel Harla i Dawid Skowron. Po raz pierwszy odbył się też konkurs sportowy zaprzęgów parokonnych, w którym triumfował Stanisław Stasiowski z m. Bieździedza (pow. jasielski) z luzakiem Karoliną Żygłowicz.

W niedzielne popołudnie publiczność zgromadzona w Żarówce mogła także podziwiać 12 klaczy w dwóch czempionatach hodowlanych. Jako pierwsze zaprezentowały się klacze rasy śląskiej. Czempionką została Berta Piotra Dziekana z Woli Mieleckiej. Wśród koni zimnokrwistych tytuł przypadł Bulesie Andrzeja Pelca z Czarnej k. Łańcuta.

Koncertowy wieczór

W trakcie imprezy koncertowała kapela Żarowianie, a wieczorem wystąpił Damian Holecki z zespołem. Imprezę zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadziła grupa Alamba Band.

 

Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Rada Sołecka w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim i OSP w Żarówce. Patronat nad imprezą sprawował Burmistrz Radomyśla Wielkiego, zaś patronat medialny: TVP Rzeszów, Nowiny, Korso, Goniec Radomyski, Wieści Regionalne, nowiny24.pl, hej.mielec.pl, promocja.mielec.pl, Mieleckie Echa, Radio Leliwa i Radio RDN Małopolska.

Inf. Krzysztof Babiarz, Włodzimierz Gąsiewski

fot. i wideo: Włodzimierz Gąsiewski

Uwaga! Właściciele koni i zaprzęgów oraz powożący. Bardzo wysokiej jakości, profesjonalne zdjęcia, można będzie otrzymać bezpłatnie, po uprzednim kontakcie z autorem: tel. 602 776 197; e-mail: gasiewski@interia.eu lub poprzez FB: https://www.facebook.com/gasiewski.wlodek

Szczegółowe wyniki poniżej:

klacze śl. – 50pkt. x

klacze z – 50pkt.

konie duże amatorskie

konie małe amatorskie

konie sportowe

Sprawdź również

W Brniu Osuchowskim i Żarówce policjanci zabezpieczają miejsca znalezienia niewybuchów

26.09.2024. Granaty moździerzowe pochodzące prawdopodobnie z czasów II wojny światowej, zostały odnalezione w Brniu Osuchowskim …