Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Sport zdrowie / Zdrowie i uroda / Już po zawodach modelarskich…

Już po zawodach modelarskich…

W sobotę 14 marca w hali sportowej Gimnazjum nr 2 w Mielcu odbyły się Zawody Modeli Halowych klasy F1n. Na imprezę zostali zaproszeni pasjonaci modelarstwa z całego regionu.

 

Zawody rozpoczęły się o godzinie 9.00 rano, przy czym modelarze trenowali już od ponad godziny, aby jak najlepiej wypaść w rywalizacji z kilkunastoma innymi hobbystami.

Zawody otworzył występ Bartosza Kaźmierskiego z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo”, dwukrotnego brązowego medalisty Mistrzostw Polski w modelarstwie zdalnie sterowanym. Bartek pilotował zdalnie sterowany samolot w rytm muzyki. Po „pokazie artystycznym” przyszedł czas na otwarcie zawodów.

Każdy uczestnik latał po 3 razy w trzech Kolejkach. Ze wszystkich 9 lotów wybrano trzy najlepsze, które to zadecydowały o ostatecznym wyniku. Wygrał Eryk Halaburda z Gimnazjum nr 2 w Mielcu (86,27 sekund), drugie miejsce zajął Mateusz Skop z wynikiem 86,26s (zadecydowała 1/100s !), na ostatnim stopniu podium stanął Kacper Krempa, uczeń Gimnazjum nr 2 w Mielcu, otrzymując 80,68s. Wyróżnienia zdobyli: Bartosz Kaźmierski (II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu) z wynikiem 74,96 sekund i Patrycja Leśniak, która w trzech najlepszych rzutach wylatała 73,43s. Najlepszy lot zawodów wykonał Eryk Halaburda (31,78s). Nagrodzeni otrzymali modele szybowców oraz książki o tematyce lotniczej.

Warto dodać, że w trakcie zawodów można było skorzystać z profesjonalnego symulatora modelarskiego. Rolę kierownika zawodów pełnił Robert Kagan, a sędzią głównym był Grzegorz Goryczka. Imprezę zorganizowało Gimnazjum nr 2 w Mielcu przy współpracy z Młodzieżową Akademią Umiejętności Technicznych „Leonardo” działającą przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Rywalizacja w klasie F1n (rzutki) polega na 9-krotnym wyrzuceniu z ręki modelu, tak aby osiągnął maksymalnie długi czas lotu. Typowe modele F1n mają kadłuby zbudowane z balsy (lekkiego drewna tropikalnego), a płaty nośne i sterowe z pianki (np. depronu). Często dodatkowo wzmacniane są prętem węglowym, co przy rozpiętości rzędu 40-60 cm daje bardzo dobre efekty. Ostatnio mieleccy modelarze eksperymentują także z wykonywaniem kadłubów wyłącznie z pręta węglowego. Czy im się to udaje- można przekonać się samemu podczas zajęć modelarskich, które odbywają się w każdy piątek od godziny 16 w budynku CKPiDN w Mielcu przy ul. Wojska Polskiego 2B. Zapraszamy!

Michał Krawiec
fot. Paweł Mydlarz, Michał Krawiec

 

się Zawody Modeli Halowych klasy F1n

Sprawdź również

Zwycięstwo BezNazwy

Grupa Tańca BezNazwy, działająca w Domu Kultury SCK, nie próżnuje. Ledwo tancerki pod wodzą Joanny …